ОКТОБАР

АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

На празник светога апостола Луке и светога Петра цетињског (31.10.2013) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Лируегију у манастиру Крки уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске.

У својој беседи Епископ Фотије је нагласио да је свети еванђелист Лука пратећи светог апостола Павла проповедао и у Далмацији а да је Цркву Христову обогатио Светим Јеванђељем по Луки, Делима Апостолским – раном историјом Цркве, као и теологијом Иконе, јер је свети апостол Лука први живописао иконе Пресвете Богородице и светих. Поред тога Епископ Фотије је истакао и велики подвиг светога Петра Цетињског чудотворца који је будући на светосавском путу мирио браћу и завађена српска племена у Црној Гори, али је и штитио Цркву православну од унијатског прозелитизма. На Светој Литургији Епископ г. Фотије је у чин ђакона рукоположио г. Бојана Савића, економа Богословије Света Три Јерарха у манастиру Крки.

На данашњи дан Епископ далматински Г.Фотије скромно је обележио и мали јубилеј, пошто је тачно пре 14 година устоличен у трон Епископа далматинских.

После Свете Литургије за све присутне приређена је трпеза љубави у манастирској трпезарији.

Беседа

link for download:here

САБОР У КАЊАНИМА

На празник свете преподобне матере наше Параскеве (27.10.2013) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију на храмовној слави у Кањанима уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске.

На овај празник окупља се велики број православних Срба у Кањанима и тако је било и ове године. Хвала Богу па су многи представници Завичајног удружења Кањани и многи други људи са простора сјеверне Далмације и Кањана дошли ове године на Свету Литургију да буду заједно на овом великом празнику.

У својој бесди Епископ Фотије је говорио о житију свете преподобне матере наше Параскеве, нагласивши да њено житије показује како се задобија Царство Небеско - потребно је оставити овај свет и победити законе овога света, тела и греха да би се задобило Царство Небеско. Тако се подвизавала света мати Параскева у јорданској пустињи, тамо где су живели свети пророк Илија и свети Јован Крститељ, и достигла је висок степен светости.

Њене свете мошти су касније откривене у Цариграду. У  време турскога прогона њене су мошти објединиле Бугарску, Србију и Румунију, јер су најприје биле пренесене из Трнова у Београд, а касније из Београда у Јаши где се и данас налазе. Многе благочестиве православне душе,  посебно православне жене, деца и девојчице поштују свету Петку и моле јој се у свакој животној бризи и невољи. Тако треба да чинимо и ми православни Срби, не само обраћајући се светој Петки, него и свим нашим светитељима и угодницима Божијим.

После Свете Литургије пререзан је славски колач и извршен трократни опход око светога храма са ношењем иконе преподобне матере Параскеве. Треба нагласити да је на Литургији у Кањанима певао хор “Свети Стефан Лазаревић” из цркве светог Марка из Београда под управом професора Миодрага Предрага који је родом управо из Кањана. Затим је припремљена трпеза љубави за све присутне госте, коју су приредили ЦО Кањани и Завичајно удружење Кањани из Новог Сада. Они су у највећој мери допринели да се уради кров на цркви преподобне Параскеве у Кањанима, али су допринели и обнови парохијског дома у Кањанима. Постоје и пројекти да се ова обнова, ако Бог да и настави.

Трпеза љубави је припремљена трудом и залагањем протојереја-ставрофора Здравка Тепића, који је скоро четрдесет година свештеник на овој парохији.

Беседа

link for download:here

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ У МАНАСТИРЕ ЛЕПАВИНА И ГОМИРЈЕ

Благословом Епископа далматинског Господина Фотија, предвођени својим свештеником протојерејем Милорадом Ђурђевићем, вјерници шибенске парохије , 19.10.2013.године, поклонили су се светињама манастира Лепавина и Гомирје.Дошавши у манастир Лепавину у раним јутарњим сатима, вјерници су се прво умили и захватили освећену воду са извора који се налази у порти манастира, а потом су одлазили у храм на поклоњење чудотворној икони Мајке Божије Лепавинске.

У 9 часова је почела Света Литургија коју је служио Његово Високо Преосвештенство митрополит загребачко-љубљански Господин Јован.Поред наших поколоника, у Литургијском сабрању су учествовали и вјерници из Беча и Кутине који су такође организовано дошли, као и многи други пристигли из разних крајева.По завршетку Свете Литургије сви присутни вјерници су послужени кафом у порти манастира.Након тога, архимандрит Гаврило је служио молебан испред чудотворне иконе Мајке Божије Лепавинске и благословио разне намирнице које вјерници доносе на благослов у манастир.По завршеној молитви сви вјерници су пошли на ручак који је трудом манастирског братства припремљен у манстирској трпезарији.Благодарећи Богу, Мајци Божијој, као и домаћинима-манастирском братству на гостопримству и указаној љубави, након ручка смо кренули у манастир Гомирје гдје нас је братски и домаћински дочекао и угостио архимандрит Михаило (Вукчевић).У манастирском храму, о.Михаило нам је испричао историју манастира, а у порти манастира смо уз послужење разговарали са архимандритом Михаилом и монахињом Параскевом.Благодарећи Богу на оваквом дану, у вечерњим сатима смо се вратили у Шибеник благодарни нашим домаћинима на срдачном и гостољубивом дочеку.

ХРАМОВНА СЛАВА У БИТЕЛИЋУ

У недељу (20.10.2013.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Бителићу уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске. На овај дан, у недељу по празнику Покрова Пресвете Богородице увек се одржава сабор у Бителићу и тако је било и ове године.

У својој беседи Епископ Фотије је говорио о значају празника Покрова Пресвете Богородице, нагласивши да је за нас људе најважније да схватимо једну основну тајну, а то је да је Бог постао човек у личности Исуса Христа ради нас и ради нашега спасења и да нам је својим доласком даровао Живот Вечни.

Поред тога епископ Фотије је рекао да следеће године треба да прославимо двеста година од подизања храма Покрова Пресвете Богородице у Бителићу и да ће тада бити свечана прослава и ако Бог даова ће црква бити и живописана. Поред тога Епископ Фотије се захвалио свим ктиторима и приложницима, добротворима цркве у Бителићу, рекавши да сви они који су помогли обнову ове светиње чувају задужбинарски дух светих Немањића.

После Свете Литургије пререзан је славски колач и одржана трократна литија око светога храма са поменом ктиторима и приложницима цркве у Бителићу. После Свете Литургије Епископ Фотије је такође извршио освећење парохијскога дома у Врлици – свечане сале и стана за свештеника врличког оца Бориса Медака.

Након тога је приређена трпеза љубави за све присутне трудом и залагањем надлежнога свештеника оца Бориса Медака.

Беседа

link for download:here

ХРАМОВНА СЛАВА У КНИНУ

На празник Покрова Пресвете Богородице (14.10.2013) Његово Преосвештенство Епископ далматински г.г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Покрова Пресвете Богородице у Книну уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске и сремске.

У својој беседи епископ Фотије је говорио о значају празника Покрова Пресвете Богородице, нагласивши да је Пресвета Богородица заштитница читаве Цркве Христове, али и сваке богољубиве хришћанске душе.

После Свете Литургије пререзан је славски колач и извршена литија у част храмовне славе са поменом  ктиторима и приложницима и свим православним Србима книнског краја.

На Светој Литургији у Книну певали су богослови из Сремских Карловаца, који су по благослову свог ректора протојереја Јована Петковића дошли у Далмацију да обиђу далматинске светиње и да се упознају са својим вршњацима из Богословије Света Три Јерарха у манастиру Крки.

На крају ове духовне свечаности за све служашче свештенство и све госте припремљена је трпеза љубави у хотелу Миховил у Книну, трудом старешине покровског храма оца Владимира Вукосављевића.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У КРКИ

У недељу (13.10.2013) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки уз саслужење манастирског братства. У својој беседи Епископ Фотије је тумачио причу о талантима нагласивши да нам и ова прича говори о суштини наше вере, а то је достизање Царства Небескога и уподобљење Богу у Цркви Христовој.

Након Свете Литургије приређена је трпеза љубави за све присутне.

Беседа

link for download:here

1700-годишњица Миланског едикта торжествено обележена у Нишу

6. Октобар 2013 - 17:08

Светом архијерејском Литургијом, којом је началствовао Његова Све-Светост Патријарх васељенски Вартоломеј, у Нишу је испред храма Светог цара Константина и царице Јелене данас одржана централна свечаност обележавања 17 векова Миланског едикта.

У Литургији, на српском, грчком, црквенословенском и арапском језику, саслуживали су јерусалимски патријарх Теофил, московски и све Русије Кирил и српски Патријарх Иринеј, као и архиепископи помесних цркава, архијереји Српске Православне Цркве и свештенство.

Обележавању 17 векова Миланског едикта присуствовали су председник Србије Томислав Николић, председник Републике Српске Милорад Додик, српски премијер Ивица Дачић, чланови Владе, Војске Србије, дипломатског кора, представници хришћанских цркава, других верских заједница, црквених удружења, принц Александар Карђорђевић са супругом Катарином, представници града домаћина, друштвеног и политичког живота овог дела Србије.

У парку Светог Саве испред цркве окупио се велики број верника и грађана који су пратили Литургију, док су многи стајали у дугачком реду како би се поклонили и целивали цветиње у цркви - честице Часног крста и руку Светог Јована Крститеља. "Што је у телу душа, то су у свету хришћани", казао је Вартоломеј и указао на појаву у земљама тзв. западне цивилизације, које су некада биле хришћанске, али које сада убрзано иду путем секуларизације и дехристанизације, па је зато, како је додао, управо њима потребно да поново укажемо и изложимо истину о Крсту, сили и премудрости Божјој. 

Само обједињавање европских народа у наше дане, људска права, социјално одговорна држава, једнакост међу људима, верска толеранција, све то као садржај Миланског едикта надахнуто је начелима Светог Јеванђеља, казао је Вартоломеј. 

Немогуће је да се у пракси примене начела Миланског едикта ако не водимо конструктиван дијалог са човеком савременостиу данашњем међусобно подељеном свету, који упркос својој подељености покушава да нађе излазе путем мирних дијалога и помирења, поручио је Вартоломеј. Првенство има мирно сапостојање људи. Није дозвољено да се негује верски фанатизам који је нанео велико зло у прошлости, али их наноси и данас, па је потребно на делу прокламовати да ратни сукоби нису верска дужност, да равнодушност која их прати такође није дозвољена. 

Постоје мирни начини решавања међуљудских разлика и да они који тврде супротно не изражавају праву вољу Божју, поручио је васељенски патријарх.

Света Литургија завршена је поделом Ордена Светог цара Константина поглаварима и црквеним великодостојницима, представницима државе, амбасадорима у Србији, представницмима црквених удружења, као и појединцима који су допринели обележавању 17 векова Миланског едикта.

Орден Светог цара Константина добили су сви присутни патријарси и поглавари Цркава предвођени васељенским Патријархом Вартоломејом и представницима световног и политичког живота, председник и премијер Србије, Томислав Николић и Ивица Дачић, председник Републике Српске Милорад Додик и принц Александар Карађорђевић, као и први потпредседник Владе Р. Србије, Александар Вучић, министар спољних послова Иван Мркић и председник Црне Горе Филип Вујановић који нису били присутни.

Свету архијерејску Литургију и свечаност у Нишу обезбеђивало је око 1.000 припадника полиције и специјалних јединица и пратило више од 50 акредитованих новинарских екипа.

Извор: Танјуг

 

 

 

* КОНТАКТ -:_:- KONTAKT *
:  :  :
Copyright © 2004 SPC - Dalmatinska Eparhija.

Designed by SeRGio