OSVEĆENjE TEMELjA PARAKLISA SVETIH
NOVOMUČENIKA DALMATINSKIH
U MANASTIRU KRKI

Blagoslovom Episkopa dalmatinskog G.G. Fotija manastir Krka pored saborne Crkve svetog arhangela Mihaila i paraklisa svetog Save i svetog apostola Pavla dobija još jedno bogoslužbeno mjesto na kom će se uznositi molitve Bogu i Njegovim ugodnicima. Episkop je blagoslovio da se na manastirskom groblju napravi mala kapela koja će ujedno biti i mjesto za paljenje svijeća, a biće posvećena svetim novomučenicima dalmatinskim koji postradaše za vjeru pravoslavnu od turskih vremena do danas.

Rano ujutro 19. jula 2010.g. Episkop Fotije je uz sasluženje igumana i bratstva manastira i đakona Dajana Trifunovića osvetio temelje budućeg paraklisa i u njih položio kamen temeljac i gramatu sa tekstom:“ U ime Oca i Sina i Svetoga Duha bi položen kamen temeljac ovoj Crkvi u čast i spomen svetih novomučenika dalmatinskih za vreme Episkopstva Preosvećenog Episkopa dalmatinskog G. Fotija godine Gospodnje 2010.“

Ovaj mali hram je skromnih dimenzija, ali je po riječima vladike:“... po promislu Božijem ovo prvi hram posvećen novomučenicima dalmatinskim i to baš u manastiru Krki koji je centar pravoslavnih Srba Dalmacije u svakom pogledu. Među novomučenicima dalmatinskim ima i sveštenika i monaha koji su kao narodne vođe prvi ubijeni i bačeni u jame ispod Promine.“