А П Р И Л

Актуелности Миланског едикта данас - Владика бачки Иринеј

На затварању овогодишње Недеље православља, у недељу 28. априла 2013. године, када је наша света Црква прославила празник Цвети- Свечани улазак Господа нашег Исуса Христа у Јерусалим, одржано је предавање на тему "Актуелност Миланског едикта данас", а поводом једног од јубилеја који прослављамо ове године, који је значајан за целокупно хришћанство и нас Србе.

Предавање је одржао Његово Преосвештенство Владика бачки Господин др Иринеј, осврћући се у чему је важност и актуелност овог Миланског едикта данас, поред сећања на те давне догађаје и личности.

Предавање

 

link for download:here

преузето са: http://www.eparhija-backa.rs

ПРОСЛАВА ПРАЗНИКА УЛАСКА ХРИСТОВОГ У ЈЕРУСАЛИМ
(ЦВИЈЕТИ) У ШИБЕНИКУ

На данашњи празник, шесте недеље Великог поста, а недељу пред Васкрс, када се слави успомена на свечани улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим, Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Спаса у Шибенику.Светој Литургији је присуствовао велики број вјерника шибенске парохије од којих су многи приступили Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.Вјерни народ наше парохије, по традицији и обичају, доноси на данашњи дан у храм разно цвијеће и маслинове гранчице које се у храму благосиљају а потом их вјерници носе својим домовима као благослов.

На крају Свете Литургије, Епископ Фотије је благословио маслинове гранчице које се потом дијеле народу.Након благослова гранчица извршен је трократни опход-литија око храма у којем је учествовао сав сабрани народ предвођен својим Епископом, носећи у рукама маслинове гранчице и пјевајући Обшчеје воскресеније...

Овај празник је установљен у Јерусалиму крајем IV вијека, као успомена на последњи, царски и свечани улазак Господа Исуса Христа у Јерусалим.Јашући на магарету, у пратњи својих светих ученика, Господ Исус Христос је дочекан од мноштва народа са палминим гранчицама у рукама од којих су му једни простирали своје хаљине на пут куда ће проћи а други су резали и бацали разне гранчице,кличући: "Осана Сину Давидовом! Благословен који иде у име Господње, цар Израиљев!"

Данашњим празником улазимо у Велику – Страсну Недељу у којој се сјећамо Великих страдања Христових која нас преко Голготе и Великог Петка воде ка Светом Васкрсењу Христовом.

По завршетку Свете Литургије припремљена је трпеза љубави у просторијама Црквене општине Шибеник.

ПОСЈЕТА ЦРКВИ У ПЛАВНУ

Дана 27.04.2013.г. (Лазарева Субота) у поподневним часовима, Његово Преосвештенство епископ далматински Г.Господин Фотије посјетио је Плавно и прегледао радове који су обављени на цркви Светог Великомученика Георгија. Владика је изразио задовољство и захвалио се свима који су својим прилогом помогли око изведених радова.

Г.Господин Фотије позива све људе добре воље да не посустају него да акцију наставе јер слиједи обнова на унутрашљости храма (иконостас,стасидије-сједалице и др.). Надлежни свештеник за Плавно протонамјесник Милорад Ђекановић позвао је епископа Фотија да служи Свету Архијерејску Литургију на Спасовдан 13.06.2013.г. у цркви Светог влм.Георгија.

ПРОСЛАВА ЛАЗАРЕВЕ СУБОТЕ У КНИНУ

На Лазареву суботу (27.04.2013.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Книну у цркви Покрова Пресвете Богородице уз саслужење монаштва и свештенства Епархије далматинске. У својој беседи Епископ Фотије је говорио о Васкрсењу Лазаревом, нагласивши да је то Васкрсење било праслика Христовога Васкрсења, али и свеопштег Васкрсења из мртвих приликом другог доласка Христовога.

Ово Васкрсење праведнога Лазара има такође духовни значај и представља Васкрсење човека из смрти и греха у нови живот у Христу.

Затим је Епископ Фотије позвао све присутне вернике да ових дана буду са својом Црквом и да долазе редовно на богослужење како би учествовали у свим богослужењима Велике недеље, Страсне недеље закључно са највећим празником над празницима Васкрсењем Христовим.

После Свете Литургије Епископ Фотије је осветио маслине и палмове гранчице, а потом је извршен трократни опход око храма певајући тропар Обштеје Воскресеније.

После Свете Литургије за све присутне госте је приређена трпеза љубави у просторијама Црквене општине Книн.

Беседа

link for download:here

Висока делегација у посјети манастиру Крки

У петак (26. 04. 2013.) у поподневним часовима делегација која се састојала од гђе. Сандре Вебер, водитељице Службе превенције Равнатељства полиције МУП-а РХ, гђе. Тамаре Караица из УНДП, г. Томислава Ферића из службе за превенцију равноправности, г. Ивице Костанића  начелника ПУ Шибенско-книнске жупаније, г. Илије Крнете, водитеља пројекта ПУ Задарске жупаније, г. Сандра Сантинија замјеника начелника ПУ Шибенско-книнске жупаније и г. Горана Рељића, начелника општине Кистање, посјетила је манастир Крку и Богословију Света Три Јерарха. Њихов домаћин био је Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије.

Епископ Фотије упознао је госте са историјом древног манастира Крке и Богословије Света Три Јерарха. Нагласио је да је тренутно најважнији пројект повратка ризнице манастира Крке, јер су већ увелико одмакли радови на припреми просторија за будући музеј манастира Крке. Након обиласка манастира гости су разговарали о унапређењу односа.

Поменута је потреба превенције и заједничког рада са младима са циљем да се побољшају међунационални односи у регији Кистања.  

Киднапован Митрополит Алепа Павле

24. април 2013.

Према ексклузивним информацијама  агенције Ромфеа.гр, као жртва отмице нашао се Његово Високопреосвештенство Митрополит Алепа Павле. Ова вест је шокирала све у Антиохијској патријаршији и дошла је као гром из ведра неба, а Патријарх Јован, који је рођени брат епископа Алепа, непрекидно је у контакту са властима у земљи како би се проблем што ефикасније разрешио.

У информацијама којима располаже Ромфеа.гр, каже се да се отмица догодила на граници са Турском и да је ђакон који је возио аутомобил убијен.

Такође, људи из Антиохијске Патријаршије, говорећи за Ромфеа.гр, обавестили су  да је са Митрополитом Павлом киднапован и епископ Маронитске Цркве Јован.

Треба имати на уму да је пре десетак дана близу дома овог епископа извршен напад ракетном ватром, у граду где бесни грађански рат између дисиндената и војске председника Асада.

Према последњим извештајима Амен.гр, ускоро после отмице Митрополит Павле је успео да пошаље поруку мобилним телефоном до најближих сарадника, пошто отмичари нису били одузели мобилни телефон од Митрополита. О пријему поруке обавестио нас је о. Игњатије Јапидзоглу. "Ми смо киднаповани и воде нас у област близу сиријско-турске границе", била је садржина СМС поруке, како наводи близак сарадник митрополита Антиохијске Патријаршије.

Превео: jереј Владимир Вранић

прузето са: http://www.spc.rs

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРУПИ

У недељу (21.04.2013.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крупи уз саслужење игумана манастира Крупе Гаврила (Стевановића) и протођакона Дајана Трифуновића.

Ове тзв. Глувне недеље се чита јеванђеље о томе како се задобија Царство Небеско. Насупрот земаљске гордости и првенства по сваку цену, Господ Христос својим ученицима заповеда да буду смирени и да прихвате крст као философију свога живота, јер их то једино може привести Царству Небеском и вечном животу, тј. самоме Христу.

После Свете Литургије за све госте је приређена трпеза љубави у манастирској трпезарији.

Света Литургија у Цетињском манастиру
    и сабрање у Цетињској Богословији

14. април 2013

На празник преподобне Марије Египћанке и празника иконе Богородице Филеримосе 14. априла 2013.г, у Цетињском манастиру Свету архијерејску литругију служили су господа епископи: Архиепископ Цетињски и Митрополит Црногорско-приморски г. Амфилохије, Епископ Далматински г. Фотије и Епископ Полошко-кумановски г. Јоаким из Охридске Архиепископије, уз саслужење свештенства и свештеномонаштва архијерејског намјесништва Цетињског и игумана манастира Крупа архимандрита Гаврила, ученика Цетињске богословије и вјерног народа са Цетиња. Након прочитаног јеванђеља сабраним се обратио Владика Фотије. После литургије пререзан је и славски колач у част иконе Богородице Филеримосе- Пустинољубитељке, славе Кола милосрдних сестара "Краљица Милена" са Цетиња, и у част тога бесједио је Митрополит Амфилохије.

Након литургије уприличено је сабрање у Цетињској богословији, на коме су ученицима ове средњобогословске установе у Црној Гори обратили Његово Преосвештенство Епископ Далматински и ректор Богословије света три јерарха у манастиру Крка, г. Фотије, и Митрополит Црногорско-приморски г. Амфилохије. На сабрању су поред ученика и професора школе, били и Његово Преосвештенство Епископ Полошко-кумановски г. Јоаким из Охридске архиепископије, дугогодишњи професор и васпитач у Цетињској богословији, игуман манастира Крупе у Далмацији архимандрит Гаврило, и бројни други драги гости.

Беседе

link for download:here

link for download:here

преузето са: http://www.svetigora.com

ВАСКРШЊИ БРОЈ КРКЕ

Из штампе је изишао нови васкршњи број часописа „Крка“


Садржај броја: Христос воскресе, народе Божији; Ускрс и српски бесмртници; О томе како да некога од Спољашњих приведемо вери у писмо, које учи о васкрсењу; Последњи непријатељ; Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије за новосадски „Дневник“; Улазак Господа у Јерусалим; Беседа о Св. Јовану Крститељу и Св. Сави; Антропологија кападокиских отаца; О комуникацији; Хришћанска етика; Стари краљ Петар; Далматинско Косово; Хибридно хришћанство; Господња Кућа; Благодатни огањ;Вијести из Епархије

ПРОВАЛА У ХРАМ СВЕТОГ ГЕОРГИЈА У КНИНУ

Храм светог Георгија у Книну, по ко зна који пут, био је мета провалника. У недељу (14.4.2013.) пронађена су оштећена врата. О овом немилом догађају обавештена је полиција која је дошла и извршила увиђај. Надамо се да ће починитељи бити пронађени и адекватно санкционисани.   

КАКО ДА СЕ ПОСВАЂАМО?

Била једном два монаха, који су пуних четрдесет година живели у истом манастиру а да се ниједном нису посвађали. Једног дана први монах рекао је другоме:

- Не мислиш ли да би требали бар једном да се посвађамо?

Овај други је узвратио:

- Зашто да не? Око чега ћемо се свађати?

- Могли бисмо око овог хлеба - предложи први.

- У реду, свађајмо се око хлеба. Како се то ради?

- Овако - рекао је први монах - Овај хлеб је сада мој, шта ћеш сад?

- Задржи га - рекао је други монах.

преузето са: http://www.pouke.org

БЛАГОВИЈЕСТИ У МАНАСТИРУ КРКИ

На празник Благовести (07. 04. 2013. год.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Фотије служио је свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки уз саслужење братства манастира.

У својој беседи Епископ Фотије је говорио о значају празника, истакавши да су Благовести почетак нашега спасења, јер се Пресвета Богородица удостојила да од овога празника постане Мајка Спаситеља света Господа нашег Исуса Христа.Трећа недјеља Васкршњега поста је посвећена часном  и животворном Крсту, те је преосвећени владика истакао значај и важност Часног Крста у икономији нашега спасења, истакавши да су Благовијести почетак икономије спасења , а животворни Крст и трећа недјеља која је посвећена животворном Крсту даје нам укрепљење, да истрајемо у подвигу поста.

Беседa

link for download: here

 

Јавни апел државном руководству Србије


6. Април 2013 - 13:48

Господину Томиславу Николићу,
Председнику Србије
Господину Ивици Дачићу,
Председнику Владе Србије
Господину Александру Вучићу,
првом Потпредседнику Владе Србије
Београд

Уважени господине Председниче,
уважени господине Председниче Владе,
уважени господине први Потпредседниче Владе,

У овом, за Србију и Српство тешком и пресудном – а можда и судбоносном – тренутку обраћамо вам се у име Српске Православне Цркве очински и братски, са поштовањем и поверењем у Вашу православну хришћанску савест и у Ваше осећање родољубља и државничке одговорности. Не обраћамо вам се на уобичајени начин него јавним апелом, а то чинимо из више разлога, од којих су најважнија два – краткоћа времена (бриселски ултиматум истиче, наиме, већ у уторак) и потреба да се на најочевиднији начин оповргне безочна лаж коју последњих дана шире одређени људи и извесни медији тврдећи да наша Црква ћути о Косову(!).

И ми, као и читав српски народ, знамо и осећамо колико је вама сада тешко, пред каквим мучним избором се налазите и под каквим сте притисцима и уценама. Подсећамо вас, међутим, у циљу охрабрења и духовне подршке, да вам није теже него што је било честитоме Кнезу уочи Косовског боја, или књегињи Милици после боја, или патријарсима Пајсију, Арсенију III Чернојевићу и другима под османским игом, или свештенемученику ђакону Авакуму пред устанак, или Карађорђу и Милошу током оба устанка, или краљу и влади у време аустроугарског ултиматума 1914. године, или српској држави у недавној прошлости, у време ултиматума из Рамбујеа.

Црква, по својој саборној природи, није против идеје о европском обједињавању народâ и државâ нити против идеје о још ширим процесима уједињавања. Уосталом, Црква је искључиви историјски зачетник и носилац учења о свечовечанском јединству и о свејединству творевине Божје у Христу. Али овде сада више није реч о томе. Сада се од Србије ултимативно тражи фактичко одрицање од Косова и Метохије, од изворишта нашега црквеног, народног и државног бића, и препуштање тамошњег остатка српског народа власти оних који су претходно његов већи део или побили или прогнали, у замену за магловиту и неизвесну могућност добијања фамозног – само за Србију условног – „датума за почетак преговорâ”, преговорâ чије трајање и исход нико жив не може предвидети.

Захваљујући бруталној, али зато лековитој искрености берлинског речника, за разлику од бриселског, једно је сасвим предвидиво и извесно – последњи ултиматум ће гласити: или и званично, формално, признајете „државу Косово” или од пријема у Европску унију нема ништа. Другим речима: од Срба се захтева да се добровољно одрекну територије и суверенитета, чак и трагова свог хиљадуипогодишњег живота на Косову и Метохији (будући да косовско-метохијски Арбанаси и у присуству НАТО-снагâ могу некажњено да скрнаве цркве, манастире и гробља и нападају људе), а за узврат се нуди празно, необавезујуће обећање „светле европске будућности”, односно нуди се у пракси једно велико ништа, уз циничну поруку: држите то чврсто!

Дух данашње Европске уније није, нажалост, дух добре старе Европе. Ми и даље јесмо за идеју слободног духовног и економског обједињавања европског континента, али никако нисмо за пројекат поробљавања или понижавања било које европске државе, па ни наше Србије. Уверени смо да ниједно државно руководство Србије, па ни данашње, нема ни право ни мандат да пристане на услове који нису испостављени ниједној другој држави кандидату за чланство у Европској унији. Улазница је прескупа. Србија не би смела да пристане да унапред плати такву цену за робу која јој можда никад неће бити испоручена. Она то никад у својој историји није учинила, без обзира на чашу жучи коју је због тога из века у век морала да испија.

Најважније предизборно и непосредно постизборно обећање вас који сте добили народно поверење да у бурном и смутном времену водите државни брод Србије било је да ни под каквим условима нећете ни предати, ни издати, ни продати Косово и Метохију, историјску Стару Србију.

Ми, архијереји Српске Православне Цркве, уверени да представљамо и изражавамо став свих њених верника, сматрамо својом светом дужношћу да вас на то обећање подсетимо и да вас уверимо да очекујемо, као и огромна већина нашег народа, да га одржите. То чинимо управо сада јер смо потпуно свесни трагике тренутка и бремена одговорности на вашим плећима.

Ипак, нада никад не умире. Када се разиђу тмасти облаци, сијаће сунце. Сутра је у нашој Цркви недеља поклоњења Крсту, а ускоро ће празник Васкрсења. Када су пред нама два зла, мање зло је најбоље решење. Верујемо у љубав и помоћ Божју како нама тако и свим људима добре воље.

Са благословом
Председник Светог Архијерејског Синода
АЕМ Патријарх српски
И р и н е ј
Из Канцеларије Светог Архијерејског Синода
Доставља: Епископ бачки Иринеј

преузето са: www.spc.rs/

 

 

 

 

* КОНТАКТ -:_:- KONTAKT *
:  :  :
Copyright © 2004 SPC - Dalmatinska Eparhija.

Designed by SeRGio