KATOLIČKA CRKVA UKIDA CELIBAT?

Zbog sve većeg broja pedofilskih afera, kao i velikog broja gej skandala, po pisanju Slobodne Dalmacije (12.03.2010. god.), oglasio se bečki nadbiskup kardinal Kristof Šenborn (Christoph Schoenborn), jedan od mogućih naslednika Benedikta XVI, rekavši: «Katolička crkva, ako želi pokušati pronaći uzroke pedofilije među sveštenstvom, mora preispitati problem celibata.»

Ovom izjavom uglednog bečkog kardinala Šenborna, problem celibata sveštenstva na Zapadu ponovo postaje veoma aktuelan, jer je celibat jedno od značajnih pitanja u ekumenskom dijalogu Pravoslavne i Rimokatoličke Crkve na najvišem nivou.

Poznato je da su sveštenici u Starom Zavetu bili oženjeni ljudi i ta drevna tradicija je zadržana u svim Crkvama Istoka, dok je na Zapadu najviše od Srednjeg veka proširena tradicija obaveznog «celibata» sveštenstva.

Info služba Eparhije dalmatinske