Pavelić ANTE PORTAS?

(Pismo SPCO Šibenik nadležnim institucijama R. Hrvatske i regiona o tragičnom pokušaju legalizacije institucija iz vremena zloglasne NDH)

OTVORENO PISMO

Po pitanju RJEŠENjA Ureda državne uprave u Šibensko-Kninskoj županiji služba za opštu upravu KLASA: Upl-230-02/10-01/170 ; URBROJ:2182-06-01/3-10-02 od 11 studenog 2010 godine, kojim je odobren upis UDRUGE HRVATSKIH PRAVOSLAVNIH VJERNIKA sa sjedištem u  Murteru, Žrtava ratova 21, u Registar udruga Republike hrvatske.

Nakon što se ovih dana na službenoj internet stranici  Udruge hrvatskih pravoslavnih vjernika pojavio „PROGLAS“   o uspješnoj registraciji pomenute udruge, osjećamo potrebu i dužnost kao pastiri Crkve da reagujemo na ovu uznemirujuću vijest.

Osnivanje ovakvog jednog udruženja ne bi bilo toliko zabrinjavajuće da u njihovom ranije najavljivanom programu, a posebno u objavljenom proglasu ne stoji cilj i zadaća udruženja, a to je: „da u dogledno vrijeme registruje HRVATSKU PRAVOSLAVNU ZAJEDNICU odnosno  samostalnu (autokefalnu) Hrvatsku pravoslavnu crkvu u Republici Hrvatskoj“.Pokretači i osnivači ove udruge, kojoj je cilj prerastanje u „crkvu“ , vezuju se za postojanje ovakve „crkve“ za vrijeme Ante Pavelića i Nezvisne države Hrvatske.Pavelićeva Hrvataska pravoslavna crkva je imala za cilj  potpuno uništenje i zatiranje Srba i Srpske pravoslavne Crkve na prostorima Hrvatske progoneći ih ili pokrštavajući prevođenjem u HPC.U govorima predsjednika Udruge hrvatskih pravoslavnih vjernika može se čuti negiranje postojanja Srba u Republici Hrvatskoj (you tube, zadušnice za poglavara Hrvatske pravoslavne crkve, video snimak od 21.08.2010.godine),što nam ukazuje na sličnost sa Pavelićevom HPC.Kao što je svima dobro poznato, Pavelićeva ideologija je iza sebe ostavila bezbrojne žrtve, jame i logore gdje su pobijeni mnogi nevini ljudi samo zato što su bili druge vjere ili nacije.Dokaz da je HPC bila u službi ustaškog i Pavelićevog režima je i osuda poglavara ove crkve, patrijarha Germogena, na smrt strijeljanjem od strane anitifašističkog pokreta.U presudi je, između ostalog, stajalo da je osuđen zbog razbijanja jedinstva Srpskog naroda u Hrvatskoj i poticanja na bratoubilački rat.

Pored ovakvih ciljeva, takođe je zabrinjavajuće prisvajanje imovine Srpske pravoslavne Crkve što se jasno vidi na internet stranici udruženja (slika manastira Gomirje –Eparhija gornjokarlovačka), te znamenitih ličnosti  srpskog naroda (Nikola Tesla).

Zbog svega ovoga, ovo udruženje bi svojim djelovanjem moglo doprinjeti oživljavanju rasizma i vjerske netrpeljivosti, te ugroziti bezbjednost srpskog naroda, Crkve i njihove imovine što je suprotno Zakonu o pravnom položaju verskih zajednica (članak 3, stavak 1) kao i Zakonu o udrugama u Republici Hrvatskoj (čl.35, tačka 4).

S toga najdobronamjernije apelujemo i molimo sve nadležne i odgovorne institucije u Republici Hrvatskoj  da spriječe registraciju i rad ovog udruženja koje svojim djelovanjem ne donosi ništa dobro već nas vraća u mračni period velikih stradanja, podjela i svakog zla koje je vladalo u vrijeme Pavelićeve NDH i HPC, a s kojom se ovo udruženje poistovjećuje.

Šibenik, 03. 12. 2010.

za Crkvenu opštinu Šibenik

protonamjesnik Milorad Đurđević

DOSTAVITI:

1. Pravoslavna Eparhija dalmatinska

Episkop dalmatinski gospodin Fotije-Težačka 8, Šibenik

2. Predsjednik Republike Hrvatske gospodin Ivo Josipović-pantovčak 241, Zagreb

3. Ured predsjednice vlade Republike Hrvatske- Trg sv.Marka 2, zagreb

4. Predsjednik Republike Srbije gospodin Boris Tadić-Andrićev venac 1 ,Beograd

5. Ministarstvo uprave- Zagreb, Maksimirska 63

6. Ured državne uprave u Šibensko-Kninskoj županiji, Služba za opću upravu-Šibenik

7. Ministarstvo kulture Republike Hrvatske-Runjaninova 2, Zagreb