PRAZNIK USEKOVANjA U MANASTIRU KRKI

Povodom praznika Usekovanja Sv. Jovana Krstitelja (11. septembar 2007.g.) Njegovo Preosveštenstvo Episkop dalmatinski G.G. Fotije služio je Svetu Arhijerejsku Liturgiju u manastiru Krki.
          U svojoj besedi Episkop Fotije je govorio o podvigu Svetog Jovana Krstitelja i o njegovom mučeničkom stradanju. Sveti Jovan Krstitelj je pozvao čitav judejski narod, ali i čitav svet na pokajanje kako bi što dostojnije primili samoga Mesiju Gospoda Isusa Hrista. Za svoju propoved o pokajanju Sveti Jovan Krstitelj je mučenički postradao od bezumnoga i vlastoljubivoga Iroda i njegove žene Irodijade ukazujući na stradanje samoga Mesije Hrista na Veliki Petak, kao i na stradanje mnoštva hrišćanskih mučenika kroz istoriju Crkve.
          Neki sveti Oci praznik Usekovanja nazivaju drugim Velikim Petkom, pa se zbog toga u pravoslavnoj Crkvi na ovaj dan posti, a Crkva se molitveno seća podviga Svetoga Jovana Krstitelja velikoga novozavetnoga učitelja pokajanja.

КОНТАКТ -:_:-
KONTAKT *