ЧАСОПИС ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ "КРКА" бр. 23
САДРЖАЈ: Евхаристијско виђење света; Часни крст као символ и знак Христа; О животу у пустињи; Духовна методика по св. Никодиму Светогорцу; Монаштво у православној Цркви; Полатињена Далмација; Вијести из Епархије; Писмо Епископа далматинског Фотија упућено председнику Р. Хрватске г. Стјепану Месићу и председнику Владе Р. Хрватске г. Иви Санадеру Духовна методика по св. Никодиму Светогорцу Св. Никодим новојављени богоносни отац Цркве Христове родио се на острву Наксосу (Егејско море) 1749. године. На св. крштењу добио је име Никола. Од ране младости обдарен духовним даровима Никола се посебно истицао својим трудољубљем и жељом за знањем. Примивши ову прву науку у храму Божијем, наставио је да учи школу на Наксосу коју је водио архимандрит Хрисант Етолски, брат равноапостолног свештеномученика Козме. Тако је Бог преко Хрисанта повезао једног светитеља који је завршавао свој подвиг и труд, запечативши крвљу своју верност Христу и другог који се јављао као звезда на мрачном хоризонту онога доба (турског ропства и јаке унијатске пропаганде римокатолика) тако да се не прекине златни ланац светих. Ту заједно почињу издавање књига Св. Отаца и подвижника, што ће остати главна преокупација Св. Никодима до његове блажене кончине. Осим тога што је преводио дела Св. Отаца св. Никодим је пожео и сам да пише претапајући на тај начин своје богато духовно искуство у душекорисне поуке и савете. Сам је са смирењем говорио да говори а не твори, али у исто време се покоравао речима св. Нила: Добро треба да говори и онај који не твори добро, не би ли, застидевши се речи, почео и у дело да их спроводи. Дела аскетске садржине којаје написао св. Никодим, Саветни приручник или о чувању пет чула, Духовне вежбе и Невидљива борба имају заиста универзални карактер иако су многи покушавали да њихову улогу сведу и ограниче само на корисни приручник за монахе и монахиње. Сам светитељ најбоље оповргава такво мишљење и уопште такав став наводећи обећање које сваки хришћанин даје на св. крштењу, да се одриче Сатане и свих дела његових - то исто обећање даје и монах. Своју ревност за отачка предања св.
Никодим је посебно посведочио сабирањем, тумачењем и издавањем св. Правила Васељенских и Помесних Сабора Цркве под називом Крма (Пидалион). Никада се и ни у чему не уздај у себе. Св. Никодим сматра да ми и поред слабости наших духовно - моралних моћи обично врло високо мислимо о себи. Та наша слабост као први плод нашег самољубља од свега је највећма противна Богу. Смоуверене Бог укорева преко пророка говорећи: Тешко онима које мисле да су мудри, и сами себи разумни (Ис. 5, 21), а исто тако Апостол Павле саветује: Не мислите за себе да сте мудри (Рим. 12, 16). И сто то саветује и св. Максим исповедник који учи да је темељ сваке врлине сазнање сопствене немоћи, док св. Јован Златоусти тврди да само онај познаје најбоље себе ко о себи мисли да је ништа. Познање своје сопствене слабости св. Никодим сматра као неопходан предуслов за духовни живот, па чак то познање сматра већим него чињење чудеса и васкрсавања мртвих. Отуда Бог по св. Никодиму када исцрпе сва средства допушта да човек падне у већи или мањи грех сходно његовој самоуверености како би дошао до смиреног мишљења о себи и својим моћима. Дуготрајне и тешке телесне болести, несреће и невоље такође долазе по промислу Божијем из истог разлога. Сву наду своју човек треба да положи на Бога који подиже мртве (2. Кор. 1, 9) и по св. Никодиму једино од Бога можемо очекивати добро, помоћ и победу. Да бисмо одржали своју наду у Бога помажу нам примери Божије помоћи који су записани у
Св. Писму. Погледајте на прошлост, говори премудри Сирах и видите: ко је веровао у Господа и остао постиђен. Ревнитељ побожности каже св. Никодим мора много пажње обратити на правилно коришћење чула: вида, слуха, мириса, укуса и додира. Ко се одазвао Божјем гласу: Покајте се, и ко је поставио себи за закон да поново успостави у себи првобитни поредак живота тј. да се врати унутра и одатле Богу да би живело Њиме и у Њему у томе налази своје највеће добро. Отуда пред оним који се Њим на то одлучио каже св. Никодим стоји велика борба са ранијим навикама (насладе и задовољења своја) док се они не искорене и замене другим који одговарају новом животу. Господарење чулима и превелико коришћење њима потребно је због грехом разореног центра човековог бића - срца које уместо Бога у себи тражи сласти споља и задовољавају се њима. Где је благо ваше онде ће бити и срце ваше (Мт. 6, 21) рекао је Господ устима Еванђелиста, на што нас враћа и подсећа такође св. Никодима.
Сваки човек мора да чува душу своју чисту и непорочну јер је она храм Божији као што је написано: Јер сте ви Црква Бога живога ( 2. Кор. 6, 16) те отуда ако било ко по слабости својој или по посебном допуштењу Божијем падне у било какав грех не треба га остављати ни за тренутак у срцу свом већ га треба исповедати Господу и очистити се пред Њим срдачним покајањем. По св. Никодиму та исповест или откривење свега духовном оцу јесте нешто најблаготворније у делу духовног усавршавања односно свлачења старог огреховљеног човека и облачења у новог облагодаћеног. Ако је ко приступио покајању зли дух га ни тада не оставља (већ мења средства за борбу). Св. Оци упоређују човека који иде путем врлине са ратником на кога лете стреле са свих страна. Св. Никодим наводи главна искушења и то: одозго - мисли о прекомјерној тешкоћи духовних напора; одоздо - мисли да се умање духовни напори и жаљење себе, немар, безбрижност; здесна - заплитање у тобож добра дела; слева - саблазни који воде греху; спреда - мисли шта ће бити убудуће; састраг - сећања на раније учињена дела и угађања. Сваки онај покајник, сматра св. Никодим, који се упустио сам у борбу са овим искушењима неминовно бива поробљен и побеђен, ако не послуша неминовно упућене савете и не прихвата руководство духовника којих увек има у Цркви. Из овога јасно происходи да се духовна методика или методика Спасења по св. Никодиму има духоносно - предањски карактер, где се у тајни Цркве, где се благодатно - подвижнички опит преноси и предаје млађима. У подвигу духовног усавршавања поред већ поменутог неуздања у себе, уздања у Бога и непрекидног подвизавања св. Никодим сматра молитву најнеопходнију од свега јер се помоћу ње постижу и све остале врлине. Молитва увек мора да буде праћена делима која иду у прилог ономе зашто се човек моли. Св. Никодим посебно наглашава значај непрестане умне молитве при којој човек сабира ум свој у срце своје где унутрашњом речју изговара: Господе исусе Христе Сине Божији, помилуј ме, а на тај начин кроз извесно време почиње у срцу да осећа присуство самога Бога. Отуда по речима оца Никодима: онај који се за свагда усели у срце своје, напушта све спољашње лепоте и ходећи духом не зна више нити може чути за телесне жеље. Достигавши овај степен очишћења човек припремљен да преко те унутрашње чистоте прими у себе надприродну благодат и енергију Божију и на тај начин достигне стање обожења које једино представља пуноћу и аутентичност истинског бића и живота човековог. Духовна методика св. Никодима по преимућувству може се сматрати молитвеном методиком која своје испуњење и остварење има у Тајни Евхаристије која је Тајна саме Цркве. Господ Исус Христос је рекао: који једе Моје Тело и пије Моју Крв стоји у мени и ја у њему (Јов. 6. 56), дакле своје савршенство на које смо позвани остварујемо једино у заједници Тела и Крви Господњег. АМИН. Јеромонах Фотије (Сладојевић)
|
|||
*
КОНТАКТ -:_:-
KONTAKT
* |