EPISKOP FOTIJE: BUDUĆNOST SAMO
UZ POVRATAK STANOVNIŠTVA

Moskva, 18. marta (Tanjug) – Sveštenstvo Srpske pravoslavne Crkve na području Eparhije dalmatinske u Hrvatskoj naviklo je na tešku situaciju, povremene incidente i provokacije, ali je pravi problem što se ne vraća srpsko stanovništvo – izjavio je danas Tanjugu Episkop dalmatinski Fotije.

,,Živimo, obnavljamo naše manastire i crkve, uz određenu pomoć i države Hrvatske, posebno za objekte koji su spomenici kulture, ali sve je to nedovoljno – samo uz povratak našeg stanovništva, imamo budućnost i smisao’’, rekao je vladika Fotije, koji se sa Episkopom gornjokarlovačkim Gerasimom nalazi na pokloničkom putovanju ruskim pravoslavnim svetinjama i obilasku klirika, koji su iz dalmatinske Eparhije došli na školovanje u Rusiju.

,,Naša Crkva, na žalost, u današnjoj situaciji teško živi’’, rekao je episkop SPC i podsetio da po popisu iz 2001. god. na prostoru dalmatinske Eparhije (koja obuhvata splitsku, šibensko-kninsku i zadarsku županiju), živi 25. 000 Srba, a pre sukoba 1991. god. bilo ih je više od 100. 000.

,,Kada sam kao vladika dalmatinski došao 1999. god. u Šibenik, zatekao sam apokaliptičnu pustoš, vojska je prešla preko čitave teritorije Eparhije, ljudi su se iselili, a njihove kuće popaljene, pri čemu su stradale i mnoge naše crkve i manastiri’’, rekao je episkop Fotije.

Vladika je ukazao i na to, da su u centralnoj Dalmaciji, po srpskim selima većinom crkve porušene ili devastirane, te da je 1999. god. zatekao samo četiri parohijska sveštenika. Od manastira jedino je bio aktivan manastir Krka - duhovni centar pravoslavnih Srba u Hrvatskoj, u kome je kroz istoriju izškolovano blizu 700 sveštenika, među kojima i 14 episkopa.

,,Počeli smo da radimo, obnavljamo hramove u onim selima u koje se vratilo stanovništvo. Došlo je i nešto mladih sveštenika, a najznačajnije je to što od 2001. god. ponovo radi bogoslovija Sveta Tri Jerarha u manastiru Krka. Pored većeg broja parohijskih sveštenika, sada su oživeli i manastiri Krupa i Dragović’’, izneo je episkop Fotije.

Međutim, u gradovima je stanje mnogo teže. U stanove iseljenih Srba na području Dalmacije, uselili su se drugi ljudi, a država još uvek nije spremna da vrati izbeglim Srbima stanarsko pravo. Sa druge strane, u sela su se vratili većinom stariji ljudi.

,,Problem je i to što na prostorima Dalmacije nema velikog broja preduzeća koja rade, gde bi se zaposlili mlađi ljudi i obezbedili sebi i svojoj porodici egzistenciju’’, rekao je episkop Fotije.

Na pitanje da li u budućnosti može da se očekuje neki značajniji povratak Srba u Hrvatsku, episkop SPC je rekao da je to sada ,,u domenu Promisla Božijeg’’.

Međutim, uz pomenute aktivnosti Crkve u duhovnoj obnovi, sigurno bi i ,,zemaljski činioci’’ kao što su humanitarne organizacije, zatim institucije države Srbije, koje se bave dijasporom, svakako mogle i trebale pomoći u obnavljanju kuća i stvaranju uslova za normalan život Srba, pa i onih koji još uvek planiraju da se vrate.

,,Ne može se stalno bežati. Ta psihologija nije dobra. Mnoge su generacije Srba živele u Dalmaciji, kao i na našem Kosovu i Metohiji, i stvorile bescen kulturne vrednosti, svoje manastire, jezik i istoriju. Zbog toga se opstanku Srba na ovim prostorima mora pomoći’’, zaključio je vladika dalmatinski.

.

Copyright © 2004 SPC - Dalmatinska Eparhija.