PROSLAVA SVETOG ILIJE U
EPARHIJI DALMATINSKOJ

Sveti prorok Ilija je jedan od najpoštovanijih svetitelja u Eparhiji dalmatinskoj, jer je ovom velikom starozavetnom proroku posvećen veliki broj crkava.

Njegovo Preosveštenstvo Episkop dalmatinski g. Fotije na ovaj praznik je služio Svetu Arhijerejsku Liturgiju u crkvi Svetog Ilije u Ceranju – opština Benkovac. Po tradiciji Episkop Fotije je posle svete Liturgije prerezao slavski kolač, a potom je održana i slavska litija.

U svojoj besedi Episkop Fotije je govorio o tome kako po primeru svetog proroka Ilije i mi pravoslavni Srbi treba da budemo revnosni u veri, te da nikada ne odstupamo od učenja i od zajednice sa svojom svetom Crkvom. Naša Crkva je kroz istoriju uvek živela zajedno sa svojim narodom, noseći sa njim krst zajedničkog svedočenja.

Pored ovog sabranja u Ceranjama danas se veliki broj pravoslavnih Srba u Dalmaciji sabrao i na crkvenim slavama u Zadru, Đevrskama, Markovcu, Otonu i Zelovu kod Splita.