TRI KATOLIČKA BISKUPA
TRAŽE UKIDANJE CELIBATA

23. 09. 2010.

Tri katolička biskupa iz Belgije zatražili su od katoličke crkve da revidira svoj stav o svešteničkom celibatu, reagujući tako na seksualne skandale koji su u poslednje vreme pogodili tu crkvu u Belgiji.

Sva tri biskupa su iz Flandrije, belgijske federalne jedinice, u kojoj je bilo 85 odsto slučajeva seksualnog zlostavljanja koje su počinili sveštenici, i osporili su zabranu braka za sveštenike koja datira još iz 12. veka.

Papa Benedikt XVI se protivi, za sada, izmeni ovog pravila, a najviši crkveni velikodostojnih Belgije, nadbiskup Andre-Žozef Leonar, poručio je da prioritet crkve u ovom trenutku mora biti pomoć žrtvama.

U Belgiji je nedavno objavljen izveštaj u vezi sa seksualnim skandalima u katoličkoj crkvi, koji je, na zahtev crkve, izradilo jedno nezavisno telo.

U izveštaju se ukazuje da je u poslednjih nekoliko decenija u ovoj državi bilo skoro 500 slučajeva seksualnog zlostavljanja koje su počinili sveštenici, a da je u 13 slučajeva žrtva počinila samoubistvo.

preuzeto sa: http://www.blic.rs