Description: F:\MOVIE\web\Headeri\Novosti-L.jpg    


Description: F:\MOVIE\web\Images\Eng.gif
ENGLISH PAGES


Description: F:\MOVIE\web\Images\russian.gif
ПОСЛЕДНИ
НОВОСТИ
 

::..::


VODIČ
TOURIST GUIDE

::..::

ПОСЈЕТИТЕ НАС НА
FACEBOOKU
ЕПАРХИЈА ДАЛМАТИНСКА

::..::


Description: F:\MOVIE\web\Images\Manastiri\Krka\Krka5_small.jpg

ВИРТУАЛНА ШЕТЊА ЕПАРХИЈОМ
ДАЛМАТИНСКОМ

::..::

400 година Богословије Света Три Јерарха
у манастиру Крки
Химна богословије

::..::



ПРИЛОЗИ НОВОМ СТРАДАЊУ
ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ

 



РЕЧ О НОВИМ

БОГОХУЛНИЦИМА


Description: F:\MOVIE\web\Images\Linkovi\Foto_arhiv.gif
ФОТО АРХИВ

ЕПАРХИЈЕ ДАЛМАТИНСКЕ

::..::

АПЕЛИ 

::..::

ДИГИТАЛНЕ БРОШУРЕ
ДАЛМАТИНСКИХ МАНАСТИРА

МАНАСТИР КРКА

МАНАСТИР КРУПА

МАНАСТИР ДРАГОВИЋ

::..::


 
св. Сава

БЕСЕДА О ПРАВОЈ ВЕРИ

::..::

 


Description: F:\MOVIE\web\Images\Publikacije\Pilipenda_small.jpg
СИМО МАТАВУЉ

ПИЛИПЕНДА
(приповетка)

::..::



Епископ Фотије
ВАПАЈ ИЗ ДАЛМАЦИЈЕ

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У ШИБЕНИКУ

У Недељу  30. по Духовима-Светих Праотаца (27.12.2015.год.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Господин Фотије служио је свету архијерејску  Литургију у храму Светог Спаса у Шибенику,уз саслужење пароха шибенског  протојереја Милорада Ђурђевића и протођакона Дајана Трифуновића.
На крају Литургије Епископ Фотије је   поучио сабрани народ говорећи о значају учешћа у светој Литургији и причешћивању Светом Тајном Тијела и Крви Христове.

ПЛАНИНА АТОС - РЕПУБЛИКА МОНАХА

 

 

ХРАМОВНА СЛАВА У СКРАДИНУ

На празник Светог Спиридона Чудотворца (25.12.2015.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Скрадину, у храму посвећеном управо овом великом светитељу. Том приликом Епископ Фотије одликовао је чином протојереја скрадинског пароха, оца Саву Миланковића и захвалио свима који помажу обнову храма Светог Спиридона.
У својој беседи након Свете Литургије он је указао на проблеме у међуљудским односима са којима се данас сусрећемо, а који умногоме нарушавају и наш однос са Господом. "Живимо у једном времену охладнелом од љубави и врлине, затворили смо се и постали егоисти и свако гледа свој лични интерес, а не интерес заједнице или ближњега свога, а таквим поступањем смо се удаљили од љубави Божије", рекао је Епископ Фотије и објаснио да нам је због тога данас често тешко да поверујемо да су у историји Цркве постојали људи попут Светог Спиридона. Када читамо његово житије можемо да осећамо само дивљење због силних чудесних дела овог великог угодника Божијег. У току свога живота земаљског Свети Спиридон чинио је многа библијска чудеса, васкрсавао мртве, дозивао кишу, мењао ток реке, исцељивао болесне, а у свој силној моћи коју му је Господ подарио држао се увек скромно и са великим смирењем. И када би постављен за Епископа тримифунтског он задржа прости начин живљења, бринући се сам за своју стоку и земљу, а плодове свога рада ретко је трошио на себе, него их је делио сиротињи. Због свог јасног и разумљивог проповедања вере Христове он преобради многе јеретике и остаде заувек светао пример јеванђељскога смирења, простодушности и чистоте. Његово житије приповеда о догађају када је Свети Спиридон дошао у Антиохију да исцели цара Констанција од тешке болести, а један од стражара на улазу, видевши како је он скромно обучен, удари овом чудотворцу шамар у жељи да га отера. На то му Свети Спиридон кротко окрену други образ, а овај га онда препозна и покаја се. Учећи из живота Светог Спиридона и других великих светитеља, треба да се трудимо да колико год је то могуће пратимо њихов пут, пут доброте и смирења, јер само такав човек може да се нада добром и у овоме животу, али и у животу вечном, рекао је Епископ Фотије.

Беседа

link for download:here

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БЕНКОВЦУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (20.12.2015.) Свету Архијерејску Литургију у цркви Рођења Светог Јована Крститеља у Бенковцу. Поменувши Светог Амвросија, епископа миласког и Светог Гроигорија Горњачког, чији помен вршимо на данашњи дан, Епископ Фотије пожелео је свим присутнима срећан и благословен празник. Том приликом он је честитао  бенковачком пароху, оцу Мили Савичићу, коме је због великих залагања и добрих дела додељен чин протојереја и додао да је то благослов Цркве да се и од сада труди као раније, јер је изузетно важно да се наше светиње обнове, а наш народ сабира око своје Свете Цркве, богослужења и молитве.

На данашњој Литургији могли смо чути из Светог Јеванђеља како Господ Исус Христос исцељује десет губавих људи. У то време губа је била неизлечива болест, а људи који од ње болују морали су да живе изван заједнице, изопштени, у ишчекивању сопствене смрти. Једном приликом десеторо људи пришло је Господу, тражећи од њега помоћ да се ослободе ове страшне невоље и Он их једном речју, својим благословом исцели. Након тога вратише се сви они срећни својим животима и заборавише на Богу, а само један од њих дође да Господу заблагодари и да му се захвали на великој помоћи. Слично се дешава и данас, јер Господ свакодневно брине о нама, чува нас и исцељује, а да смо ми врло често тога несвесни. Многи се људи, нажалост, сете Господа само у невољи и када им је нешто потребно, а када им све иде како треба о Њему и не мисле. Зато увек треба да своје мисли и срце управљамо према Богу, да му се не обраћамо само да бисмо од Њега нешто тражили, него и да бисмо му захвалили на свему ономе што он већ чини за нас. Доласком на Свету Литургију ми исказујемо своју љубав према Господу и својим трудом показујемо да смо заиста свесни добрих дела које Он непрестано чини за нас.  Управо због тога треба стално да се сабирамо у нашим светим храмовима, али и да будемо једни са другима у јединству и љубави. Истинско благодарење Господу јесте наше сабрање на Светој Литургији и зато немојмо се Бога сетити само у невољи, него будимо присутни телом и духом у молитви да бисмо показали да смо свесни и захвални на свему добром што Он свакога дана чини за нас. Окупљајмо се око наших светиња, цркава и манастира, јер ћемо тако очувати своју веру и идентитет, поручио је Епископ Фотије.

СВЕТИ НИКОЛАЈ ЧУДОТВОРАЦ У МАНАСТИРУ ДРАГОВИЋУ

На велики празник, Светог Николаја Чудотворца, Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Драговићу. Овај дан, када се сећамо величанствених дела врлинског угодника Божијег, архиепископа мирликијског и великог светитеља посебно је значајан за сав православни род.
У нашем народу се често каже да Светог Николу слави половина Срба, а друга половина иде код њих на славу. Тако ће се и данас у многим домовима, Божијом милошћу, окупити породице и пријатељи да би у радости и заједничкој молитви прославили име свога заштитника. Свети Николај Чудотворац слави се широм света, где год да има православних људи, њему се моли на разним језицима и на свим континентима. И заиста је чудесно житије његово, препуно дела којима нас је задужио да их се док је света и века радо сећамо, а његово име изговарамо са посебним поштовањем и захвалношћу. Иако рођен у богатој породици, Свети Николај од ране младости беше незаинтересован за материјално и посвећен Господу. Након смрти родитеља он раздели сиротињи сав свој иметак и тиме започе мноштво добрих дела због којих је остао довека запамћен по својој скромности и милосрђу. По промислу Божијем он би изабран за архиепископа града Мира у Ликији, а у време гоњења хришћана под Диоклецијаном и Максимијаном би бацен у тамницу, али је и тамо људе поучавао закону Божијем. Би познат као велики заштитник истине Божије, али и борац за правду међу људима, па тако у два маха по три човека спасе од незаслужене смртне казне. Још за живота људи су га сматрали светим и молили од њега помоћ у разним невољама, а он им се увек радо одазивао, те се многима јављао у сну и на јави. Лице овог чудотворца сијало је посебном светлошћу и сама његова појава била је довољна да међу људе унесе утеху и мир. Упокоји се овај светитељ у старости, али духом остаде међу људима до дана данашњег као светао пример архијерејима и свештенослужитељима да буду чувари вере,  својим животом и учењем у свему први у стаду, а за све вернике да буду истински хришћани, благи и милостиви и носе бремена једни другима како би испуњавали закон Христов.
Епископ Фотије честитао је крсну славу игуману манастира Драговића, Варсонуфију (Рашковићу) и свима који данас славе и поручио да се на овај дан, као и многе пре и после њега, угледамо на овог великог светитеља који је био за оне који путују сапутник, за болесне исцелитељ, за сиромашне заступник и у свему свет да би нас за Христа задобио.

Беседа

link for download:here

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЂЕВРСКАМА

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије данас (13.12.2015.) је служио Свету Архијерејску Литургију у храму Светог пророка Илије у Ђеврскама. Обративши се присутнима Епископ Фотије подсетио је на житија двају светитеља које на овај дан празнујемо, Светог апостола Андреја Првозваног и Светог Акакија Синајског.
Као ученик Светог Јована Крститеља, Свети Андреј сусрете се са Господом Христом и одмах у Њега поверова. Он пође са Исусом и са собом поведе и свога брата Петра. Узе за мислију да проповеда Јеванђеље у Византији и Тракији, потом у земљама Дунавским, у Русији и око Црног мора и на послетку у Епиру, Грчкој и на Пелопонезу. Широм овим земаља први апостол Христов преведе много народа у веру и постави им свештенике и епископе. За време својих пропутовања он учини многа чуда у име Христово и придоби многе за Господа, а међу њима и брата и жену царског намесника Егеата. Овај се због тога разјари и нареди да се Свети Андреј стави на страшне муке, а потом распне на крсту. Пострада тако овај велики угодник Господњи, али и у смрти остаде веран Христу, проповедајући корисне поуке народу који се ту беше окупио. Зато га Господ награди и на његов крст паде светлост тако јака да се није могло у њега гледати. Обасјан и у молитви овај свети мученик предаде тако душу своју Господу, а иза њега на Земљи остадоше многа добра дела о којима се и данас говори.
Житије Светог Андреја учи нас истрајности и чистоти срца у вери Христовој, а Свети Акакије пример је скромности, трпељивости и послушања. Као монах на Синају имао је он једног злог и строгог старца који га је стално мучио и то не само грдњама и укорима, него га и бијаше сваког дана. Свети Акакије никада се није жалио, а када би га ко срео и упитао за модрице и ране увек би одговарао да је добро. После дванаест година таквог живота упокоји се овај трпељиви човек и би погребен. Скупише се оци и духовници на гробу његовом не верујући у вест о смрти тако младога човека и један од њих упита: "Акакије, јеси ли ти умро?" Из гробнице се утом зачу глас говорећи: "Нисам умро оче, јер послушноме је немогуће умрети." Покаја се тада његов старац и затражи келију поред гроба Акакијевог, па у њој проведе остатак свога живота земаљског молећи опрост за неправду коју је овом светитељу наносио.
Научи нас тако Свети Акакије великој врлини послушања која је посебно важна у за оне у монашком чину, али и за свакога човека, рекао је Епископ Фотије. Пут смирења и послушања је царски пут којим сви треба да идемо, јер ћемо се тако спасити од духа бунта и рушења правих вредности који нам се често намеће. Епископ Фотије је захвалио свима који су помогли да се свети храм у Ђеврскама уреди и ослика и честитао оцу Ђорђу Веселиновићу који је на данашњој Литургији одликован чином протојереја.

Беседа

link for download:here

ОПЉАЧКАН ХРАМ СВЕТОГ СПАСА У ШИБЕНИКУ

У ноћи између 8. и 9.децембра 2015.г.,непознати почониоци су украли бакарне олуке са храма Светог Спаса у Шибенику.Ово је други пут да,  након обнове храма,лопови краду олуке са ове светиње православних срба у Шибенику. Надлежни свештеник протојереј Милорад Ђурђевић је обавијестио полицију која је извршила увиђај. Надамо се да ће починиоци овог злодјела бити пронађени и да се овакви и слични догађаји више неће понављати.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЖЕГАРУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (06.12.2015.) Свету Архијерејску Литургију у Жегару. Епископ Фотије изразио је велику радост због присуства мноштва верника у цркви Светог Георгија, а посебно због великог броја деце, и нагласио да је изузетно важно да своје најмлађе доводимо на Свете Литургије и часове веронауке, јер им тиме помажемо да одмалена створе однос са Господом, али и чувамо своју веру и идентитет.
Доласком на сабрање у свети храм свако од нас стаје пред Бога са свим својим гресима, али и са добрим делима. Данас смо имали прилику да чујемо јеванђељску причу о жени која је боловала згрчена, повијена и 18 година трпељиво подносила ту муку коју јој је, како каже Јеванђеље, сам сатана наметнуо. То је била физичка, али и духовна болест и за њу није било лека, све док се у једној синагоги та жена није сусрела са Господом Христом који је излечио. Овај пример нам показује да је Господ Христос једини исцелитељ који нас може разрешити свих наших мука. Свако од нас на неки начин може да се поистовети са овом мученицом, јер њена невоља симболизује личне бриге и проблеме са којима се бори сваки човек. У својим покушајима да нас одврати од Господа, сатана нас веже разним искушењима и страстољубљем, трудећи се да нас повије ка земљи да не бисмо видели Бога који је на небесима. Зато је потребно да се човек усправи, да се разреши греха којим је везан, а то се свакодневно дешава у нашим животима ако прилажемо труд у својој вери и делима. Данас, када смо дошли на Свету Литургију, а посебно када смо се причестили, пустили смо у себе живога Христа и стали смо пред Њега са молбом да нам, по мери наше вере, помогне и избави нас од невоља које нас муче. Као што  овакве муке могу да задесе сваког човека, тако могу да оптерете и целу једну заједницу, што смо могли искусити, јер су Срби кроз историју били повијени пред многим империјама које су владале на овим просторима. Овај последњи крст у виду рата у коме су уништене многе наше куће и цркве, ми носимо тако што их сада поново подижемо и обнављамо, а то не би било могуће без Бога који нас подржава у том духовном подвигу. Не треба се плашити искушења, јер ако смо у заједници са Господом све ћемо пребродити, ако у Њега верујемо и имамо љубави према своме родном крају можемо доживети да сва српска села у Далмацији оживе, а људи се врате својим кућама, рекао је Епископ Фотије.

Беседа

link for download:here

СЛАВА ПАРАКЛИСА У МАНАСТИРУ КРУПИ

На празник Ваведења Пресвете Богородице, Његово Преосвештенство Епископ далматински г.г. Фотије служио је Свету архијерејску Литургију у параклису посвећеном овом великом празнику.

У својој беседи Епископ Фотије је нагласио, да је Ваведење велики празник, који нас уводи у реалност Новог Завјета. Пресвета Богородица увођењем у храм Господњи у Јерусалиму постаје нови Ковчег Завета и Кивот и Храм из којег ће се оваплотити Спаситељ света Господ Исус Христос. Својим свесавршеним и светим животом Пресвета Богородица почиње нови начин живота и подвига у Новозаветној Цркви монашким служењем, али је њен живот позив и свим верујућим да живе светим хришћанским животом.  На тај начин сви чланови Новозаветне Цркве било монаси или мирјани постају благодатни храмови Духа Светога – Цркве Христове .   После Свете Литургије преломљен је славски колач у част празника где су поменути сви ктитори и приложници манастира Крупе, а посебно блаженопочивша монахиња Параскева која је ктитор овога параклиса у манастиру Крупи.
Потом је за све госте приређена трпеза љубави у манастирској трезарији трудом крупскога игумана Гаврила Стевановића.

Епископ далматински Фотије


БЕСЕДА О ШИБУЉИНСКИМ МУЧЕНИЦИМА


Часни оци, драга браћо и сестре,
Сабрали смо се данас у мученичкој Шибуљини да прославимо Име Божије и заштитиника овог светог храма – светог архангела Михаила и остале силе небеске и бестелесне. Сабрали смо се заиста на мученичком месту, јер новија историја казује да је у Другом светском рату у овом светом храму убијено осамдесет пет људи из овога краја. Зато бих ово свето место назвао далматинском Глином. Свима вам је познато да је у Глини, у Горњокарловачкој епархији, у Другом светском рату убијено преко хиљаду и двеста људи у цркви. То су Глински мученици.
Ми у овом малом месту имамо Шибуљинске мученике, који се придружују мученицима пострадалим широм далматинске Епархије. Оним из времена Турака, а посебно од Другог рата, пострадалим у дрнишким рудницима, разним Голубњачама и јамама у које су бацани широм Далмације. Због тога смо ми нашој Комисији за канонизацију СПЦ дали предлог да се установи празник Новомученика далматинских, а међу њима и шибуљинских мученика.
Ти људи су пострадали зато што су Срби и што су православни. То је њихова једина кривица. Зато, дај Боже да наш Сабор усвоји наш предлог, што би значило да ми од тада нећемо више вршити помене мученицима, већ ћемо се ми молити њима да се они моле Богу за нас. Ако Бог да и да осликамо овај храм, а то нам је жеља, онда ће се у њој налазити фреска Новомученика далматинских и, међу њима, шибуљинских мученика.
То је, браћо и сестре, наша историја и треба да је чувамо. Недалеко одавде се налази острво Паг и на њему су убијани Срби, како у претходном рату, тако и у овом недавном. То је непрестано мучеништво! Али, хвала Богу, кроз крст и мучеништво, долази васкрсење. Тако и ово наше данашње сабрање доживљавамо као васкрсење, као победу добра над злом, победу љубави божанске над деструкцијом, над мржњом, као победу светости над оним што је сатанско и зло. Ако Бог да, потврда свега што сам рекао биће овај свети храм, који ћемо осликати и украсити, и да се сваке године окупљамо недељу дана пред светог архангела Михаила и да му се молимо да наши људи овде у Шибуљинама, и широм Далмације, опстану у својим кућама. Да се не догоди да се људи друге вере населе на местима где су вековима живели православни Срби. То не би било добро и не би било благословено. Зато је потребно да се ми Срби вратимо у обновљене куће широм Далмације и да чувамо своју земљу и своју цркву и светиње. То је наш завет, а то нам заповеда и ова наша светиња у Шибуљини. То је, пре свега, благослов, али и крст. Да бисмо учинили тај подвиг, браћо и сестре, пре свега морамо бити јединствени, морамо бити са Богом и Црквом и сабирати се, као што смо се и данас овде сабрали, и да заједно живимо у братској љубави. Бити у братској љубави значи притећи другим људима у помоћ, када нешто раде или када су у невољи.
Ми ових дана обилазимо наше људе у Далмацији, нашу сиротињу, и делимо им хуманитарну помоћ. Улазили смо у куће бака и дека од осамдесет година, који не могу сами себи да помогну. Њима је потребна социјална, медицинска помоћ. Када их питамо где су њихова деца, они кажу да су у Београду или у иностранству и не знају шта да одговоре на питање зашто су тако остављени. Ако их њихови најрођенији оставе, ко други да се брине о њима? А они су подигли ту децу, васпитавали и школовали. То није добро и не дао Бог да тако буде. Деца имају обавезу да се брину о својим родитељима, а не да их оставе без икакве људске неге. Шта бих даље рекао, кад смо ушли у једну кућу и нашли једног човека мртвог. Да тада нисмо дошли, ко зна колико би дана човек био у тој кући. Дакле, мора постојати више бриге једних за друге, поготово деце за родитеље, а тиме ће они бринути и за своје куће, своју земљу и своје светиње. То нам је потребно – јединство да се окупљамо око своје Цркве и да праштамо једни другима. Посебно треба да праштамо онима који су чинили зло и који га и данас чине. Нека им је од Бога просто! Али, њихова судбина, верујте, није у вечности светла и није добра. Такве људе, оне који су убијали децу, нејач и старце, Бог неће примити у Царство небеско. Ако је неко јунак, онда он треба да се покаже на фронту где се једна војска бори против друге војске. Наш блаженопочивши и свети Патријарх Павле је говорио: Пушка ти, пушка ми! када дође до рата, а не ићи по селима и убијати недужну децу и старце.
То је, браћо и сестре, наша етика. Дај Боже да ми, Срби у Далмацији, не заборављамо своје корене. Чуо сам да сте ви из Шибуљина населили ове просторе идући из Херцеговине и Црне Горе према Истри, што је било још у 16. веку. То значи да имамо право да овде будемо и живимо у љубави са свима; да се не стидимо свога имена, писма, Крсне славе, својих икона које треба да имамо у кућама. Јер, то је вера света, вера апостолска, вера светоотачка, вера древна – то је изворно хришћанство. Ми имамо и завет да то очувамо за будуће генерације, те да наша деца буду крштена и да буду православни хришћани.
Дај Боже да тако и буде, да се и ова светиња у Шибуљини обнови и да наш Свети Архијерејски Сабор прогласи Новомученике далматинске као светитеље, уз све остале српске мученике, јадовинске, јасеновачке, глинске, косовске и све оне који су пострадали за Крст Часни и веру Православну.
Живели и Бог благословио.

Шибуљина, 15. новембар, 2015. год.

ХУМАНИТАРНА ПОМОЋ У КИСТАЊСКОЈ ПАРОХИЈИ

Данас 2.12.2015.г. Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије у пратњи протођакона Дајана Трифуновића и јереја Бојана Савића подијелио је хуманитарну помоћ у селима Радучић, Ивошевци и Кистање.

РТВ БЕСЕДА

ПРЕДАВАЊЕ ВЛАДИКА ИРИНЕЈ
СВЕТИ СТАРАЦ ПОРФИРИЈЕ КАВСОКАЛИВИТ

 

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У СМИЛЧИЋУ

На дан када празнујемо Светог апостола и јеванђелиста Матеја (29.11.2015.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у цркви Светог архангела Михаила у Смилчићу.
У току ове Свете Литургије могли смо чути шта је истинско богатство за човека. Данас се реч "богат" најчешће разуме у искључиво материјалном смислу, па је углавном везујемо за онога ко поседује мноштво материјалних добара, а заправо је њен прави смисао много дубљи и другачији. Како нам сама етимологија речи говори, богатство је уствари сједињење са Богом, а богат је онај човек који у себи има Господа. Насупрот томе, богатсво схваћено из уобичајене, земаљске перспективе често особу која га поседује удаљава од Бога, јер је заводи привидним сјајем и осећајем моћи. Да бисмо избегли таква искушења морамо неговати своју заједницу са Господом, а то ћемо најбоље чинити кроз молитву и Свето Причешће. Кроз историју, па и у наше време, постојали су људи који у личној својини нису имали пуно или готово ништа, али су зато достигли степен духовне чистоте с којим су на себе примили сво богатство Духа Светога. Такве људе Црква је канонизовала, попут Светога старца Порфирија Кавсокаливита Светогорца и Светога старца Пајсија Светогорца. Они су живели на Светој Гори у непрестаном подвигу поста и молитве, у скромности и смиренују. Иако нису имали формално образовање, имали су на себи благодат Божију која им је омогућила да већ за живота постану чудотворни, па је тако старац Порфирије могао да зна нечију прошлост и будућност иако га не познаје, а старац Пајсије са својим молитвама помогао је многима, посебно се молећи за оне који учествују у саобраћају, за њихову безбедност и мирно путовање. Они су били и остали богаташи у вечности, док богати људи овога света често чине зло и приклањају се филозофији силе и принуде којима настоје да увећају своје материјално богатство. Ипак, треба да знамо да такво богатство не можемо понети са собом у вечни живот, оно је земаљско и пропадљиво и неће нам користити када дођемо до Божијег суда. Истинско благо које је са нама и у нама где год да смо представља заједница са Богом коју постижемо својим трудом, кроз молитву, пост и Свете Тајне. Ту је посебно важно Свето Причешће, јер њиме заиста примамо Бога у себе и тиме остварујемо пуноћу наше вере, рекао је Епископ Фотије.

ЛОГОРИ ЗА ДЕЦУ У НДХ

 

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (22.11.2015.) , уз саслужење братства манастира, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки. Сабрани народ окупио се како би молитвом прославио многе богоугоднике којих се сећамо на данашњи дан, а међу којима се посебно издваја Свети Нектарије Егински.
Овај чудотворни светитељ већ се од детињства разликовао од својих вршњака показујући свакодневно неисцрпну жељу за учењем и љубав према Господу. Живећи у Цариграду користио је сваку прилику да присуствује богослужењима, прижељкујући већ тада да постане свештеник. Често је посећивао Нови манастир на Хиосу, где је и замонашен, на духовну радост свог братства које га је изузетно волело због његове благе нарави и жеље да свакоме помогне. Житије Светог Нектарија Егинског  пребогато је добрим и душекорисним делима којима је овај светитељ несебично помажући својим ближњима исказивао неизмерну љубав према Господу. Познате су приче о томе како је умео да остане без икаквих средстава за живот разделивши све што има сиротињи, а када је био постављен за управитеља Ризаријеве богословије у Атини бринуо се о ученицима са посебном преданошћу, односећи се према свима са подједнаким поштовањем и наклоношћу. Свети Нектарије основа манастир на острву Егини и посвети га Светој Тројици, па недуго потом даде оставку на место управника богословије и пређе у манастир као духовник и свештенослужитељ. Већ у то време постаде очигледно да је Господ великодушно наградио силну врлину овог светог човека, па се тако чудесна дешавања везана за Светог Нектарија почеше дешавати још за његовог живота. Монахиња која је прислуживала у олтару као ђакониса видела је за време Свете Литургије крај њега Мајку Божију која му ушавши кроз царске двери предаде дете из наручја. Након упокојења Светог Нектарија његове мошти остадоше познате до дана данашњег по својим исцелитељским моћима које су помогле многим болеснима, као што је и он сам, још за живота, многе избавио из невоље својим исцелитељским даром. Иако би благ и препун врлина овај велики светитељ, његова доброта стварала је међу неким људима завист и мржњу због које се он неколико пута суочио са разним клеветама и увредама. Све то он је поднео мирно, не узвраћајући грубе речи и оптужбе, чекајући да Господ отвори очи људима заслепљеним завишћу и љубомором и то се и догоди након његове смрти када се, видевши на њему благодат Господњу, клеветници горко покајаше и молише за опроштај на гробу његовом. Ти су људи допустили да се заједно са мржњом и завишћу у њихов ум уселе демонске силе и на тај начин постали неплодно тло за Реч Господњу. Сво то зло потече из гордости и егоцентризма који их спречише да виде добра дела свога сабрата. Тиме се и до дана данашњег зле силе користе да би човека спутале и одвратиле од Бога, али нам је Он дао штит против таквог утицаја. Ту заштиту узимамо на себе молећи се и живећи богоугодним животом, каквом нас је Свети Нектарије Егински поучио, негујући у себи скромност и милосрђе. Јединим правим путем ка Царству небеском крочићемо ако са себе збацимо оков земаљског човека и обучемо се у Христа, поштујући Божије заповести и јединство Цркве Његове, рекао је Епископ Фотије.

Беседа

link for download:here

СВЕТИ АРХАНГЕЛ МИХАИЛО У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (21.11.2015.) , на празник посвећен Светом архангелу Михаилу, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки. Велики број верника окупио се на овом светом месту да би заједно, у име Господње, прославили храмовну славу. Свету Литургију улепшали су својим појањем чланови хора Православног богословског факултета из Београда.
Након Свете Тајне Причешћа Епископ Фотије честитао је присутнима празник и нагласио колики је значај овог великог архистратига који је заштитник манастира Крке, али и свих православних хришћана. Архангел Михаило, као предводник небеске војске, својим речима: "Стојмо смерно, стојмо са страхом", поучава нас како да свој живот устројимо у складу са вољом Божијом. Трудећи се да свакодневно поступамо богоугодно и да своја дела ускладимо са вољом Господњом избегавамо опасност да подлегнемо самовољи. Велико зло у данашњем свету долази од покушаја људи да једни другима наметну сопствену вољу и тиме их потчине и над њима стекну моћ. Једино Божија воља чува нас од овог искушења и пружа нам могућност да живимо у братској љубави и међусобном уважавању, поштујући своје ближње и на тај начин показујући своју љубав према Господу. Још од постанка света гордост је била грех који нас је удаљавао од Господа  и до данас је остала једна од највећих препрепрека између људског света и Царства Небеског. Својм речима Свети Михаило нас опомиње да у свим временима треба да останемо верни Господу да бисмо тако кроз своју веру постали достојни Његове велике милости. Срби су у Далмацији прошли кроз разне неприлике, али су успели да очувају своју веру и традицију, о чему најбоље сведоче сабрања попут данашњег.
Након Свете Литургије за све присутне уприличена је трпеза љубави у манастирској трпезарији.

Беседа

link for download:here

СЛАВА У СМИЛЧИЋУ

Дана 21.11.2015.године када наша Црква прославља Сабор Светог Архангела Михаила - Аранђеловдан, у Смилчићу је прслављена храмовна слава. Свету Литургију је служио јереј Слађан Тубић уз саслужење надлежног свештеника јереја Младена Скопљака. Након Свете Литургије преломљен  је славски колач и надлежни свештеник се обратио вјерном народу поучном бесједом.

Помоћ у Отишићу

У четвртак (19.11.2015.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Господин Фотије у пратњи протођакона Дајана Трифуновића и надлежног свештеника о. Бориса Медака подијелио је хуманитарну помоћ најугроженијим становницима Отишића.
Већ је постала устаљена пракса да Преосвећени Владика становницима овог села дијели помоћ пред Божићни и Васкршњи пост.
Након што је подијелио помоћ Епископ је обишао храм св. Николаја у Врлици и просторије парохије врличке.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ШИБУЉИНАМА

У недељу 24. по Педесетници (15.11.2015.г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Шибуљинама уз саслужење свештенства и свештеномонаштва Епархије далматинске.
Храм у Шибуљинама је посвећен Светом Архангелу Михаилу и то је најсјевернији храм у Епархији далматинској на граници са Епархијом горњокарловачком.
У Шибуљинама је на Илиндан 1941.г. мученички страдало 85 мјештана убијених у цркви од стране НДХ. Послије Свете Литургије одржан је парастос страдалима за вријеме II светског рата. Епископ Фотије је установио да се сваке године у недјељу пред Светог Архангела Михаила одржава сабор у Шибуљинама.
Након Свете Литургије приређена је трпеза љубави коју су организовали вјерници Шибуљина.
Обнова храма је у току, а  ове године је и завршена прва етапа обнове која ће се ако Бог да наставити са прилозима вјерника овог краја.

Беседа

link for download:here

Амерички глумац јапанског порекла Кери-Хиројуки Тагава
прешао у православље

Како јављају руски медији славни амерички глумац јапанског порекла Кери Тагава је прешао у православље.
Кратак видео запис са крштења на свој инстаграм поставио је сценариста Иван Охлобистин.
После улоге у руском филму „Јереј сан“ у коме је Тагава глумио јапанског православног свештеника и након дубоких духовних размишљања и преиспитивања Тагава је решио да пређе у православље.
Чин крштења обавио је  митрополит Иларион Алфејев, викар руског патријарха Кирила.
Претходни дан на конференцији за новинаре Тагава је најавио да планира да узме руско држављанство.
Он је додао да се његово искуство у Русији разликује од рада и интеракције са људима у другим земљама.
„Када је мој отац живео у САД учио је руски језик. Мој стриц, чувени певач из 1960-их, одржавао је концерте у Москви сваке године. Певао је на руском језику. Према томе, моје везе са Русијом настављају нашу породичну традицију“, изјавио је Кери. На тој конференцији за новинаре је најавио да планира прећи у православље те како је импресиониран дубином руске душе и додао: „Ваша душа, срце и ум веома се разликују се од америчких и европских“.

преузето са: http://vojvodjanskenovine.rs

Подјела помоћи у скрадинској парохији

Данас (11.11.2015.г.) Његово Преосвестенство Епископ далматински Господин Фотије посјетио је скрадинску парохију. У пратњи надлезног свестеника протонамјесника Саве Миланковића и протођакона Дајана Трифуновица подијелио је помоћ најугроженијим житељима села Смрдељи.
Владика се упознао са проблемима људи у овим крају и био је свједок потресних свједочанстава о страхотама минулог рата.
Обилазећи смрдељске домове дало се закључити да су појединци запостављени од својих најближих. Тим поводом, Преосвећени је изразио наду у боље сутра и подсјетио вјерну паству да ће Црква Христова увијек бити уз њих.

КРШТЕЊЕ У ДИЦМУ

Данас је парохија дицманска доживјела несвакидашњу радост. У храму Успења Пресвете Богородице у Дицму у поподневу прекрасног митровског  дана' митровског љета', светим Тајнама Крштења и Миропомазања приступили су Жељко Недовић са својих зроје дјеце, кћерима Јеленом иЖељком и сином Николом. Кумови су били православни Срби из Дицма. Иначе, Жељко и његова супруга Сузана су поријеклом из Црне Горе. Протеклих година су живјели у Солину да би недавно, купивши кућу у Дицму  преселили се, гдје сада живе. У овој духовној свечаности, молитвено су учествовали многи Дицмањани. Протојереј Савољуб Кнежевић је на крају, у краткој проповиједи честитао новокрштенима и њиховим кумовима, пожеливши им дуг и миран живот те да  сваким даном духовно узрастају у духу Јеванђеља Христовог, спасавајући сбоје душе јер је то и коначни циљ сваког православног хришанина.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КОЊЕВРАТИМА

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је на празник Светог Димитрија (08.11.2015.) Свету Архијерејску Литургију у Коњевратима. Након Свете Литургије одржана  је славска литија, а у просторијама ЦО Шибеник уприличена је трпеза љубави. У храму посвећеном овом великом светитељу Епископ Фотије обратио се присутним верницима речима о његовом чудесном житију.
У време страшног прогона хришћана војвода солунски и његова супруга у тајности вероваше у Христа и тако научише и свога сина, Димитрија. По упокојењу војводе цар Максимилијан постави младога Димитрија за царског намесника солунске области, са посебним задатком да гони хришћане. Како и сам би хришћанин, он се успротиви оваквој свирепој заповести и јавно исповеди Господа, а своје ближње поче одвраћати од незнабожачих заблуда. Вођен његовом речју народ се у солунској области  поче све више крштавати, а Свети Димитрије, свестан да га због тога чека казна од безбожничког цара, своје богатство раздели сиромашнима и стаде у миру чекати његов долазак. Цареве слуге бацише светитеља у тамницу, али не успеше тако да спрече ширење Речи Божије. У то време цар имаше миљеника, варварина Лија, који је забављао незнабожце мучећи насилно доведене хришчане и бацајући их са позорнице на копља пред царем и његовим поданицима. За то чу Нестор, ученик Светога Димитрија, па од њега затражи благослов да изађе на мегдан свирепом Лију и спречи тако даље проливање крви својих ближњих. И уби Нестор овога мучитеља, а цар Максимилијан чувши да је то учинио уз благослов Светога Димитрија погуби Нестора и нареди да се Свети Димитрије прободе копљима. Тако мученички пострада овај свети богоугодник, а недуго после смрти његове дође крај прогону хришчана и цар Галерије подари им слободу вероисповести. Житељи Солуна саградише цркву над гробом Светог Димитрија, где се од тада падо дана данашњег дешавају многа чудеса која непрестано сведоче о значају његових дела. Милошћу Светог Димитрија обновљен је у Коњевратима, њему посвећен храм, а Епископ Фотије захвалио се свима који су у томе помогли. Он је такође изразио наду да се ова црква ускоро иконопише и да буде место љубави Божије на коме ћемо уз заједничку молитву наставити мисију Светога Димитрија волећи и поштујући Христа и негујући своју веру, језик и традицију.

РАЗГОВОР СА ЕПИСКОПОМ ДАЛМАТИНСКИМ
Г. ФОТИЈЕМ

 

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА НА ДАЛМАТИНСКОМ КОСОВУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (01.11.2015.) Свету Архијерејску Литургију у манастиру Лазарици на далматинском Косову. На овом светом месту сабрали смо се да се помолимо Богу и Његовим великим угодницима, Светом Прохору Пчињском и Светом Јовану Рилском.
У току данашње Свете Литургије могли смо чути јеванђељску причу о богаташу и убогом Лазару и, заиста, два светитеља које данас празнујемо били су велике аскете и духовни Лазари који су напустили све да би задобили Царство Небеско. Епископ Фотије поручио је да оваквим светлим примерима треба да се водимо и да не дозволимо, попут богаташа из Јеванђеља, да новац и богатство буду врховне водиље у нашим животима. Савремено доба носи пуно искушења, а разни људи богати новцем и заслепљени овоземаљском славом намећу нам се као узори како непосредно тако и путем медија. На свима нама је да, уз Божију помоћ, себе и своје ближње сачувамо од утицаја лажних идола који нас не уче ничему другом до површној и пролазној слави која, ако јој се препустимо, може да нас кошта вечне славе коју само Господ може да нам дарује. Томе нас поучава и приповедање из Јеванђеља говорећи како је богати човек након своје смрти доспео у пакао, док је убоги Лазар кога је богаташ свакога дана виђао испред своје куће, али се правио да га не види, остао достојан раја и Божије милости. Видевши то, богаташ замоли Господа да упозори његову браћу која су остала на земљи да се промене и да не живе расипничким и безврлинским животом, да не би и они били осуђени на вечне муке пакла. За нас је важно да на време схватимо да једино право богатство јесу наша духовна веза са Господом и наша љубав према ближњима и да је то једино богатсво које ћемо, после Судњег дана, моћи да понесемо са собом у вечност. Ако боље размислимо о пореклу речи "богат", можемо приметити да она потиче од речи "Бог" и из тога схватити њен прави смисао. У току свог земаљског живота свако од нас мора да има на уму да смрт није крај и да нам је овај живот дат да у њему заслужимо своје место у вечном животу. Због тога не смемо да дозволимо да нас заведе материјално богатство, нити да завидимо онима који га поседују, јер једино благо које заиста вреди не може да се купи новцем, веч само добротом, молитвом и врлинским животом.

Беседа

link for download:here

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (31.10.2015.) Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки. На данашњи дан славимо имена великих богоугодника Светог Луке, апостола и јеванђелисте, и Светог Петра Цетињског. Такође се сећамо устоличења Владике Фотија као Епископа далматинског које се одиграло на овај велики празник пре тачно 16 година.
Свети апостол Лука има посебан значај за све вернике на подручју Далмације, будући да је управо он проповедао Јеванђеље по овим просторима и нашем народу приближио Свето Православље. Иако је у младости изучио медицину, филозофију и животопис, овај велики светитељ одлучи да живот посвети Господу, па тако дође у Јерусалим где виде Господа Исуса Христа и би изабран за једног од Његових апостола. Заједно са апостолом Павлом путовао је по свету упућујући у веру Христову Јевреје и незнабожце. Многи су плодови труда овог светог човека који су иза њега остали на корист православном роду, а међу њима Свето Јеванђеље, као и три исконе Пресвете Богородице и иконе Светих апостола Петра и Павла. До дубоке старости ширио је међу многим народима љубав јеванђељску, док га у 84. години злобни идолпоклоници не ставише на тешке муке Христа ради, те пострада Свети Лука мученичком смрћу, а његове чудотворне мошти беху пренесене у Цариград.
Свети Петар Цетињски беше митрополит црногорски који је поред своје духовичке мисије много учини за помирење завађених племена црногорских, али и одбрану земље од страних окупатора.  Био је оличење скромности и смирености и упркос силном утицају и поштовању које је уживао међу народом живот је провео у малој келији као прост монах. Упокојио се у 81. години, а његове мошти и данас почивају у манастиру на Цетињу.
Радостан је дан посвећен двојици овако врлинских светитеља, а за Епархију далматинску и посебно значајан, јер представља 16. годишњицу од устоличења Владике Фотија. Тим поводом Епископ далматински обратио се присутним верницима са речима да смо и поред напретка који смо заједничким снагама постигли, ипак тек на пола пута, јер у нашој Епархији још има доста цркава којима је неопходна обнова. Након бурног периода кроз који је наш народ прошао због ратних дешавања, православље у Далмацији поново је итекако живо и присутно у срцима и животима људи, непрестано се ради на обнови и изградњи светих храмова и негују се српски обичаји и традиција. Ипак, нажалост, многе су цркве и даље празне и зато је свима нама задатак да недељу и празнике проведемо на Литургији и у молитви, остављајући по страни у то време све друге послове и обавезе. Нема важнијег посла, ни за човека неопходнијег рада од приближавања Господу, јер је једино то оно што нас уздиже из наше смртне и пролазне природе, поручио је Епископ Фотије.

Беседа

link for download:here

ПРОСЛАВА СВЕТЕ ПЕТКЕ У ОБРОВЦУ

На празник свете Петке Параскеве служена је света Литургија у Обровцу. По традицији на овај велики празник велики број вјерника обровачког краја се окупио у храму Пресвете Тројице у Обровцу да прослави велику угодницу Божију. Светој Литургији је присуствовао и велики број римокатолика који су завјетовани светој Петки. После свете Литургије је приређено послужење за све вјернике.

СВЕТА ПЕТКА У КАЊАНИМА

27.10.2015.г. служена је света Литургија у цркви Свете Петке у Кањанима. На литургији је био присутан велики број вјерника од којих су се многи и причестили. Након литије око храма и резања колача, испред братске куће приређена је трпеза за сав народ.

ПОМЕН НОВОПРЕСТАВЉЕНОМ
МИТРОПОЛИТУ ДАБРОБОСАНСКОМ НИКОЛАЈУ

По објављеној вести да се упокојио у Господу Митрополит дабробосански Николај у манастиру Крки и Богословији Света Три Јерарха Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије уз саслужење братства манастира Крке и професора богословије одржао је мали помен за упокојење душе овога великог радника и трудбеника на њиви Господњој.
Блаженопочивши Митрополит дабробосански Николај је од 1964.г. био управник Богословије Света Три Јерарха, а потом и њен ректор. Године 1973. изабран је за Епископа аустралијско-новозеландског, а 1978. постављен за Епископа далматинског. На тој дужности ће остати све до 1992. када бива изабран за Митрополита дабробосанског.
О блаженопочившем митрополиту Николају док је био Епископ далматински остала су најпозитивнија сећања, како у клиру тако и у народу, као о човеку вредном и преданом својој пастирској служби, а посебно просветном раду и Богословији Света Три Јерарха у Крки.

ДВА ВЕКА ЦРКВЕ СВЕТЕ ПЕТКЕ У БЈЕЛИНИ

У храму посвећеном Светој Петки у Бјелини данас (27.10.2015.) је, уз овај велики празник, прослављено и две стотине година од његове обнове. Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у присуству многих верника који су на овај дан дошли да би заједничком молитвом заблагодарили Господу.
Света Петка у нашем је народу једна од најзначајнијих и најпоштованијих светитељки, чије је житије богато разним врлинама и чудима. Иако рођена у богатој породици, ова велика богоугодница већ у младости одлучује да напусти угодност родитељског дома зарад подвижничког живота. Посетивши цариградске светиње она се запути у пустињу где у највећем подвигу, посту и молитви проведе многе године. Својим блаженим делима преподобна мати Параскева заслужи велику милост Божију, те јој Господ посла анђела који се овој светитељки указа са поруком да је време да се врати у своју домовину где ће тело предати земљи, а душом се узвисити ка Господу. Она послуша ове речи, те у родном Епивату поживе још две године, а онда се речи ангелске испунише. На њеном гробу догађаше се многа чудеса, многи болесни оздравише, слепи прогледаше, а глувима се врати слух. Због чудотворности њених мошти, као и због силних њених добрих дела за живота, Свету Петку радо прослављамо и поштујемо као изузетну светитељку, а посебно заштитницу болесних. Владика Николај Велимировић говорио је да је она српскога порекла, што је још један разлог да у нашем народу за њу постоји посебно место и да нам данашњи празник буде свима на радост и весеље.
Епископ Фотије најавио је да ће се поднети захтев да се храм у Бјелини прогласи манастиром и да на тај начин он постане место за оне који желе да се угледају на ову врлинску светитељку и узму за пример њену скромност и преданост Христу. Обнова ове цркве и даље је у току, недавно је фрескописана, а пред нама су још радови на порти и конаку. Много је добрих људи који помажу да се овај свети храм уреди, а по благослову Епископа Фотија некима од њих данас је одато признање због велике љубави коју су исказали према својој цркви. Орденом др Никодима Милаша награђен је господин Младен Калањ, а грамата признања додељена је Јови и Душанки Пуповац, Ратку Новаковићу, Предрагу Марунићу, Драги Калању, Владославу Станивуку, Слободану (Јове) Марунићу, Слободану (Николе) Марунићу, Бранку Калању и Миломиру Марунићу. Због свога труда и помоћи да се чују вести из Епархије далматинске Православном Далмацијом награђена је новинарка Васка Радуловић.

Пјесме

Ој зелена боровино
Шуматорје моје мило
Да ли причаш Светој Петки
Кол’ко нас је некад било


Кол'ко нас је долазило
Уз Брежину са три стране
Како би се помолили
Ил' славили свете дане


Зато браћо Бјелинари
Гдје год да сте соколови
Сјетите се гдје је црква
Гдје вам леже прадједови


Своју цркву и гробове
Бар понекад посјетите
Запалите једну свијећу
И за мртве помолите


Нек' се душе праотаца
Мајки, баба и дједова
Не препусте забораву
Од унука и синова


Ти су наши стари преци
Сложно цркву саградили
Прије равно 200 љета
Аманет нам оставили


Више гладни него сити
Имали су јаку вољу
Да саграде покољењу
Нашу свету богомољу


Без алата ал у слози
Жуљевите чврсте руке
Уз благослов свете Петке
Саградили с пуно муке


Сад је дошло на нас време
Да светињу обновимо
Својој дјеци, унуцима
У наслијеђе оставимо


Сјетите се најмилијих
Покојника и гробова
Сјетите се аманета
наших драгих прадједова

Нек љепота и свјетлина
Светог храма и звоника
Обасјава бијеле кости
и гробове покојника

Може нетко од нас рећи
Да је криза широм свијета
Ал се ипак боље живи
Него прије 200 љета

Кад су могли прадједови
Ваљда ћемо и ми моћи
Цркву своју обновити
И с поносом у њу доћи

Зато никог не чекајте
Да по прилог дође к' вама
Већ се сами прикључите
Родбини и комшијама

Покажите љубав Богу
Без цинизма и шкртости
Јер се прилог цркви даје
Са поносом и радости

Можда и ми добро знамо
Кол'ко не'ко може дати
Ал' ОН ипак боље види
И на исти начин врати

Да не буде ником жао
Божја милост и спасење
Проналази донатора
И његово покољење

 

 

 

Бесједа

link for download:here

НОВИ БРОЈ КРКЕ

Из штампе је изишао нови број Крке.

Садржај броја: Патријарх српски Иринеј у посети епархији далматинској; Како је живео патријарх српски?; Вера и култура; Марија – Богородица; Пророчанства преподобног Лаврентија о последњим временима; Баријере на путу до одговорности; Време Светога Духа; Ново светило Цркве - Свети исповедник Варнава; Старац Епифаније; Погледај ка небесима; Рехабилитација Содоме и Гоморе; Ваш народ; Дебели и мршави; Изазови адолесценције данас; Култови „Нове Ере"; Моје вјерују; За децу; Вијести из епархије.

опширније у нашој секцији публикације

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У ШИБЕНИКУ

У Недељу  21. по Духовима (25.10.2015.год.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Господин Фотије служио је свету архијерејску      Литургију у храму Светог Спаса у Шибенику, уз саслужење пароха шибенског  протојереја Милорада Ђурђевића. На крају Литургије Епископ Фотије је   поучио сабрани народ тумачећи одјељак из Јеванђеља по Луки (8,5-15), који говори о сијачу и сјемену.

САН (ВИЂЕЊЕ) СВЕТОГ ЈОВАНА КРОНШТАТСКОГ

Зашто Косово не може да буде
у организацији УНЕСКО

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БИТЕЛИЋУ

Поводом храмовне славе Покрова Пресвете Богородице Његово Преосвештенство Епископ далматински  Г. Г. Фотије служио је данас (18.10.2015.) Свету Архијерејску Литургију у Бителићу. На овом светом месту имали смо посебну духовну радост коју су нам донели завршетак и освећење фрескописа у цркви Покрова Пресвете Богородице.

Епископ Фотије, у својој беседи након Свете Литургије, захвалио се свима који су помогли да се овај храм ослика, а посебно Његовом Преосвештенству Епископу бачком Г. Г. Иринеју и његовом рођаку Божи Буловићу. Он је најавио да ће због изузетног залагања за обнову цркава широм Епархије далматинске господина Божу Буловића предложити пред Светим Синодом за одликовање Орденом Светога Саве. У Епархији далматинкој има још доста храмова којима је потребна обнова, због чега је од непроцењивог значаја свака врста помоћи коју можемо да пружимо да би свуда где има православног народа постојало место за молитву и литургијско сабрање. Свети храм у Бителићу сада је обогаћен фрескописом који је важан део цркве, јер нас он подсећа да смо у њој увек окружени анђелима и светитељима и да са њима заједно служимо на Светој Литургији. Ипак, предстоји нам још доста рада, јер такође треба обновити порту и братску кућу, рекао је Епископ Фотије. Он је подсетио колико је ова година важна за нашу Епархију зато што смо у њој прославили многе јубилеје: две стотине година постојања бителићке цркве, један век од упокојења Епископа далматинског Никодима Милаша и четири стотине година од оснивања Богословије Света Три Јерарха. Историја којој сведочимо доказ је дуге традиције православља на подручју Далмације и истовремено нам даје право да ово место сматрамо својим домом, али и велику обавезу да сачувамо од заборава своју веру, језик и обичаје. Православље је религија јеванђељске љубави која нас увек подстиче да будемо бољи него што јесмо, а наша Црква је широм отворена за свакога ко чистог срца жели да се приближи Господу. Иако данас није лако бити православни Србин, завештање наших предака обавезује нас да останемо доследни у својој вери, јер није најважније колико нас верних има, већ колико смо спремни да се трудимо зарад Христа у себи. Зато су цркве право место на коме треба да нађемо духовни мир, а свака недеља и празник време када се у њој сабирамо у молитви за жељом да примимо Свето Причешће, поручио је Епископ Фотије.

    

ВЕРНИЦИ ИЗ БАЊА ЛУКЕ У ПОСЕТИ ЕПАРХИЈИ ДАЛМАТИНСКОЈ

Група верника из Бања Луке на челу са оцем Теофилом, игуманом манастира Осовице, посетила је данас (17.10.2015.) манастире Крку и Свету Недјељу. Заједно са братством манастира Крке они су се сабрали на Светој Литургији, након које су обишли манастир и катакомбе.

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије пожелео је добродошлицу посетиоцима и изразио велику радост због њиховог доласка. Веома је важно да верници из свих крајева имају на уму да су им врата наших светиња увек отворена, рекао је епископ Фотије и нагласио да је увек благословено када код људи има интересовања да виде и обиђу православне храмове и на тај начин учине добро и корисно својој души. Након Свете Литургије за све присутне је приређена трпеза љубави после које су Бањалучани наставили свој пут ка манастру Свете Великомученице Недјеље у Оћестову.

КРШТЕЊЕ У КИСТАЊАМА

У четвртак (15.10.2015. год.), када наша Света Црква празнује угоднике Божије свештеномученика Кипријана и четрнаест казанских мученика, извршео је крштење у храму Св. Кирила и Методија у Кистањама.

Свету Тајну Кршења и Миропомазања, над полазницима православне вјеронауке Основне Школе Кистање, обавио је надлежни парох ИИ кистањске парохије јереј Бојан Савић. Уз сагласност родитеља дјеце, а у организацији њиховог вјероучитеља господина Душана Вуковића, реализована је ова идеја рођена у школској клупи.Крштене су три младе дјевојчице седмог и осмог разреда основне школе, а њихови кумови били су пријатељи из разреда.
По обављеној Светој Тајни парох Бојан честитао је новокрштеним члановима наше Цркве и пожелео им Божији благослов у даљем школовању и напредак у животу.

ХРАМОВНА СЛАВА У КНИНУ

На празник Покрова Пресвете Богородице(14. 10.2015.год) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију на храмовној слави у Книну, уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске. Светој Литургији у Книну, по устаљеној традицији, присуствовао је велики број вјерника из читавог книнског краја, којима је овај дан, празник који је некада био слава и њиховог града, увијек од посебног значаја. Већина вјерног народа, након резања славског колача, и освештања жита, приступила је Светој Тајни Причешћа, најрадоснијем тренутку сваког правог хришћанина, која сачињава суштину најглавнијег хришћанског црквеног богосужења, свете Литургије. Велика је радост за православни народ у Книну, а прије свега за цркву његову, што је учешће у Светој Тајни Причешћа узео и велики број дјечице, која својим одрастањем у цркви православној најбоље чувају своју вјеру.
У својој бесједи сабраном народу, епископ Фотије нагласио је значај литургијскога сабрања као образац опстанка нашег народа на овим просторима, и позвао их да чувају своју вјеру, првенствено животом у цркви, како би задобили благослов Божији и заштиту Пресвете Богородице. Преосвећени Владика посебно је нагласио значај празника Покрова Пресвете Богородице,  историјат који свједочи о празновању његовом у цркви Христовој већ око хиљаду година, и показује непрестану бригу и старање Пресвете Богородице за живот цркве.
„Овај велики празник установљен је у десетом вијеку, када се Пресвета Богородица јавила у једном храму у Цариграду, држећи омофор над сабраним народом, окружена Анђелима Божијим. Покров има и духовну символику јер показује да Пресвета Богородица непрестан бди над црквом Христовом и моли се Богу за нас, за све страдалнике Христове, исповеднике и све оне који живе по вери и Закону Божијем. Данас, по Промислу Божијем, празнујемо и два угодника Божија, који су добили духовне дарове управо од Пресвете Богородице. Један је свети Роман Слаткопојац, који је живио у десетом вијеку и био ђакон при цркви Свете Софије у Цариграду. Пошто није имао дар појања, он се молио Богу и Пресветој Богородици да му у томе помогну. Након што је у сну имао виђење Пресвете Богородице, која му је дала један свитак-кондак да поједе, он је добио дар појања и писања кондака. Свети Роман Слаткопојац написао је хиљаду кондака, највише у част Пресвете Богородице. Наша црква данас празнује и светог Јована Кукузеља, светитеља и монаха Свете Горе који је живео у дванаестом веку. Он је такође од иконе Пресвете Богородице Кукузелисе добио дар појања.
Многи наши православи манастири данас имају чудотворну икону Пресвете Богородице, како у Далмацији,тако и свуда у свјету, пред којом се догађају разна чудеса, чудотворна исцељења која свједоче како Пресвета Богородица брине о нама, штити нас и помаже у свакој невољи. Ми хришћани треба да будемо само достојни тога благослова и заштите Покрова Пресвете Богородице. Нарочито се то односи на нас православне Србе у Далмацији који смо на распећу непрестано, и једини пут је да се у својим храмовима  сабиремо непрестано, као што смо се сабрали данас у Книну, и као што смо се сабирали током љета на православним саборима око манастира. То је једини начин да опстанемо као народ, чувајући свој језик, писмо и обичаје. Ми само треба са вјером да гледамо и живимо“ рекао је између осталог , у својој бесједи Епископ Далматински Фотије.
 Послије Литургије, у просторијама Црквене општине книнске, за сво свештенство и госте приређена је трпеза љубави, залагањем надлежног свештеника о.Владимира Вукосављевића.

Беседа

link for download:here

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У ШИБЕНИКУ

У Недељу 19. по Духовима (11.10.2015.год.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Господин Фотије служио је свету архијерејску      Литургију у храму Светог Спаса у Шибенику,уз саслужење  протојереја Милорада Ђурђевића и протођакона Дајана Трифуновића.

На крају Литургије Епископ Фотије је   поучио сабрани народ тумачећи одјељак из Јеванђеља по Луки (6,31-36) који говори о савршеном милосрђу и љубави према непријатељима.

ВЕНЧАЊЕ У ЦРКВИ СВЕТОГ СПИРИДОНА У СКРАДИНУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије, уз саслужење свештенства Епархије далматинске, венчао је у суботу (10.10.2015.) у храму Светог Спиридона у Скрадину, Ђорђа Остојића и Ивану Бартуловић. Извршивши Свету Тајну Брака над новим супружницима Епископ Фотије им је честитао и пожелео дуг, срећан и честит живот.
Нека овај брак буде налик ономе из Кане Галилејске и нека у њему никада не мањка љубави ни смирења. Овом Светом Тајном благословена је заједница између мушкарца и жене којој само присуство Христа даје право значење и суштину. Господ наш је први који нас учи истинској љубави и жртвовању зарад добра наших ближњих и управо на том примеру треба да се темељи брачна заједница, јер је узајамно одрицање мужа и жене, једног зарад другог, прави одраз христолике љубави и несебичности која је једини пут ка брачној срећи.

Света Архијерејска литургија у манастиру Оћестово

У прву недељу по празнику Воздвижења Каснога Крста (04.10.2015.г.) Његово Пеосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Св. Архијерејску Литургију у манастиру Оћестово уз саслужење свештенства Епархије далматинске.
У својој беседи Епископ Фотије је нагласио значај Часнога Крста за живот свагог хришћанина. Часни крст је најсветији знак и символ наше вере. Све Свете тајне се свршавају призивом Светог Духа и печатом Крста: крштење, мирпомазање и божанска евхаристија. Сви свештени благослови су у знаку крста. Свештени храмови, свештени предмети и одежде освећују се Часним Крстом. Незамислива је било која лигургичка радња или скуп без крста.
Преосвећени Владика Фотије је посетио сабрани народ да је данашњи дан, по предлогу Епархије далматинске, посвећен Св. Никодиму Милашу исповеднику,  једном од највећих Епископа далматинских, који би благословом наше свете Цркве требао бити убројан у диптих Светих и овај дан ће бити посвећен њему.
Манастир Оћестово се налази у фази обнове и изградње новог манастирског конака , те је Епископ Фотије апеловао на све људе добре воље који су у могућности да помогну да ово богомугодно дело завршимо на добро и корист наше Цркве и нашег многострадалног народа. Обнављајући светиње ми обнављамо себе нагласио је Преосвећени Владика.
Након Свете Литургије за све присутне приређено је послужење и трпеза љубаву у манастирском конаку.

СТАЗАМА СВЕТИХ

На  приједлог Управе богословије Света Три Јерарха, а по благослову Светог Архијерејског Синода СПЦ-е у периоду од 19.09 до 27.09.2015. године,  матуранти богословије „Света Три Јерарха“ у манастиру Крки боравили су на научно-васпитној матурантској екскурзији. Идеја за реализацију ове матурске екскурзије потекла је из темеља апостолког  предања , стазама Свете браће Кирила и Методија и њихових ученика свети Петочисленика и наших родоначелника Светог Саве и Светог Симеона. Замисао је била да се путевима Светих Немањића ученици упознају са богатом хришћанском духовном и културном баштином нашег народа на територијама Црне Горе, некадашње светосавске епископије зетске и Херцеговине, некадашње епископије хумске.  Током реализације екскурзије, седморица ученика предвођена двојицом професора посјетили су светиње у Републике Црне Горе, светиње Босне и Херцеговине и Републике Хрватске. На почетку свог путовања посјетили су град Дубровник и Саборни храм у Епархији захумско-херцеговачкој, те манастире у Митрополији црногорско-приморској:  манастир Савину, Михољску Превлаку и Саборни харам у Котору. У наставку боравка у Митрополији цетинској посјетили су : манастир Цетиње, Подмајне , Рустово,  Дајбабе , Саборни храм у Подгорици, Саборни храм у Бару, Ћелија Пиперска, Морача, Ђурђеве Ступове, Ждребаоник, Острог,  Дуљево, Жупу Никшићку,Саборни храм у Никшићу и Прасквицу.
У Епархији захумско-херцеговачкој матуранти су посетили поред Саборног храма у Дубровнику и Саборни храм у Мостару,  манастир Житомислић и Пребиловце, те родну кућу Светог Василија Острошког.
Приликом обиласка поменутих манастира професори и ученици су се поклонили Вишњем Троједином Богу у Светим Његовим Угодницима: Светом Петру Цетинском ,  Светом Стефану Пиперском,  Светом Симеону Дајбабском, Светом Василију Острошком и Тврдошком и Светим мученицима Пребиловачким .
Важно је напоменути оно што су сви учесници овог путовања осјетили, а то је, гостопримство и братска љубав свих наших домаћина које смо посјетили и обишли. То је оно што карактерише Српски народ као и његове светиње, храмове и манастире који су увјек били и остали добри и честити домаћини.
Професори и ученици богословије „Света Три Јерарха“ се захваљују управама свих манастира, храмова и богословије  које су посјетили, на указаном гостопримству и братској љубави.
Такође захваљују и свима онима који су својим новчаним прилогом помогли да се ова научно-васпитна екскурзија реализује онако како је и планирано.

КРСТОВДАН У МАНАСТИРУ КРКИ

На дан када празнујемо Воздвижење Часног Крста (27.09.2015.), Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки. Након Свете Тајне Причешћа Епископ Фотије обратио се присутним верницима говорећи о овом празнику, али и о важности симбола крста како у хришћанској вери тако и у појединачном животу свакога од нас.
Данас прослављамо два важна историјска догађаја, а то су проналазак Часног Крста на Голготи и његов повратак из Персије у Јерусалим. Света царица Јелена, обилазећи Свету земљу, науми да пронађе Часни Крст Христов. Чувши да се он налази испод незнабожачког храма Венериног она нареди да се тај храм сруши и тако би. Копајући у дубину на томе месту пронађоше три крста, а царица остаде у недоумици како да препозна који је од њих Крст Христов. Недалеко одатле појави се пратња са мртвацем, па патријарх Макарије рече да положе на тога мртвога човека сваки од крстова који су пронашли. Ставише на њега прво један, а затим други крст, али човек остаде да лежи непомично све док му не принеше трећи крст, када он чудом устаде међу живе. Положише затим крст на једну болесну жену и она истог трена оздрави. Немајући више сумње да су пронашли Часни и животворни Крст Христов, патријарх га уздиже да га сав народ види, а људи у сузама запеваше: „Господе Помилуј!“
Вековима касније цар Хозрој освоји Јерусалим и одведе многи народ у ропство, а Крст Часни пренесе у Персију, где је лежао четрнаест година, све док грчки цар Ираклије не победи Хозроја и не поврати Крст Господњи у Јерусалим.  Ушавши у град грчки цар понесе крст на својим леђима, али га нешто заустави и не даде му да са њим корача. Патријарху Захарију указа се тада анђео Господњи како спречава цара да у раскошном царском оделу пролази путем којим је Господ ходио бос и понижен. Чувши то, Ираклије збаци са себе царске одоре и у бедној одећи, босоног изнесе Крст на Голготи и положи га у храм Васкрсења Христовог.
Од тих давних времена до дана данашњег симбол крста остао је како на светим храмовима широм планете, тако и у срцу сваког хришћанина, као подсетник на велику жртву коју је Господ поднео ради нас, жртву љубави која је такође и завет за сваког верника да свој живот учини вредним Христовог страдања, живећи га богоугодно и честито. Савремена филозофија неретко нас учи да човек треба по сваку цену да избегне муку и страдање, да је прихватљиво чак и учинити нажао ближњем свом да бисмо ми сами избегли неки бол. Ипак, треба да будемо свесни да је једнио пут Крста уистину пут Спасења, рекао је Епископ Фотије. Бриге које нас притискају у свакодневном животу представљају наш лични крст који свако од нас мора да носи са смиреношћу и стрпљењем којима нас је поучио управо Господ, јер ћемо једино тако имати право да се надамо Царству Небеском. Само ако константно разапињемо у себи човека греха вођеног земаљским искушењима и ако себе приносимо на жртву ради ближњих, а никако обрнуто, можемо рећи да волимо Бога и да истински у Њега верујемо. Пут Крста није лакши пут, али је пут љубави, племенитости и других хришћанских врлина без којих је човек изгубљен и заувек заробљен у пролазном и пропадљивом свету земаљских слабости.

Беседа

link for download:here

ХУМАНИТАРНА ПОМОЋ ЗА БОГОСЛОВИЈУ

Дана 22. 09. 2015. године такође је прикупљена хуманитарна помоћ за богословију " Света Три Јерарха " у манастиру Крка из кашићке парохије. овај пут су наши вриједни домаћини донирали паприке, парадајз и лубенице за ученике богословије. 
Приложницима се захваљујемо на дару и апелујемо на све људе  да помогну нашу богословију.

ХРАМОВНА СЛАВА У БРИБИРУ

На празник Светих Јоакима и Ане (22.09.2015.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму посвећеном управо овим светитељима, у Брибиру. Присутним верницима Епископ Фотије обратио се речима о животу ових двоје богоугодника који су били достојни благослова да постану родитељи Пресвете Богородице.
Јоаким и Ана живели су увек мирним и богоугодним животом и чинили добра и милосрдна дела, трошећи само трећину свога иметка на себе, а друге две трећине разделише сиромасима и придарише светом храму. Дане су проводили у спокоју и молитви и прође тако педесет година како живеше у браку, а нису имали деце. Једном приликом када одоше у Јерусалим да принесу жртву Господу укори их свештеник речима да нису достојни да се од њих прими дар, јер немају деце. Након тога и остали људи почеше их омаловажавати, а они се вратише кући са великом тугом у срцу. Јоаким одлучи да се осами у пустињи и посвети молитви, тражећи од Господа само једно – да учини чудо и подари им дете. Благочестива Ана за то је време остала код куће где је и она дане проводила молећи од Бога помоћ. Добри Господ не оста глув на њихове молитве те посла свога анђела који се прво јави Јоакиму, а затим и Ани и објави да ће добити преблагословено дете, ћерку кроз коју ће доћи спасење овом свету. Та реч се обистини и Јоаким и Ана, иако већ стари, постадоше отац и мајка мајке Божије.
Због њиховог благочестивог живота и непресушне вере у Господа која је учинила да на свет донесу Богородицу, овим великим светитељима посвећен је данашњи празник и, поред многих цркава у свету, храм Светих Јоакима и Ане у Брибиру. У току је обнова ове цркве, али је потребно још доста труда да се она у потпуности обнови и заврши. Ако Бог да, следеће године требало би да добије нови иконостас и да се још доста уради на њеном уређењу, рекао је Епископ Фотије. Многи од храмова широм Далмације потичу из времена када су људи градили без помоћи технике и технологије, носећи камен неретко на својим леђима, па самим тим представљају не само велике светиње, већ и прави доказ јачине и дуговечности далматинског православља, као и непоколебљиве жеље овдашњих људи да имају своје место за сабрање и молитву. Управо зато је заједничка мисија свих нас, сваштенства и народа, да сваку од ових цркава обновимо и на тај начин очувамо своју веру, али и завештање наших предака.

Беседа

link for download:here

Мала Госпојина у Радучићу

На празник Рођења Пресвете Богородице свету Литургију, у храму светог великомученика Георгија у Радучићу, служио је надлежни парох јереј Бојан Савић. Окупило се педесетак вјерника у храму, а њих десет се причестило.
По заамвоној молитви пререзан је славски колач и освећено славско жито. Потом је извршено прекађивање гробова свих оних који почивају на гробљу поред храма.
Трудом начелника општине Ервеник, господина Предрага Бурзе, припремљено је послужење испред храма за сав окупљени народ.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БИЛИШАНИМА

На празник Рођења Пресвeте Богородице Епископ Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Билишанима, уз саслужење свештенства Епархије далматинске. У својој беседи Владика Фотије је сабраном народу честитао храмовну славу и рекао да ће се наставити радови на обнови њиховог храма. Говорећи о самом празнику, Владика је рекао да је Пресвета Богородица заштитница не само ово светог храма који је њој посвећен, него и свих храмова и манастира у насој епархији и цјелокупне Цркве Христове. После Св. Литургије пререзан је славски колач у част храмовне славе, а потом је приређена трпеза љубави у ЦО Обровац.

Слава у манастиру Драговићу

У недјељу 20. 09. 2015. године Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Драговићу, древној светињи Цетињске Крајине, уз саслужење свештенства и монаштва Епархије сремске и далматинске. Оно што посебно радује ове године је да се у великом броју сабрао православни вијерни народ око ове светиње из свих крајева наше Епархије. Трудом и залагањем свих присутних свештеника, а посебно свештеника из Ц.О Задар и Ц.О Биочић народ је организирано, аутобусима пристигао у манастир на молитву и благослов.
Након Божанствене Литургије Св. Јована Златоуста, Његово Преосвештенсво Епископ далматински поздравио је све присутне. У својој бесједи Епископ Фотије је нагласио значај Пресвете Богородице у домостроју спасења људског рода, о томе како Она и овдје у православној Далмацији чини чуда и помаже вијерном народу кроз своју Свету икону која чува ову светињу. Послије Свете Литургије је пререзан славски колач и освешано кољиво. Потом је приређена трпеза љубави за све присутне госте манастирској трпезарији.

Призив Св. Духа за ученике православне веронауке

Ученици Основне школе "Домовинске захвaлности" у Книну, дана 10.9.2015. .године присуствовали су призиву Св.Духа за успешан почетак нове школске 2015/16. године у манастиру Оћестово.

Ученици који похаћају православну веронауку, заједно са својим вјероучитељима, протонамесником Ђорђем Веселиновићем и јерејем Александром Вујком, посетили су манастир Оћестово и том приликом извршен је призив Св.Духа.

Након призива Св.Духа вероучитељи и братство манастира, зажелели су ђацима да им Дух Свети отвори срца,умове и уста да би разумели закон  Божији и да са успехом изуче све корисне науке, те да буду послушни својим учитељима и родитељима, на добро и корист своје цркве и васколиког рода нашег.

Полазници вјеронауке су се упознали са историјатом ове свете обитељи и том приликом су им уручени молитвеници и подељени пригодни поклони. Потом је приређено послужење ђацима и дружење у порти манастира.

ЧУРУЖАНИ У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епикоп далматински Г. Г. Фотије служио је у Недељу 14. по Духовима (06.09.2015.) Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки. Овој Светој Литургији присуствовала је група од педесет верника из Чуруга који су заједно са својим свештеником, оцем Петром, дошли у Далмацију да би посетили њене светиње.

Епископ Фотије пожелео је добродошлицу свим верницима, а посебно онима који су превалили велики пут да би се данас сабрали у молитви у овом светом храму. На овоме месту Свети апостол Павле проповедао је хришћанство још у првом веку, а много година касније православни Срби ту су подигли манастир Крку са жељом да он буде њихов духовни, културни и просветни центар. Зато он већ вековима има посебан значај за сав православни народ без обзира из ког краја Далмације или света долази. Манастир посвећен Светом архангелу Михаилу увек је био својеврсно уточиште у коме сваки човек са вером у срцу може да потражи мир и да се помоли за Спасење. Иако је током векова овај храм био домаћин многих важних историјских и културних дешавања, најважнији догађај одвија се у њему сваке недеље и на празнике. Света Литургија управо је тај догађај кроз који сваки човек осећа животворност своје вере, када се кроз тело и крв Христову приближава Господу. Говорећи о овој тему Епископ Фотије осврнуо се на јеванђељску причу о великој гозби, рекавши да је свака литургија свадба Царевог Сина на коју су сви позвани, али се нажалост том позиву многи не одзову. Људи се често изговоре да због неких својих послова не могу да дођу у цркву, али који посао човеку треба да буде пречи од сопственог Спасења? Па ако је и тако да из једне куће не могу сви да присуствују литургији требало би да барем један члан из сваког домаћинства дође као представник своје породице, причести се, помоли и запали свећу за здравље својих укућана. У народу постоји веровање да не ваља недељом радити и да се често дешава да посао који се тога дана обавља пропадне, што људи виде као Божију казну, али Господ не жели да казни људе, већ да их врати цркви и на тај начин приближи себи. Управо због тога што је Света Литургија пут који води ка Господу, недељом и празником треба да се саберемо у цркви, а из тога произилазе и друге благодати, јер људи на таквим сабрањима не само да се приближавају господу, већ и једни другима и упознају се са бременом које њихови ближњи носе, па тако једни другима и помогну.

Након Светог Причешћа Епископ Фотије захвалио се парохијском хору из Чуруга чији су чланови својим гласовима улепшали данашњу Свету Литургију. За све присутне вернике у трпезарији манастира Крке приређена је трпеза љубави, након које су гости из Чуруга отишли у посету манастиру Крупи.

Беседа

link for download:here

Почела нова школска година у богословији у манастиру Крка

У сриједу (2.9.2015.г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије извршио је призив Светог Духа за почетак нове школске године 2015/16. у богословији у манастиру Крки.
У својој беседи  Епископ Фотије је поздравио све ученике посебно нове прваке, нагласивши да је смисао бављења богословљем стицање Светог Духа. Богословије су по томе другачије школе од световних, јер се ученици у њима уче савршеној науци Светог Јеванђеља и врлинском животу.
Богословија у Крки је црквена школа која је под управом Светог Синода и ове године прославља 400 година од свога оснивања, а тренутно је похађа 46 редовних и десетак приватних ученика.

ПОМОЋ У ХРАНИ БОГОСЛОВИЈИ У КРКИ

По благослову Преосвећеног Господина Г. Фотија, епископа далматинског и ректора Богословије " Света Три Јерарха " у манстиру Крка, данас 01.09.2015.године прикупљена је хуманитарна помоћ за богословију у кашићкој парохији. Вјерни и вриједни народ кашићке парохије донирали су поврће ( паприка и парадајз ) за нашу богословију  и њене ученике. 
Овим путем се захваљујемо свим људима добре воље који су дали свој прилог и желимо им  свако добро од Господа.

СТАРАЦ ПАЈСИЈЕ СВЕТОГОРАЦ

 

ПРИЗМА - ХРТ

ЕМИСИЈА О БОГОСЛОВИЈИ СВЕТА ТРИ ЈЕРАРХА

 

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У ШИБЕНИКУ

У Недељу 13. по Духовима (30.8.2015.год.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Господин Фотије служио је свету архијерејску      Литургију у храму Светог Спаса у Шибенику,уз саслужење пароха шибенског протојереја Милорада Ђурђевића.
На крају Литургије Епископ Фотије је   поучио сабрани народ тумачећи јеванђелску причу о злим виноградарима.

ПРАЗНИК УСПЕЊА ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ
У МАНАСТИРУ КРУПИ

На дан када прослављамо Успење Пресвете Богородице (28.08.2015.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крупи, уз саслужење игумана тог манастира, оца Гаврила и другог свештенства Епархије далматинске. Због храмовне славе манастира Крупе окупило се мноштво верника, а међу њима председник Српског народног вијећа и саборски заступник Милорад Пуповац и посланик у Влади Србије Јанко Веселиновић.
Овај празник, у народу познат као Велика Госпојина, од великог је значаја за сваког верника, јер је установљен у част богородитељке и прославља успомену на дан њеног упокојења и Успења  у Царство небеско. Распети Господ не хтеде да остави своју мајку саму на овом свету, па са крста погледа на апостола Јована и рече јој: "Жено, ето ти сина!" Потом се обрати своме ученику речима: "Ето ти мајке!" Богородица се настани у дому Јовановом, на Сиону у Јерусалиму и остатак свога живота проведе молећи се и обилазећи често она места која су била сведоци великих чуда Сина њенога.  У старости, она се често молила на месту Вазнесења Христовог, желећи од Господа да је што пре узме к себи. Једном таквом приликом јави јој се Архангел Гаврило и објави да ће за три дана бити упокојена. Богородица се с миром врати својој кући, желећи само да пре смрти види поново све апостоле Христове. Господ јој ову жељу услиши и сви апостоли сабраше се у дому Јовановом. Са радошћу у срцу она их охрабри и утеши, па затим мирно и без боли предаде свој дух Господу. Апостоли узеше њен ковчег и у пратњи многобројних хришћана понеше га у гробницу светих Јоакима и Ане. Неки свештеник јеврејски приђе ковчегу са намером да га обори, али му у том часу ангел Божији одсече обе руке. Видевши то, свештеник поверова у Христа и  би исцељен пошто објави своју веру у Господа. Трећег дана након упокојења Пресвете Богородице апостол Тома пожели да целива њено тело, али када отворише гроб у њему нађоше само плаштаницу. Те вечери, она се јави апостолима окружена ангелима и рече им: "Радујте се, ја ћу бити с вама навек!"

СЛАВА САБОРНОГ ХРАМА У ШИБЕНИКУ

На празник Успења Пресвете Богородице (28.08.2015.године), који је слава Саборног храма у Шибенику,парох шибенски протојереј Милорад Ђурђевић служио је свету Литургију у Саборном храму.Светој Литургији је присуствовао велики број вјерника како из шибенске парохије тако и из околних мјеста.
У Саборном храму се налази чудотворна икона Пресвете Богородице пред којом се многи моле и налазе утјеху у својим невољама.Током Великогоспојинског поста чудотворна икона Пресвете Богородице се износи на средину храма, а током  поста до празника Успења служи се Молебни Канон (Акатист) Пресветој Богородици, током којег могобројни вјерници долазе и моле се пред иконом.У знак благодарности Пресветој Богородици, за многе услишене молитве, вјерници даривају икону разним накитом (златним и сребрним).
На Светој Литургији многобројни вјерници су приступили  Светим Тајнама Тијела и Крви Христове.На крају Литургије благословен је славски колач и славско жито које је потом уз нафору дијељено сабраном народу као благослов.
На крају је у порти Саборног храма припремљено послужење за све присутне.                                                                                                                  

Храмовна слава у Дицму

Данас је у препуној цркви у Дицму прослављен спомен на празник Успења  Пресвете Богородице. Храм у Дицму је посвећем овоме празнику. Литургију су служили прот-ставр. Никола Шкорић и протојереј Славољуб Кнежевић. Поред много вјерника из Дицма,Сплита, Броћанца, Убала и Сиња на Светој Литургији је присуствовао и начелник Општине Дицмо г. Иван Маретић. Већ неколико година Општина Дицмо помаже нашу Црквену Општину, како новчано тако и материјално на чему смо много благодарни. Ваљано је истаћи да се на св. Литургији причестило много вјерника. У наставку је пререзан славски колач, освештсно славско кољиво и учињена је литија око храма. У 18 биће служено вечерње богослужење.

ПАТРИЈАРХ СРПСКИ ИРИНЕЈ У КИСТАЊАМА

У поподневним часовима на Преображење Господње 2015. године Његова Светост Патријарх српски господин Иринеј стигао је у Кистање у пратњи домаћина Преосвећеног Епископа далматинског Фотија и архијереја Српске Православне Цркве Митрополита загребачко-љубљанског Порфирија, господе Епископа: шумадијског Јована, врањског Пахомија, франкфуртског и све Њемачке Сергија, бреганличког Марка и викарног јегарског Јеронима.
Испред храма Светог Кирила и Методија Његову Светост дочекао је вјерни народ Кистања и Буковице. Одушевљен овом историјском посјетом Патријарха српског Кистањама благочестиви народ похрлио је узети благослов од првојерарха наше Свете Цркве. Потом је Патријарх ушао у храм, поклонио се светињи и својим потписом у Јеванђеље овјековјечио овај догађај.
Уз појање многољетствија Патријарх је изашао на плато испред храма гдје је уприличен културно-умјетични програм у част прославе Преображења и посете Патријарха српског нашем крају. Пригодном бесједом Његова Светост Патријарх српски Иринеј обратио се благочестивом народу сабраном испред храма у Кистањама.

СВЕДАЛМАТИНСКИ САБОР У МАНАСТИРУ КРКИ

ПРЕОБРАЖЕЊЕ 2015.Г.

 

преузето са: http://lat.rtrs.tv

ПОМЕН ЖРТВАМА У ШИБУЉИНАМА

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије одржао је данас (26.08.2015.) у цркви Светог Архангела Михаила у Шибуљинама, помен за оне који су за време Другог светског рата невино пострадали баш на овом светом месту.
Живот често уме са собом да донесе трагедију, али оно чему нас наша Црква учи је да упркос недаћама треба да живимо врлинским животом и дајемо сав свој труд да бисмо што више следили примере које су нам поставили наши светитељи. На тај начин ми ћемо заслужити своје место у Царству небеском, док они који чине зло треба да знају да њихова судбина у вечности није сигурна. Сви ћемо се једном наћи пред Божијим судом, а то је једини суд коме нико не може побећи и на ком ће бити кажњени и они чије је злочине земаљска правда превидела. Због тога не смемо завидети злочинцима, чак и ако нам се чини да су због својих злочина прошли некажњено, јер је Господ свевидећи и пред њим нико неће моћи да слаже и порекне своја дела и недела, објаснио је Епископ Фотије. Ми треба да дамо све од себе да се људи који су невино пострадали никада не забораве и да се у својим молитвама сетимо жртава свих ратова, а једног дана, ако Бог да, ти људи ће бити уврштени у ред светитеља, па ће се они на небесима молити за нас. Пре десетак година у Епархији далматинској покрента је иницијатива да се пострадали у ратовима на овим просторима, а посебно у Другом светском рату и рату од 1991. до 1995. године канонизују као новомученици далматински и да им се на тај начин ода почаст звог зртве коју су поднели ради наше заједничке вере.
Епископ Фотије изразио је жељу да се ово место оживи, а црква доврши, ослика и испуни верницима, због чега ће на све могуће начине помоћи обнову храма Светог Архангела Михаила. Парох Саша Дрча похвалио је мештане Шибуљина, јер су се сви активно ангажовали да би овај свети храм добио изглед какав доликује и да би се у њему Господу приближиле и многе будуће генерације.

Манастир Крка слави 400 година- патријарх Иринеј служио литургију


Светом архијерејском литургијом, коју је предводио патријарх српски Иринеј, са митрополитима и епископима Српске цркве, у манастиру Крка је настављено обиљежавање четири вијека Богословије и стотину година од упокојења Епископа далматинског Никодима Милаша.

 "Крка је, кроз вијекове, симбол опстанка Срба у Далмацији", истакао је патријарх Иринеј, рекавши да је седмовјековна историја манастира Крка свједок и чувар православља у овим страдалним крајевима.
 Прослави у Крки присуствују бројни званичници Србије, Српске и Хрватске, а осим Српске и Србије о Србима у Далмацији нема ко да брине, чувајући нашу заједничку традицију.

Духовно сабрање у манастиру Крка и посјета патријарха српског, како се очекује, додатно ће оснажити положај малобројне српске заједнице овдје у Далмацији.
У касним поподневним часовима, патријарх Иринеј ће посјетити Шибеник и Сплит, ондашње православне храмове, а састаће се с градоначелницима ових градова и бискупима римокатоличке цркве у Хрватској.
На синоћњој Свечаној академији поручено је да су трагови српског постојања у Далмацији веома дубоки, а четири вијека Богословије само су потврда упорности и борбе српског народа да остане и опстане на овим просторима, упркос многобројним историјским искушењима.

 

 У манастиру Крка богословско образовање стекло је преко 800 свештеника и више од 15 епископа.Манастир се налази  три и по километра источно од Кистања, у кањону ријеке Крке у Хрватској.
Од свога постојања, манастир Крка је био најзначајнији духовни и културни центар православља у Далмацији.
Почетком 17. вијека у манастиру је основана школа за образовање свештеника. Садашња Богословија Света Три Јерарха основана је 1966. године, док је са радом као двогодишња школа почела 1964. године.
Чубриловић: Нада у добросусједске односе и живот
Предсједник Народне скупштине Српске Недељко Чубриловић изразио је наду да више неће бити голгота српског народа на простору Епархије далматинске и да ће се ту развијати добросусједски односи, али и манастир Крка и живот у њему.
Чубриловић је рекао након Свете архијерејске литургије да присуство великог броја људи на Сведалматинском сабору говори о величини љубави према манастиру Крка, али и његовом значају, не само у духовном, већ и сваком другом смислу за српски народ на овом простору.
Он је подсјетио на чињеницу да је манастир, у преко 700 година свога постојања, прошао разне голготе и ратове, од великих свјетских до посљедњих на тлу бивше Југославије.
- Ниједан га није оставио без посљедица, али оне, на сву срећу, нису биле трајне. Живот се враћа, као и народ и ја се надам да ће, уз подршку осталих дијелова српског народа и овај народ овдје опстати, рекао је Чубриловић.
Предсједник Народне скупштине састао се данас, након Свете архијерејске литургије, са патријархом српским Иринејом и владикама Српске православне цркве и указао на потребу уједињавања у рјешавању проблема бројних епархија.
- Има епархија којима је заиста потребна помоћ, а поменуо бих Бихаћко-петровачку епархију, што треба институционално рјешавати. Мислим да они заслужују пуну пажњу и да њихов рад треба да дође до пуног изражаја, рекао је Чубриловић.

преузето са: http://lat.rtrs.tv

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЗАДРУ

У Недељу 12. по Духовима (23.08.2015.) у Задру су се окупили многи верници како би уз свога владику заблагодарили Господу. Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије заједно са свештенством Епархије далматинске и братијом из Грчке служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог пророка Илије.
Он се овом приликом обратио присутнима говорећи о великом благослову који смо сви ми у Епархији Далматинској примили доласком Његове Светости Патријарха српског Г. Г. Иринеја. Божијом милошћу овај велики догађај протекао је у миру и слози, а наш Патријарх био је радостан због мноштва верника који су га дочекали у сваком месту које је посетио, рекао је Епископ Фотије. Он је поздравио свештенике који су дошли из Грчке и данас били са нама на Светој Литургији рекавши да српски народ треба да се моли за своју православну браћу чија се домовина сада бори са економском кризом и свим њеним нежељеним последицама, додавши да наши људи добро разумеју шта значи носити тежак крст, будући да се и сами годинама носимо са тешким последицама рата. Епископ Фотије подсетио је на јеванђељску причу о богатом младићу укажавши нам на опасно искушење среброљубља које човека веома лако може да удаљи од Бога. У савременом свету новац је за живот неопходан, али исто тако може нас одвести право у замку која ће постати непремостива препрека на нашем путу у Царство небеско. Управо зато морамо на њега гледати као на нужно зло, а никако као на лично својство или квалитет који нас чини вреднијим од других, имајући на уму да су праве хришћанске врлине милосрђе, скромност и брига о ближњима.

Историјска посета Сплиту

20. Август 2015 - 21:41

Његова Светост господин Иринеј први Патријарх који је посетио град Сплит

У подневним часовима 20. августа 2015. године Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј стигао је у Сплит. У центру града, испред Српске православне црквене општине Светог Саве, патријарха Иринеја су дочекали протојереј-ставрофор Никола Шкорић и протојереј Славољуб Кнежевић заједно са градоначелником Сплита г. Ивом Балдасаром. Параклис Светог Саве била је испуњен православним Сплићанима који су дочекали дан да први пут у историји поздраве Патријарха српског. Дирљив сусрет Патријарха Иринеја и верног народа остаће упамћен по снажним емоцијама, великој и нескривеној радости, али и сузама које су најупечатљивије приказале сву снагу овог историјског догађаја. Патријарх Иринеј је упутио очинску поруку љубави, утехе, укрепљења и благослов, али и благодарност парохијанима што одржавају упаљеним светосавско кандило у овом древном хришћанском граду.

преузето са: http://www.spc.rs

Патријарх српски Иринеј посетио Шибеник
20. Август 2015 - 21:32

Последњег дана боравка у Епархији далматинској Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј посетио је Епископски двор и цркву Светог Спаса у Шибенику.

Његова Светост је стигао у Шибеник у пратњи домаћина, Преосвећеног Епископа далматинског г. Фотија, Високопреосвећеног Митрополита загребачко-љубљанског г. Порфирија и Преосвећене господе Епископа: шумадијског Јована, врањског Пахомија, брегалничког Марка и викарног јегарског Јеронима; протојереја-ставрофора Стојадина Павловића, директора Патријаршијске управне канцеларије, др Милете Радојевића, директора Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама, и гђе Босе Продановић, отправника послова Амбасаде Републике Србије у Загребу.

преузето са: http://www.spc.rs

Сведалматински сабор у манастиру Крки
19. август 2015 - 15:01

Хиљаде православних верника из свих крајева Далмације окупило се јутрос, на велики хришћански празник Преображења Господњег, у Светоархангелском манастиру Крки да учествује у литургијском сабрању којим је началствовао Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј.

Првојерарху Српске Православне Цркве саслуживали су домаћин, Епископ далматински г. Фотије, Високопреосвећени Митрополит загребачко-љубљански г. Порфирије и Преосвећена господа епископи сремски Василије, бачки Иринеј, шумадијски Јован, врањски Пахомије, бихаћко-петровачки Атанасије, франкфуртски и све Немачке Сергије, брегалнички Марко, викарни јегарски Јероним и умировљени захумско-херцеговачки Атанасије, као и многобројни свештенослужитељи из више епархија наше свете Цркве.

Литургијском сабрању молитвено су присуствовали протојереј-ставрофор Стојадин Павловић, директор Патријаршијске управне канцеларије; протојереј-ставрофор др Зоран Крстић, ректор Богословије Светог Јована Златоуста у Крагујевцу; игуман студенички архимадрит Тихон, игуман житомислићки архимандрит Данило и намесник манастира Ковиља јеромонах Исихије.

Цијели текст овдје

Богослужењу су присуствовали и саветник Председника Републике Србије г. Радослав Павловић, саветник Председника Републике Хрватске г. Андро Крстуловић Опара, председник Скупштине Републике Српске г. Недељко Чубриловић, шеф Кабинета Председника Републике Србије г. Мирослав Латиновић, генерални секретар Председника Републике Српске г. Синиша Каран, директор Управе за сарадњу са традиционалним Црквама и верским заједницама Владе Републике Србије др Милета Радојевић, саборски заступник Милорад Пуповац, надбискуп задарски монсињор Желимир Пуљић, изасланик Кардинала загребачког монсињор Недјељко Питарић, представници дипломатског кора, привредници, културни и научни посленици.

На крају торжествене архијерејске Литургије, присутнима се обратио домаћин сабрања, Преосвећени Епсикоп далматински г. Фотије, чију беседу у целости преносимо:

Ваша Светости, Ваша Високопреосвештенства, Ваша Преосвештенства, часни оци, уважени високи гости, браћо и сестре,

Ево дана који створи Господ да се радујемо и веселимо у Њему (Пс. 118, 24), јер се данас Господ Христос преобразио на гори Тавору, да би своје ученике, али и све нас и читаву творевину „причестио“ Својом нетварном светлошћу. То и јесте тајна Царства небеског – Бог на сабору богова, живи и мртви, ангели и људи, окупани и просвећени небеском неприступном светлошћу у благословеном Царству Оца и Сина и Светога Духа.

Својим крштењем на реци Јордану, Господ наш и Спаситељ Исус Христос је читаво старозаветно предање, представнике закона и пророка узвео на узвишенији ступањ познања Бога као Свете Тројице, док је на гори Тавору пројавио пуноћу свога божанства и преко својих ученика Петра, Јакова и Јована призвао све људе и читаво човечанство „да не окусе смрти док не виде Царство небеско које је дошло у сили“ (Мт. 16, 28). Преображење је, дакле, пуноћа светог крштења, циљ или teloj, како су говорили древни Грци и есхатолошки смисао постојања човека и целокупне творевине. Бог је све створио да би у Христу било преображено и на тај начин добило своју вечну ипостас и спасење. Тако говоре Свети Оци када тумаче надумни догађај Преображења Христовог на Тавору. Тавор је у Новом Завету икона новог и вечног раја са кога су потекле три реке богословља: литургијског, догматског и аскетског (исихастичког), напајајући Нови Израиљ – Цркву Христову – „речима вечног и непролазног живота“ (Јн. 6, 68).

Заиста је Преображење Господње пуноћа празника, пуноћа наше вере, наше наде и љубави. У њему се крије одговор на сва космолошка, антрополошка и ехатолошка питања, у њему је одговор на сва питања живота и смрти, почетка и краја, јер је Преображење предукус Васкрсења.

Ваша Светости,

Ми смо се данас сабрали овде у манастиру Крки благодаћу Духа Светога, Који од Оца исходи (Јн. 15, 26), да би просвећени светодуховском – таворском светлошћу видели преображенога Христа и једни друге као своју браћу. Тим циљем је била руковођена и благочестива Јелена Шубић, рођена сестра цара Душана Силног, када је подизала овај манастир, да би православни Срби Буковице и све Далмације могли се Богу молити, преображавајући своја бића светим тајнама наше Цркве, које су ништа друго до снопови таворске светлости.

Надахнут истим Духом кир Теодор, Митрополит дабробосански, који у то време столоваше у манастиру Рмњу, подиже при овој крчкој обитељи 1615. године богословско училиште, да буде расадник светлости, расадник свештенства и монаштва, које ће са народом овога краја носити крст православног сведочења кроз историју.

Од свога оснивања крчка богословија је постала једно са Епархијом далматинском. Када је живела богословија – живела је и Епархија. Када би се гасила и затварала богословија – гасио се и живот у овој Епархији. То је најчешће било у време великих страдања, када су моћне империје које су владале овим просторима (Венеција, Млеци, Аустрија и Турска), прогонили православне Србе да би проводиле своју земаљску политику и интересе у чему се свакако не може препознати дух Преображења, већ на жалост пре дух таме и деструкције. Због тога се крчка богословија често селила: 1832. године у време Епископа далматинског Јосифа Рајачића она прелази у Шибеник, да би мало касније 1841. године била премештена у Задар, тадашње седиште Епархије далматинске, где ће бити све до краја Првог светског рата 1920. године. После Другог светског рата, владика далматински Стефан (Боца) враћа богословију поново у манастир Крку, своје историјско седиште, где ће радити све до новог погрома Срба у Далмацији у трагичном рату од 1991. до 1995. године. Међутим, како је Божија увек последња, даде Бог да се поново обнови рад ове богословије 2001. године, те она после апокалиптичке пустоши поново постаје знак наде, преображења и васкрсења нашег народа у древној и апостолској Далмацији.

Велика имена и значајни људи везани су за наш манастир Крку и богословију: Никола Тесла, Вук Караџић, Доситеј Обрадовић, Симо Матавуљ, Владан Десница, Милош Црњански, Мирко Королија... Из ње је до сада изашло близу хиљаду свештеника - владика, игумана и духовних радника, којих је било и данас их има на свим континентима. Они су плод и изданци ове светиње и наше богословије и најбољи сведоци значаја овог најстаријег богословског училишта СПЦ.

Ми се данас, празнујући празник Преображења у Крки, сећамо и великог владике далматинског Никодима Милаша, који се упокојио тачно пре сто година. Без Милаша, по нашем скромном мишљењу, ни камен на камену не би остао од светог Православља у Далмацији. Милаш је био истински пастир овог народа, који је својим богословљем светих канона и Православном Далмацијом оставио неизбрисив траг у историји СПЦ, а посебно у Епархији далматинској. Милаш је био велики пријатељ кијевске и царске Русије, члан Краљевске академије наука, многих учених друштава широм Европе, али и онај ко је искрено бринуо о своме народу и очувању његвог културног и националног бића. Милаш је синоним далматинске Епархије, њен учитељ Православља, а ако Бог да, једног дана и у Диптиху светих, јер би тиме био и остао путоказ свима нама „својим животом и учењем“, како Васељенском Православљу, тако и пуноћи хришћанске Цркве.

Ваша Светости, браћо Архијереји, драги гости,

Хвала што сте данас дошли у манастир Крку да заједно обележимо овај велики јубилеј Епархије далматинске и пуноће СПЦ. Молим Вас да нас непрестано имате у својим молитвама, како бисмо достојно носили крст свој и крст повереног нам народа, народа распињаног али и васкрсаваног. Епархија далматинска са својим немањићким светињама Крком, Крупом и Драговићем, опстала је и постоји и данас и врши своју мисију. Томе свакако доприноси и наша обновљена крчка богословија, која ево прославља 400 година од свога оснивања. Оно што је утемељено на Крајеугаоном Камену (1.Пт. 2, 6) – Господу Христу – вечно је и неуништиво. То је управо оно што нас је и данас сабрало и преображава, чинећи од нас слабих и смртних људи, христолике личности и сведоке вечне и нетварне таворске светлости. Благословите.

Потом је Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј поздравио све окупљене вернике и све пријатеље ове велике светиње, у којој се на данашњи празник Господњи вековима окупља христољубиви и братољубиви народ Далмације: - Данас су са нама овде и сви они који се силом прилика и неприлика налазе расејани по целом свету. Сигуран сам да су они данас са нама у својим мислима и молитвама, и сигуран сам да се сећају времена када су на овом месту славили велики празник Преображења Господњег.

У више него надахнутој беседи, Патријарх је подсетио да је ово место освећено Божјом благодаћу коју је овде својевремено донео Свети апостол Павле, као и благословом моштију ранохришћанских мученика похрањених у катакомби испод манастира. - Од тада до данас ово место сија благодаћу Божјом и вековима привлачи оне који желе да уздигну свој ум и срце ка Господу, поручио је патријарх Иринеј, нагласивши да је сваки човек икона Божја, без обзира којој раси и ком народу припада: - Сви смо народ Божји и деца Божја. То је највећи дар од Бога. То је порука Јеванђеља, порука Христова упућена свима нама. То је и тајна данашњег великог празника!

Говорећи о славној и мученичкој историји Богословије Света Три Јерарха, Патријарх је захвалио на труду и пожртвованости свима онима који годинама изводе генерације врсних богослова, нових апостола, који шире реч Божју. – Из ове школе вековима излазе духовни хероји одушевљени Божјом речју и Јеванђељем, нови апостоли Цркве, поручио је патријарх Иринеј.

Патријарх је са наглашеним пијететом говорио и о Епископу далматинском Никодиму Милашу, који се преставио у Господу пре равно стотину година: - Никодим Милаш је велико име наше историје. Велики угодник Божји, велики ум који је задужио наш народ и Српску Цркву.

Патријарх Иринеј је подсетио да су на простору Далмације у XIV веку поред манастира Крке подигнута још два манастира, што сведочи о вековном присуству српског народа у овим областима. Патријарх је поручио да је зло које је претрпео српски народ у блиској прошлости највећа трагедија: - То што се догодило - посебно имајући у виду да се молимо истом Богу, читамо исту свету Књигу, исто Јеванђење - ни Творцу није било мило. Десило се да се браћа заваде и почињена су злочинства од којих се и само Небо постидело. То се увек догоди када се човек одвоји од Бога. То је последица пада људи, последица човековог греха. То нису радили Божји људи. Човек Цркве подноси и трпи зло. Помолимо се да такве трагедије остану далеко иза нас, да се више не понове ни нашем народу ни другим народима. Хришћански мислити и хришћански живети, љубити пријатеље и непријтеље своје - начин је да се зло искорени и излечи. Данас је тешко време. Патријарх Павле је својевремено рекао да се зло не може победити радећи зло. На данашњи велики празник ова светиња поручује свима: Морамо се преобразити, нека рђави постану добри, а добри бољи и најбољи. Тако управљајмо нашим животима. Живели и Бог вас благословио.

Празнично саборовање настављено је богатим културно-уметничким програмом.

преузето са: http://www.spc.rs

Патријарх српски Иринеј: Дужни смо и позвани да поново будемо браћа

18. aвгуст 2015 - 17:56

Сусрет хришћанске љубави у цркви Свете Стошије
После дирљивог сусрета са православним верницим Задра и околине, Патријарх српски г. Иринеј, у пратњи Епископа далматинског г. Фотија и више отачаствених архијереја, у римокатоличкој цркви Свете Стошије сусрео се са Надбискупом задарским г. Желимиром Пуљићем, председником Бискупске конференције Хрватске.

преузето са: http://www.spc.rs

Патријарх српски г. Иринеј стигао у Епархију далматинску
18. Август 2015 - 17:51

Благословен који долази у име Господње!
Његова Светост Патријарх српски г. Иринеј стигао је данас, 18. августа 2015. године, у поподневним часовима у Епархију далмтинску. Првојерарха Српске Православне Цркве и више српских архијереја на улазу у град Задар дочекао је предстојатељ Православне Цркве у Далмацији Преосвећени г. Фотије.
У пратњи Његове Светости били су Високопреосвећени Митроплит загребачко-љубљански г. Порфирије и Преосвећена господа eпископи: сремски Василије, бачки Иринеј, шумадијски Јован, врањски Пахомије, франкфуртски и све Немачке Сергије, брегалнички Марко, викарни јегарски Јероним и умировљени захумско-херцеговачки Атанасије.

преузето са: http://www.spc.rs

ПРЕОБРАЖЕЊЕ У МАНАСТИРУ КРКИ
19.8.2015.Г

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је у Недељу 11. по духовима (16.08.2015.) Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки. Уочи великог празника, Преображења Господњег, у овом светом храму окупило се изузетно много верника који су након заједничке молитве приступили Светој Тајни Причешћа.
У току Свете Литургије могла с чути јеванђељска прича о немилосрдном слуги, која у себи крије снажну хришћанску поруку. Прича каже како је царство небеско слично краљу који је решио да се обрачуна са својим слугама. Када краљ затражи од једног поданика који му је дуговао десет хиљада таланата да му тај дуг врати, овај стаде да га моли да се на њега смилује и да му времена док скупи тај новац, а краљ тако и учини. Ишавши путем слуга срете једног свог дужника и затражи од њега да му врати сто динара који му је овај дуговао, а човек није имао, па и он као дужник замоли за милост. На то се слуга расрди и баци свог дужника у тамницу, а када краљ сазна за то он прекори слугу што није своме ближњем указао милост коју је он њему учинио и преда га мучитељима док му није платио сав дуг. Треба да знамо да је наш дуг према Господу много већи од било ког земаљског дуга, јер је то дуг живота и могућности вечног живота који треба да заслужимо. Управо због тога морамо бити свесни милости коју нам Господ непрестано указује и водити се Његовим примером у односима са својим ближњима. Милосрђе је једна од основних врлина коју мора да поседује сваки човек ако у свом срцу има жељу да завреди вечни зивот, зато се у свакоме од нас мора водити константна борба да не будемо као овај незахвални и немилосрдни слуга, већ да поучени Христовом жртвом будемо спремни да, када је о потребно, жртвујемо себе ради ближњег свога рекао је Епископ Фотије.
Он је такође позвао све присутне да се поново окупе у манастиру Крки 18. и 19. 8. када ће, поводом јубилеја четири века богословије Света Три Јерарха и стогодишњице од упокојења Епископа далмаинског Никодима Милаша, манастир посетити Његова Светост Патријарх српски Г. Г. Иринеј.

Беседа

link for download:here

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ГОЛУБИЋУ

На празник Преноса моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана (15.8.2015.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету архијерејску Литургију у Голубићу код Книна са свештенством и свештеномонаштвом наше Епархије. У својој бесједи Епископ је говорио о животу Светог архиђакона Стефана, о томе да хришћани увијек свједоче љубав без обзира како се други опходе према њима, то је управо потврдио Свети архиђакон Стефан својом мученичком смрћу, јер својом истинском љубављу према људима није осудио оне који су га каменовали него се молио за њих да им Господ то не узме за гријех. У току Свете Литургије извршено је крштење мале Ангелине Грубић, ћерке Милана и Иване Грубић, младог брачног пара који живе у Голубићу. 
После Свете Литургије, благосиљања славког колача и жита, чињења литије око храма и помена свим упокојенима на мјесном гробљу и онима који су страдали у последњем рату, припремљена је трпеза љубави у просторијама парохијског дома.

ЛИКОВНА КОЛОНИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

У периоду од 07. до 15. 08. 2015. манастир Крка традиционално је домаћин сликарима из разних крајева Хрватске и Србије. Ликовна колонија у организацији манастира Крке, СКД „Зора“и СКД "Просвјета" Кистање окупила се и ове године са циљем да из лепоте овог светог места настану вредни радови који ће је кроз уметничку призму сваког појединачног учесника достојно приказати. Уметничко братство манастира Крке окупља се већ више од две деценије. Сви они ће заједно, вођени уметничким даром, покушати да прикажу безвремену вредност овог храма, а њихова дела имаћемо прилику да видимо 14.08. 2015. у просторијама Дома културе у Кистањама. Тада ће, поред овогодишњих, јавности бити приказани и радови колоније из 2014. године. Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије пожелео је добродошлицу учесницима колоније и истакао да је Црква одувек подржавала уметничко стваралаштво, као још једну манифестацију силних дарова којима нас је Господ благословио.

У ликовној колонији 2015. године учествовали су: Алекса Арсовић, Миленко Михајловић, Славко Марић, Небојша Синобад, Мира Милошевић, Добрила Веин, Никола Штрбац, Никола Русић, Хајрудин Османагић, Зоран Кричка, Фикрет Абдић, Мићо Поповић, Љуба Кривокапић и Наташа Кнежевић.

САЈАМ У МАРКОВЦУ

У 10. недјељу по Духовима, 09. августа текуће године, Његово Преосвештенство Владика Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму светог пророка Илије у Марковцу. По устаљеном обичају овог косовског мјеста, сабор се одржава у прву недјељу по празнику светог пророка Илије.
На Светој Литургији Преосвећеном Владици саслуживало је свештенство сремске, будимске и далматинске Епархије,као и ипођакон Тоде Манојловић из канадске Епархије, који је и ове године прикупио велики број прилога за уређење епархијског часописа, а од вијерног народа канадске Епахије који потичу са простора Православне Далмације.
Након отпуста, Владика је у порти храма преломио славски колач и осветио кољиво,а потом извршио мали помен за све упокојене хришћане ове парохије.
У својој бесједи, између осталог, Епископ Фотије је нагласио да се сви заједно требамо борити за опстанак на овим просторима, а посебно опоменуо српске политичаре на овим просторима да они као једини правни представници Срба у данашњој држави Хрватској морају уложити максималне напоре у очување српског живља и да преузму одговорност у окупљању привредне дијаспоре са ових простора,како би исти привредници улагали у своја села и градове и запошљавали српске повратнике.
За трпезом љубави,која је припремљена трудом и залагањем вриједних парохијана, Владика Фотије се захвалио ипођакону Тоди Манојловићу на његовом несебичном раду за нашу Епархију, а такође је саслушао чланове грађевинског одбора ове парохије о плановима за фрескописање марковачког храма.

Уређење храмовне порте у Кистањама

Поводом посете Његове Светости Патријарха српског Г. Г. Иринеја Епархији далматинској и нашем храму св. Кирила и Методија у Кистањама појавила се иницијатива људи из Кистања о уређењу порте и платоа испред храма. План је да се посаде два стабла старих маслина како би украсили простор око храма. Урадиће се и ограда око саме цркве, те поставити плоча на храм која ће сведочити овом историјском догађају посете Патријарха српског.

ХРАМОВНА СЛАВА У КАШИЋУ

У Недељу (02. 08. 2015. год.) када наша Црква празнује Светог пророка Илију  служена је Света Литургија и прослављена храмовна слава.
Након Свете Литургије преломљен је славски колач и јереј Младен Скопљак обратио се окупљеном сабраном народу.

ХРАМОВНА СЛАВА У БИЉАНИМА ДОЊИМ

На дан 30. 07. 2015. године када наша Црква прославља Свету великомученицу Марину - Огњена Марија служена је Света Литургија у Биљанима Доњи и том приликом прослављена храмовна слава. После замвоне молитве преломљен је славски колач и након причешћа и Свете Литургије вјерни народ се задржао испред храма и послужио са скромним послужењем припремљеним од парохијана биљанске парохије.

ПАРАСТОС НАСТРАДАЛИМА У „ОЛУЈИ“ ОДРЖАН У МАНАСТИРУ КРКИ

У манастиру Крки данас (04.08.2015.) је одржан парастос свим нашим упокојеним ближњима који били жртве рата у Хрватској од 1991. до 1995. године. Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије заједно са свештенством Епархије далматинске и бројним верницима помолио се за душе свих упокојених Отаца Цркве и свих оних који су пострадали за веру Христову од Косовског боја до дана данашњег.
Уочи годишњице ове велике трагедије, сећамо се страдања свих оних који су живот изгубили у својим домовима, бранећи их, или у прогону који је био последица војне акције „Олуја“. Црква не заборавља оне који су пострадали за веру и зато се боримо да ти људи буду уврштени у Свете мученике далматинске, рекао је епископ Фотије. Гледајући кроз историју увек је било безумља и ратова, али Црква мора својом љубављу да надилази свако зло. Зато се молино за жртве злочина, али и за оне који су те злочине чинили, да им Бог подари меко срце и да се покају због својих грехова. Епископ Фотије нагласио је да је у оваквим приликама посебно важно подсећати се шта значи бити човек, то јест бити хриштанин, приносити себе на жртву ближнима, а никако чинити зло зарад било какве идеологије или политике. Помињући упокојене увек мислимо на Страшни суд Божији на коме ће свако од нас добити у вечности место које заслужује и све невино пострадале Господ ће наградити вечним животом, јер је њихова жртва христолика, а злочице казнити злом смрћу, рекао је Епископ Фотије.
У свим Епархијама Српске православне цркве у Хрватској данас је служен парастос за жртве рата, а молитве хиљада верника упућене су ближњима који су настрадали у овом злочину.

ОСВЕЋЕН КРСТ У МОРПОЛАЧИ

Уочи празника светог Илије (02. 08. 2015. г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински г. Фотије осветио је крст висок 6,5 метара, који је постављен на гробље у Морполачи. Овим је учињен почетак, ако Бог да, и освећења земљишта за градњу цркве Светог Василија Острошког у Морполачи.
Захваљујемо свима који су помогли да се овај величанствени крст уради и постави у Морполачи, где се до сада мали број Срба вратио, али се надамо бољем, јер се уз овај крст планира и градња новог храма Светог Василија Острошког. Дај Боже да тако и буде, јер ће то бити место окупљања и сабирања народа овог краја око своје Цркве и своје свете вере.
На сам дан светог Илије, Епископ Фотије је служио вечерње богослужење у Ђеврскама и пресекао славски колач у спомен храмовне славе. Том приликом, Епископ Фотије је позвао све верне да на Прображење (19.08.2015. г.) свечано и у великом броју дочекамо нашег Патријарха Иринеја и друге госте у манастиру Крки.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЗАДРУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (02.08.2015.), уз саслужење свештенства Епархије далматинске, Свету Архијерејску Литургију у храму Светог пророка Илије у Задру. На дан храмовне славе ова црква била је испуњена верницима који су са жељом да заједно прославе име овог богоугодника приступили Светој Литургији.
Епископ Фотије изразио је велику радост због броја присутних којима се обратио речима о делима Светог Илије и њиховом значају који и ми данас осећамо. Када говоримо о овом светитељу, говоримо пре свега о чудотворцу, о човеку који се као један од нас, обичних људи, удостојио имена Господњег и приближио Господу и од Њега добио моћ да чини разна чудеса. Да би одвратио народ од идолпоклонства и незнабожачких ритуала он затвори небо над Израиљем и би суша три године и шест месеци, па позва кишу својом молитвом, спусти са неба пламени огањ и запали жртву Богу, чудом васкрсе човека у Сарепти и прорече смрт цару Ахави и царици Језавељи који су народ гонили на поклањање лажном богу Ваалу. Ова и многа друга чудеса учини Свети Илија дарован силом Господњом и тако доказа  власт Божију, а људе спаси од служења лажним божанствима. Од овога великог светитеља можемо се научити снази вере и истрајности која је била темељ хришћанства кроз историју до дана данашњег, а која је сада од пресудног значаја, посебно за српски народ у Далмацији. Да бисмо очували своје место и своја права морамо бити посносни на своју веру, борити се за Христа у себи и на тај начин приносити труд да будемо што ближи Господу. Морамо бити достојни наследници својих славних предака, а да бисмо то постигли треба сачувати хришћанске вредности по којима је православни род увек био препознатљив, а то су љубав према Богу и према ближњем своме. Епископ Фотије позвао је све који су данас били у цркви Светог пророка Илије да се на истом месту саберу 18. овога месеца, када ће овај храм посетити Његова Светост Патријарх српски Г. Г. Иринеј и на тај начин покажемо колико важно место у срцима овдашњих људи заузима православље.

Илиндан на Беарином Зелову

Данас, 02.августа на празник св.пророка Илије, прослављена је храмовна слава истоименога светитеља и великог Божијег пророка.  Са око стотињак вјерника свештеници сплитске парохије протојереј-ставрофор Никола Шкорић и протојереј Славољуб Кнежевић служили су св. Литургију. Ову духовну радост употпунио је квартет појаца из Новога Сада и Сплита који  велељепним пјевањем никога није оставио равнодушним.
На крају Литургије је преломљен славски колач и освештано је жито. Учињена је литија око храма и помен свим ктитирима и приложницима а међу многима и великом спортисти и добром човјеку и вјернику Владимиру Беари чији је гроб крај храм светога Илије празан. Овај дивни човјек сахрањен је на градском гробљу Ловринац у Сплиту иако то, сигурно није била његова жеља. Жеља  му је била да га се сахрани на Зелову поред његових предака. Но, на част и образ онима који му нису испунили посљедњу жељу.
На крају литургијског славља отац Славољуб је, честитао славу свима присутнима позивајући вјерни народ да слиједи примјер огњене вјере св.пророка Илије који је толико био у Господу да је и најтежу препреку између Бога и човјека 'смрт', сажегао те је жив, не искусивши смрт узишао Господу којем је силно и огњено служио и коме ће још  послужити пред други Христов долазaк.

Прослава свете великомученице Марине
у манастиру Оћестово

Дана 30.07.2015. године када прослвљамо успомену на свету великомученицу Марину литургијским сабрањем је прослављена ктиторска слава манастира Оћестово.
Свету Литургију служио је Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије уз саслужење свештенства и свештеномонаштва епархије горњокарловачке и далматинске.
У својој беседи Преосвећени Владика је упознао сабрани народ са житијем Свете великомученице Марине. Наш живот треба да се саображава са животима светих Божијих угодника како би по њиховом примеру достигли највиши степен хришћанске врлине и преобразили своје биће  светотајинском етиком живота по примеру светих људи.
На крају своје беседе Епископ Фотије позвао је сабрани народ  да се окупи на Преображење ( 19.08.2015. ) у манастиру Крка када прослављамо 400 година од оснивања богословије у манастиру Крки када ће присуствовати Његова Светост Патријарх српски Г. Г. Иринеј са архијерејима Српске православне цркве. 
После Свете Литургије пререзан је славски колач и освећено сллавко жито које су приремили  кумови  овогодишње славе Никола и Александра Ушљебрка са породицом.
Након Свете Литургије припремљена је трпеза љубави за све госте у манастирској трпезарији.

СЛАВА ХРАМА У КАРИНУ

У уторак када прослављамо Свете мученике Кирика и Јулиту (28.07.2015) Његово Преосвештенство Господин Г. Фотије епископ далматински служио је Свету Литургију у Карину уз саслужење монаштва и свештенства епархије далматинске. Светој Литургији је присуствовало мноштво вјерујућег народа каринског и равнокотарског краја. Након замвоне молитве преломљен је славски колач и преосвећени епископ Г.Г. Фотије обратио се окупљеном вјерном народу надахнутом поучавајућом бесједом.

Владика Фотије: Срби у Хрватској су грађани другог реда



Владика далматински Фотије о положају српског народа у Хрватској: Политичка и национална слобода Срба још би требало да се осваја. Не значи нам да у цркву вратимо реликвије, ако у њој нема народa

СВАКОДНЕВНО се молимо за повратак и трајни опстанак Срба и у Далматинској епархији и у Хрватској. До рата деведесетих, у Далмацији је живело око 120.000 Срба, данас једва четвртина, већином старијих. Највише народа иселило се из градова, и тамо се најмање вратило. Њихови станови су заузети, па врло тешко могу да се у њих врате. У унутрашњости Далмације, у селима, стање је боље. Чак и ако се нису одлучили за коначан повратак, Срби из тих крајева су барем куће обновили, а у њих увек неко може да се врати.

Овако о повратку прогнаних Срба у Далмацију, ексклузивно за "Новости", говори епископ далматински Фотије. Наглашава и да је лети другачије, живље, јер млади са ових простора долазе да посете родитеље и обиђу своје куће и имања. Радовали би се, каже, када би и они остали да живе на прадедовским огњиштима. Али, за то су потребна боља времена, бољи политички и економски услови. Иако прогнан "огњем и мачем", народ је, наставља владика, на своја имања почео да се враћа 1997, и да обнавља живот из пепела. Тако је било до 2003, када се повратак готово зауставио, углавном из економских разлога.
- Када су се две године после "Олује", први Срби вратили на своја огњишта, били смо сведоци "библијске сиротиње" тих повратника. Таквих ситуација, нажалост, има и данас. Када обилазимо повратнике сусрећемо се са невероватним сиромаштвом. Врате се у куће у којима нема ништа, чак ни столица. Свештеници их обилазе, труде се да им буду на услузи, а и Епархија им је помагала и помаже колико може. Купујемо намирнице, намештај, белу технику, посуђе... Трудимо се да новчано помогнемо и деци, ако их у повратничкој породици има.


* Шта би данас подстакло повратак младих?


- Сад је најважније да економски оживи овај крај. Пензионери су се вратили, али да би то учинили и млади неопходна им је економска сигурност. Могло би да се живи кад би се људи више бавили сточарством, повртарством, виноградарством, маслинарством...


* Зар је то проблем ако се враћају на своја имања?


- Млади су се свуда, па и они који би се вратили у Далмацију, отуђили од таквог начина живота. Презиру га. Сматрају да је превазиђен, сви хоће канцеларијски посао. А да би овде човек живео потребно је да се не боји посла него да га се прихвати.


* Чини се да већина младих који би се вратили, ипак највише страхује од провокација, претњи...


- Истина. Јер, политичка и национална слобода Срба у Хрватској још треба да се осваја. А, биће је кад ми овде будемо имали потпуну слободу као људи. Кад држава буде заиста уважавала присуство Срба на овим просторима, нашег писма, обичаја, културних и историјских споменика. Ако би, за почетак, поштовала слово свог закона и у општинама у којима данас живи трећина Срба и омогућила постављање и ћириличких натписа и табли на државним институцијама и јавним местима. Осим тога, да би се Срби у Хрватској осећали као код куће држава Хрватска треба да их прихвати тако што ће се, на пример, прекинути са уобичајеним понављањем исте приче да су Срби агресори и убице. А, како српски народ може бити агресор на земљу у којој вековима живи?


* Средњовековни манастири Крупа, Крка и Драговић, најбољи су сведоци битисања Срба у Далмацији. Колико често преостали Срби данас долазе у цркве?


- Има оних који долазе редовно и које познајемо. Они у себи носе много црквености, имају литургијску културу, долазе недељом и празницима. С друге стране су Срби који нису довољно упознати са вером, па су далеко од цркве, али нас изненаде када дођу на литургије за Бадњи дан, Божић или Васкрс. За те празнике, рецимо, црква у Шибенику буде премала да прими све вернике.


* Има ли покушаја насилног присвајања цркава СПЦ?


- Хвала Богу нема. Појавила се нека невладина организација која је себе називала хрватском православном црквом и успели су да се региструју као НВО. Идеја њихових присталица, иначе, вуче корене из Другог светског рата од Анте Павелића и чистог усташтва. Ти људи заговарају екстремизам, искључивост, негирање других вера и нација, нарочито Срба. То је њихов програм. Застрашујуће је што је могуће да такве творевине васкрсавају, али, нажалост, живимо у времену када је све могуће, па и тако нешто. Срећом, ми имамо власничке листове и тапије наших светиња.
* Могу ли Срби у Далмацији да обележе места свог страдања током грађанског рата деведесетих?
- Покушавали су, али то иде много тешко, јер су ти споменици преко ноћи уништавани. У Голубићу код Книна, баш на црквеном земљишту подигнут је споменик пострадалима у рату од 1991. до 1995. године. Исте ноћи, тај споменик је срушен. Онима који су то урадили сметало је и помињање настрадалих, али и ћирилица којом су њихова имена уклесана на споменику. То говори да Срби још нису добили своје право место у Хрватској. Да су грађани другог реда који немају право да обележавају места свог страдања и испишу га својим писмом.

 

* Има ли покрштавања Срба у католике?


- Насилног, срећом, не. Има, међутим, Срба који су потпуно удаљени од цркве. Они су обично у такозваним мешовитим браковима, па имају проблем и националне и верске припадности. Они су, рекао бих, највише притиснути. У њиховом понашању постоји неко скривање и бежање од својих корена. По неписаном правилу, лакше се одричу православља и приклањају католичанству. То нарочито раде због деце, уколико су једина православне вероисповести у одељењу и најближем окружењу. Можда је разлог и преживљавање. Срећом, таквих случајева је све мање. Највише их је било током рата и после њега. Један од наших изазова и важних задатака у Епархији, сада је да баш те људе приведемо православљу и цркви њихових очева.
* Какав је однос са Римокатоличком црквом у Далмацији?
- Римокатоличка црква је овде већинска црква и то је реалност. Ми то уважавамо и трудимо се да имамо коректан, људски и хришћански однос. Бавимо се својим послом, својим подвигом, бригом о својој цркви, својим светињама. Римокатолички достојанственици раде свој посао. Понекад се сусрећемо на неким приредбама и прославама.


* Хоће ли бити таквих сусрета током предстојеће посете патријарха Иринеја манастиру Крка?


- Његова светост, уочи Преображења, долази у дводневну посету Далматинској епархији, поводом обележавања великог јубилеја - 400 година Богословије манастира Крка. Планирано је да патријарх, 18. августа, најпре посети нашу Цркву Светог Илије у Задру, потом и римокатоличку Цркву Свете Стошије у којој се чувају мошти ранохришћанске светитељке великомученице Анастасије. Ту ће се сусрести и са надбискупом задарским Желимиром Пуљићем, који је, истовремено и председник Бискупске конференције Хрватске.
* Марта 2012. потписан је Протокол министарстава културе Србије и Хрватске о повратку културних добара, спасених током рата, из Србије у Хрватску. Какав је ваш став о повратку српске баштине?
- Не треба журити. У току рата неки Срби су трезвено размишљали и део блага изнели у Музеј СПЦ у Београду и Музеј у Сремским Карловцима. С друге стране много оног које је остало је спаљено, поломљено и похарано. Срећом, за спасено благо које је у Србији, сада можемо да кажемо да га имамо и да потенцијално једног дана може бити враћено у Хрватску. Ми желимо да га вратимо и вратићемо када се за то стекну услови.


* Који су најважнији?


- Повратак народа и адекватно опремање ризница. Српски народ је изнедрио те иконе и благо. Оно, пре свега, припада Србима у Далмацији, а тек у ширем контексту и држави Хрватској. Ништа нам не значи да у цркву вратимо вредне црквене реликвије, ако у њој нема народа. Јер, народ је чувар светиња и зато мора да буде тик уз њих. Други предуслов је безбедност ризница које морају да буду опремљене савременим алармима, климатизацијом и другом опремом за излагање реликвија. Не смемо дозволити да, на пример, рукописне књиге из 14-15. века, или књиге са оригиналним потписима Вука Караџића, Николе Тесле, Сима Матавуља и других знаменитих Срба, буду угрожене на било који начин.


* Радују ли се народ, монаштво и свештенство Далматинске епархије предстојећој посети патријарха Иринеја?


- Сви се неизмерно радујемо и припремамо се, рекао бих, подвижнички. Тим пре што је последњи патријарх који је посетио манастир Крку био блаженопочивши патријарх Герман, а пре њега патријарх Димитрије средином двадесетих година минулог века. Одавно, дакле, нисмо имали тако радосну посету, а увек је био празник за овдашњи народ кад српски патријарх долази у Далмацију. Посета Његове светости оснажиће живот нашег народа на овим просторима. Манастир Крку је јула 1929, посетио и краљ Александар Први Карађорђевић.

аутор: Јелена Матијевић

преузето са: http://www.novosti.rs

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КОЖЛОВЦУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (26.07.2015.) Свету Архијерејску Литургију у Кожловцу. Недељу дана након сабора у Оћестову на празник Свете Великомученице Недјеље поново се у част ове светитељке окупио велики број верника, овај пут у кожловачком храму, управо њој посвећеном. Мноштво људи сабрало се у заједничкој молитви и примило Свету Тајну Причешћа, након чега им се обратио Епископ Фотије.

Говорећи о значају Свете Великомученице Недјеље за сав хришћански народ, као и о дугој историји православних храмова и светиња на подручју Далмације, Епископ Фотије је истакао колико дубоке корене има православље на овим просторима. Управо зато је, данас можда више него икада, од пресудног значаја настављати традицију оваквих сабрања на којима ћемо како друге, тако и сами себе изнова подсећати на православне вредности и Свете Тајне у које наш народ верује. Литургијско сабрање и неисцрпна вера у вечни живот су оно што је наше људе одржало у свим недаћама које су их сналазиле и због тога морамо да се боримо да сачувамо православље, а то ћемо најбоље чинити тако што нећемо дозволити да се у Далмацији угасе српска огњишта. Епископ Фотије захвалио је свим присутнима у Кожловцу и позвао их да се, заједно са верницима из свих крајева Далмације, на Преображење Господње, поново саберу у манастиру Крки поводом прославе 400 година крчке богословије и стогодишњице смрти Епископа Никодима Милаша. На тај велики празник у манастиру Крки окупиће се и неколико Епископа на челу са Његовом Светошћу Патријархом српским Г. Г. Иринејем.

Крштења у манастиру Крупи

Црква Христова се радује, када нови члан буде уведен у Литургијску заједницу вјерних сједињених у једно тијело коме је глава Господ Исус Христос.
            Хвала Господу нашему Исусу Христу ових дана у манастиру Крупи имали смо част да у заједницу вјерних, Цркву Христову, добијемо нове чланове. Крштења су обављена у петак и суботу   24 и 25 јула 2015.г.
Родитељи и родбина крштених су дали своју сгласност да ову радосну вијест подијелимо на званичној презентацији наше Епархије, што радо и чинимо.

ПОЧЕЛА СА РАДОМ ЉЕТНА ШКОЛА СРПСКОГ ЈЕЗИКА У МАНАСТИРУ ЛАЗАРИЦИ
НА ДАЛМАТИНСКОМ КОСОВУ

Благословом Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Господина Фотија при манастиру Лазарици на далматинском Косову почела је са радом љетна школа српског језика, која ће, ако Бог да, трајати читаво љето. Тренутно школу похађа 35 ученика већином из општине Бискупија. Наставу, уз помоћ волонтера и родитеља, држи натавница српског језика Радмила Дрезга,  предсједница удружења Жене косовске долине. Ову љетну школу финансијски подржава Канцеларија за сарадњу са Србима у региону из Републике Србије и општина Бискупија.

По овом примјеру љетне школе српског језика у Лазарици, покушаћемо, уз Божију помоћ, организовати сличне љетне школе и у другим манастирима наше Епархије. То је и била древна традиција при манастирима у Далмацији, коју би било добро и у наше вријеме обновити.

СЛАВА МАНАСТИРА СВЕТЕ НЕДЕЉЕ У ОЋЕСТОВУ

У  прву недељу по Петровдану  (19.07.2015.) када се прославља Света Недеља, у манастиру Оћестову служена је Света Архијерејска Литургија коју је служио Његово Преосвештнство Епископ далматински Господин Господин Фотије уз саслужење    свештеномонаштва и свештенства епархије далматинске, сремске и митрополије београдско-карловачке.У препуном храму верујућег народа на Светој Литургији,  Епископ Фотије поставио је досадашњег настојатеља јеромонаха Херувима за игумана манастира Оћестова.

Преосвећени Владика пожелео је новом игуману да буде узоран пастир своме стаду, добар настојатељ ове свете обитељи и да се његово братство умножи.

Након Свете Литургије освећен је славски колач, извршен је трократни опход око храма са иконом свете великомученице Недеље и одржан помен за све ктиторе и приложнике ове свете обитељи.

На крају је приређена трпеза љубави за све госте и служашче свештенство у манастирском конаку. 

ПРОСЛАВА МАТУРЕ У МАНАСТИРУ КРКИ

У години великог јубилеја, када Богословија Света Три Јерарха у манастиру Крки прославља четиристо година свог постојања, обележен је још један догађај везан за ову богословију.
У уторак (14. 07. 2015. г.) је прва генерација обновљене богословије 2001-2005 прославила десет година од матуре.
Прослава је обележена служењем Свете Литургије у манастирском храму Светог Архангела Михаила. Потом је одржан заједнички час и уприличен је свечани ручак .
Ова прослава била је прилика да се поново окупи у манастуру Крки и подсети на ђачке дане проведене у богословији.

ХРАМОВНА СЛАВА У БИОЧИЋУ

На празник светих апостола Петра и Павла (12.07.2015.), Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије, уз саслужење монаштва и свештенства Епархије далматинске служио је Свету архијерејску Литургију у Биочићу.

Литургији је присуствовао велики број вјерника од којих су се многи причестили. Након св. Литургије и литије око храма преломљен је славски колач. Послије пригодне бесједе, Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г.Г. Фотија у оближњој школи заслугом вијерног народа села Биочић и Тепљух као и надлежног пароха приређена је трпеза љубави за све присутне.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БЕНКОВЦУ

На празник рођења Светог Јована Крститеља (07.06.2015.), Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је Свету Архијрејску Литургију у Бенковцу. У храму посвећеном управо овом великом празнику данас се окупило мноштво верника како би заједно прославили и присуствовали резању славског колача и славкој Литији. Препуна црква још једном је доказала неоспорну снагу православља и истрајност у вери људи са подручја Далмације.
Вест о рођењу Светог Јована пренесе архангел Гаврило који се, шест месеци пре свог јављања Пресветој Марији Дјеви, приказао првосвештенику Захарију у храму јерусалимском, објавивши чудесно зачеће бездетне старице. Захарије не поверова одмах архангеловим речима и због тога оста нем до осмог дана по рођењу Јовановом. Када дођоше рођаћи Захаријеви и Јелисаветини и упиташе га које би име хтео да надене сину, он написа на комаду даске Јован и од тог трена глас му се поврати. По целом Израиљу пронела се вест о појави архангела Господњег и о овом чудесном догађају, па тако за то чу и злогласни цар Ирод. Он посла џелате у дом Захаријин да убију малога Јована, али га мајка већ беше сакрила. Разјарен неуспехом џелата Ирод их посла у храм да убију Захарију и они тако учинише. Захарије би убијен, а његова крви се усири и скамени на плочама и остаде тако да заувек сведочи о неделима Иродовим. У скровишту у пустињи Јелисавета се убрзо упокоји, а младенац Јован остаде сам на старању Божијем.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (05.07.2015.) Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки,  уз саслужење братства манастира. На данашњи дан сећамо се Светог свештеномученика Јевсевија, епископа самосатског, који је за време свога живота био белики борац против аријанске јереси, а пострадао је мученички, 379. године. У време гоњења хришћана од стране цара Јулијана Одступника, епископ Јевсевије скинуо је са себе свештеничку одору и обукао војничко одело, па је заједно са војском кренуо у обилазак гоњених цркава у Финикији, Сирији и Палестини, постављајући потребне свештенике, ђаконе и остале клирике. Заједно са изгнаним патријархом Мелетијем из Антиохије сазвао је Сабор 361. године на коме је, у присуству 27 архијереја, строго осуђена аријанска јерес, а православна вера установљена онако како је изражена на Првом васељенском сабору. Након кратког царевања благочестивог цара Јовиниана, на његово место долази зли цар Валент који поново почиње да гони хришћане. Тада свети Јевсевије беше прогнан у Тракију, али не поклекну ни пред овим искушењем и дочека време цара Грацијана који даде Цркви слободу, а прогнане архијереје врати на њихова места. По повратку у Самосат, Јевсевије крену по земљи да народу пронађе законите пастире, а када стиже у град Долихин да би устоличио новог архијереја и искоренио јерес аријанску један фанатични јеретик баци са крова цреп на њега и нанесе му повреде од којих се овај светитељ упокоји.
Светлим примером свог мучеништва овај светитељ послао нам је безвремену поруку истрајности у исповедању православља и одолевању искушењима. Он нам је показао колико је значајно признати и познати Бога без обзира на невољу која нас је задесила, а сличну поуку видимо и у јеванђељској причи која се могла чути на данашњој Литургији. Ово читање из Јеванђеља по Матеју говори о времену када је Господ идући наишао на два бесомучника који су живели у гробовима четрдесет година мучени демонским силама и уносили страх народу који је због бриге за свој живот широко заобилазио тај пут. Видевши Исуса они повикаше, „Шта хочеш од нас, Сине Божији? Зар си дошао амо пре времена да нас мучиш?“ Они замолише Господа, ако их већ изгони, да их пусти да оду у крдо свиња које су пасле у близини. Исус им услиши молитву, а свиње гоњене демонима навалише све са брега у море и утопише се. Видевши то свињари побегоше у град и испричаше све тамошњем народу који се уплаши оваквога чуда и затражи од Господа да оде из њиховог краја. Ови људи, уместо да са благонаклоном захвалношћу гледају на господње дело којим су спасена два човека, уплашише се његове моћи и подлегавши искушењу страха, од себе удаљише Господа. Тиме су и они поставили својеврсан пример и дали поруку погрешног и погубног поступања, јер су од себе одагнали највећу благодат, везујући се за земаљске губитке (какав је био губитак свиња) и остајући тиме слепи за чудо. Постоје многи начини на које се човек несвесно удаљава од Бога, али је бит управо у томе да не дозволимо да нас искушења која доносе свакодневни проблеми натерају да окренемо леђа Господу, већ да Га, попут демонима опседаних људи у Јеванђељу, без обзира на муку увек препознајемо и уздамо се у Њега, јер је то једини пут ка миру и избављењу.

ПРИЈЕМНИ ИСПИТ ЗА ЕПАРХИЈУ ДАЛМАТИНСКУ

На основу уредбе о богословским школама и условима уписа у Богословије СПЦ Епархија далматинска објављује

К О Н К У Р С

За упис у I разред Богословија СПЦ за школску 2015/16 годину који садржи следеће услове:

Цијели текст овдје

1. да кандидат није старији од 18 година.

2. да није ожењен.

3. да је душевно и тјелесно здрав.

4. да кандидат има развијен слух и глас за појање.

5. да кандидат има основно знање катихизиса и познавање Господњих и Богородичиних празника, као и знање из сфера опште културе.

6. да је завршио основну школу, најмање са врло добрим успјехом и примјерним владањем.

Молбе за пријем подносе се одмах надлежном архијереју, преко надлежног парохијског свештеника или се доносе на пријемни испит.

Уз молбу прилажу се следећа документа:

а) оригинал извод из матичне књиге крштених, издат од надлежног пароха;

б) свједочанство о завршеној школи, заједно са ђачком књижицом и оцјенама;

в) љекарско увјерење да је кандидат душевно и тјелесно здрав

г) увјерење надлежног парохијског свештеника о владању и подобности за свештенички чин и да није ожењен;

д) писмени пристанак родитеља/старатеља да кандидат може уписати богословију;

ђ) писмену обавезу своју и својих родитеља/старатеља, потврђену од надлежног пароха, да ће уредно уплаћивати управи Богословије одређени допринос за своје издржавање у интернату школе.

Пријемни испит за кандидате за пријем у Епархију далматинску одржаће се 02.07.2015.г. (четвртак) у просторијама Богословије Света Три Јерарха у манастиру Крки, са почетком у 10:00 часова.

Напомена: Кандидати су обавезни донијети све горе наведене документе и дати их на увид испитној комисији.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ ЛАЗАРИЦИ

На Видовдан (28.06.2015.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије, уз саслужење свештенства Епархије далматинске служио је Свету Архијерејску литургију у манастиру Лазарици. Велики број верника из Косова, али и других крајева Епархије далматинске окупио се да заједно прослави велики празник који је и храмовна слава овог манастира, а међу њима и Боса Продановић, отправник послова амбасаде Републике Србије у Хрватској. Након Свете Литургије одржана је славска Литија, а потом је у манастирској трпезарији приређена трпеза љубави. Приређен је и богат културно – уметнички програм на коме су наступили изворна група Голубић, српско културно друштво Просвјета Сплит и дечији хор Покрова Пресвете Богородице. Епископ Фотије честитао је свим присутнима овај празник и истакао духовну вредност историјског догађаја којег се данас присећамо. Предање каже да се уочи Косовске битке кнезу Лазару приказао анђео Господњи и упитао га за које царство хоће да се определи, земаљско или небеско. Свети цар Лазар одабрао је царство небеско и на тај начин определио цео српски народ да поучен његовим примером и жртвом увек поносно следи пут православне вере који води у једино вечно цаство Господње, рекао је Епископ Фотије.
Празник посвећен Светом мученику Лазару, српском кнезу, за наш народ одувек је имао посебан значај, о чему сведоче разне песме које су о њему испеване, народна предања, али пре свега сабрања верника који се на данашњи дан налазе у заједничкој молитви по читавом свету. За време свога живота кнез Лазар био је велики ктитор и добротвор Цркве, обновио је многе манастире попут Хиландара и Горњака, а саградио Лазарицу и Раваницу. За ослобођење српског народа од турских окупатора борио се у неколико наврата, а на Видовдан 1389. године у Косову Пољу повео је српску војску против турског султана Мурата И у битку у којој је и сам изгубио живот. Сахрањен је у својој задужбини, Раваници код Ћуприје, а затим су његове мошти пренете у сремску Раваницу, одакле су за време Другог светског рата премештене у Саборну цркву у Београду, где и данас почивају.

Беседа

link for download:here

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (21.06.2015.) Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки, уз саслужење братства манастира. На дан помена Светог Јефрема, патријаха антиохијског, у храму посвећеном Архангелу Михаилу, у заједничкој молитви окупио се велики број верника.
Након Светог Причешћа присутнима је Епископ Фотије говорио о важности духовне борбе која се одвија у свакоме од нас, а за циљ има одвајање од греха и земаљске, телесне филозофије. Православље представља борбу између боголиког човека у нама и оног земаљског човека, склоног страстима и робовању телесним задовољствима. Те две силе се у нама боре од тренутка кад смо крштењем примили благодат Духа Светога, рекао је Епископ Фотије.  Модерно доба све се више удаљава од Бога, постављајући као примарне вредности у нашем друштву материјализам, новац и моћ. Управо у томе лежи замка савременог живота, јер човек који има новац мисли да са њим може да добије све што му треба и тако се све више удаљава од Господа, а уместо тога почиње да обожава новац. Искушење среброљубља на тај начин поробљава човека који постаје слуга материјалним добрима и заборавља своје духовне потребе, па на тај начин спутава Христа у себи.  То је само једно од искушења којима ваља одолети, а у томе нам помажу литургијска сабрања, молитве и Света Тајна Причешћа. При томе не смемо запоставити доброчинства и остале хришћанске врлине, јер је то оно што нас припрема да бисмо задобили божанску светлост у својој души.

Беседа

link for download:here

ОБНОВА МАНАСТИРА СВЕТЕ НЕДЕЉЕ У ОЋЕСТОВУ

Од 2011.г. благословом Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г.Г.Фотија почела је обнова ове свете обитељи, а 2013.г. активно је одпочео манастирски живот у Светонедељској обитељи манастира Оћестово. Захваљујући Божијој помоћи и људима добре воље урађено је доста на манастирској обнови. Даљи планови, благословом Епископа Фотија,  базирају се на израду новога конака, неопходнога за живот братије овога манастира и смештај за придошле госте које манастир редовно посећују. На нашу радост, све више и више људи жели да посети ову светињу и проведе дан са братијом манастира, па су нам нови стамбени простори потреби за несметан живот и рад. Сходно чињеници да нисмо у могућности да сами наставимо даље радове и надајући се опет у помоћ добрих људи, сматрамо да ћемо и ове као и протекле радове завршити уз Божију и Вашу помоћ. Обнављајући светиње ми обнављамо себе и остављамо сведочанство за покољења која долазе као што су нама оставили у наслеђе наши богољубиви оци.

ПОМОЗИМО ИЗГРАДЊУ ОВЕ СВЕТИЊЕ!

Кунски рачун:2402006-1100648908
IBAN:8824020061100648908
ERSTE AND STEIERMAERKISCHE BANK D.D.
SWIFT: ESBCHR22XXX

ПРОВАЉЕНА ЦРКВА СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА У ЖЕГАРУ

У ноћи између 18. и 19. јуна 2015.г. проваљена је црква св. великомученика Георгија у Жегару. Непознати провалник је обио јужна врата  и ушао у храм. У храму није причињена већа материјална штета осим што је непознати провалник обио кутију са добровољним прилозима и узео новац. Надлежни свештеник јереј Слађан Тубић је обавијестио полицију која је извршила увиђај. Надамо се да ће починиоц овог злог дјела бити пронађен и да се овакви и слични догађаји више неће понављати.

Освештан живопис у Минхену

Српска Православна Црквена Општина Минхен прославила је 7. јуна 2015.године свога заштитника Светогмученика Јована Владимира

Молитвена прослава почела је дан раније, 6. јуна, вечерњим богослужењем коме је предходило служење Доксологије Његовом Преосвештенству Епископу далматинском г. Фотију. Празничном вечерњем богослужењу присуствовао је и Његово Преосвештенство Епископ франкфуртски и све Немачке г. Сергије.

Евхаристијским сабрањем началствовао је Владика Фотије уз саслужење Владике Сергија, игумана манастира Крупе Гаврила (Стевановић) као и већег броја презвитера и ђакона из Епархије франкфуртске и све Немачке. Након освећења славских знамења колача и жита, освећен је и живопис храма Светог мученика Јована Владимира. Владика Сергије поздравио је драгог госта Владику Фотија и поучио присутни верни народ о значају живописа, истакавши да и живопис представља небеску Литургију, небеску Цркву. Даље, у наставку обраћања народу, Владика Фотије у својој беседи је рекао да и данас у овоме свету могуће је бити свет. За то су нам најбољи примери, овде осликани светитељи Божији, који су у овоме свету постали свети. У овоме богатоме, западном свету где је све сконцентрисано на увећавање материјалног богатства, ми треба да делимо милостињу, помажемо се међусобно и помажемо онима којима је помоћ потребна, истакао је владика Фотије.

По Литији уприличеној након освећења храмовног живописа, Епископ Сергије уручио је заслужнима одликовања за изградњу минхенског храма и црквеног центра. Том приликом уручена су одликовања: протопрезвитеру-ставрофору Слободану Милуновићу и Бајерише Јунге Ринг, Орден Светога цара Константина које је доделио Свети Архијејски Синод Српске Православне Цркве, док су епископске грамате добили: такође, прота Слободан Милуновић и протопрезвитер-ставрофор Ђорђе Трајковић, протопрезвитер Маринко Рајак, протопрезвитер Милорад Јовановић, црквена Општина Минхен, Коло Српских Сестара, хор Свети Јован Владимир, као и фрескописац Станоје Богићевић.

Овом молитвеном слављу присуствовали су представници римокатоличке и евагелистичке цркве, као и организације из сфере минхенског друштвеног живота.

Након Литургијског славља, трудом свештенства и црквеног одбора, и народа парохије минхенске, уприличена је свечана трпеза љубави, уз културно-уметнички програм и прикупљена скромна помоћ Богословији у манастиру Крки.

преузето са: www.serbische-diozese.org

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

На Петровске покладе (07.06.2014.), Свету Литургију у манастиру Крки, уз саслужење братства манастира служио је протојереј - ставрофор др Владимир Ступар. Отац Владимир и ове године дошао је као изасланик Светог Синода на матуру ученика Богословије Света Три Јерарха. У својој беседи он је позвао вернике да преиспитају природу своје љубави према Богу. Иако би свако од нас на питање да ли волимо Господа одговорио потврдно морамо имати у виду да су другачије особине праве, божанске љубави од тога како човек ово осећање схвата. Да бисмо у себи гајили љубав која је достојна Господа морамо на све своје ближње гледати као на браћу и сестре и свој принос на Светој Литургији давати из дубине срца, знајући да смо са сваког литургијског сабрања изашли другачији, оплемењени и дотакнути Божијом љубављу. Само са Христом у нашим мислима и отклоњени од сваке врсте егоцентизма можемо тврдити да волимо Господа, рекао је отац Владимир.
Овај дан посебно је важан за манастир Крку, јер је данас из њега изашла још једна генерација свршених богослова који су протеклих пет година свога живота ту провели да би се приближили Господу и одавде понели веру, доброту и благостање. Уз Божији благослов они ће наставити своје школовање и, надамо се, једног дана поново доћи у овај манастир као свештеници и добри пастири захваљујући знању које су овде стекли.

Беседа

link for download:here

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

На празник Светог цара Константина и царице Јелене (03.06.2015.), Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки, уз саслужење братства манастира. Помен знаменитом цару Константину и његовој мајци Јелени врши се на овај дан када се присећамо њиховог великог доприноса православној вери. Пред битку са Максенцијем цар би уплашен због веће бројности супарничке војсе када му се на небу указа сјајан крст и на њему написано:“Овим побеђуј!“ Он тада нареди да се искује велики крст по угледу на онај који му се приказао и да се стави испред његове војске и снагом вере порази непријатеља. Након тога, 313. године, цар изда Милански едикт којим нареди да се прекине гоњење хришћана. После битке у којој порази Византијце, цар сагради на Босфору град Константинопољ, али паде у тешку болест.
У тој невољи још му се једном Господ смилова, јавише му се апостоли Петар и Павле и рекоше да потражи Епископа Силвестра који ће га излечити. Епископ над њим изврши Свету Тајну Крштења и поучи га хришћанској вери, а када у цркви наста раздор због јереси, цар Константин сазва 325. године у Никеји Први васељенски сабор на коме се осуди јерес и утврди православље. Његова мајка, царица Јелена посети Јерусалим, сазида на Голготи цркву Васкрсења и још многе цркве по Светој Земљи.

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ У МАНАСТИР ГОМИРЈЕ

 По благослову Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г.Г Фотија,а у организацији црквене општине задарске,ходочасници из Задра и околине ходочастили су у манастир Гомирије,гдје су учествовали на св.Литургији.Вјернике је на крају св.Литургије са пригодном бесједом поздравио игуман манастира отац Михаило.Након лијепог дружења у манастиру кренули су пут Моравица,гдје су посјетили цркву св.Георгија и ту је сачекао надлежни парох протојереј-ставрофор Јеленко Стојановић.Поклоничка група изразила је велику радост,надајући се у будућности поновном одласку у наше дивне манастире и цркве.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У ШИБЕНИКУ

У уторак први по Педесетници (2.6.2015.године), Његово Преосвештенство Епископ далматински Господин Фотије служио је свету архијерејску Литургију у храму Светог Спаса у Шибенику уз саслужење  протојереја  Милорада Ђурђевића и протођакона Дајана Трифуновића.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У БИСКУПИЈИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас Свету Архијерејску Литургију у Бискупији. Духовски понедељак прослављен је у храму Свете Тројице уз литургијско сабрање мноштва верника Епархије далматиснке. Овим празником сваке године свечано се обележава зачетак Цркве Христове. Након Христовог Вазнесења Његови ученици остали су у Јерусалиму чекајући да се испуни реч Господња. Када су се сви скупили на Педесетницу у заједничкој молитви, Дух Свети у виду огњених језика показа се и спусти на сваког од апостола. Они тада изађоше на кров куће и почеше да проповедају на језицима које до тада нису знали, тако да их је сав окупљени народ могао разумети.

Три хиљаде људи на тај дан прими веру Христову заједно са Светом Тајном Крштења од дванаеторице апостола. Од тренутка крштења свако од нас доживљава своју личну Педесетницу, јер се на нас спушта Свети Дух и уводи нас тако у обећано царство Христово, рекао је Еписко Фотије. Управо зато од тог догађаја свако од нас мора да почне да живи духовним животом, борећи се константно да у њему Божији закони превладају оне телесне и пролазне. Пост и молитва наше су главно оружје против греха и искушења, јер управо кроз њих призивамо на себе благодат Духа Светога. Подвиг духовног просвећења представља борбу свакога од нас да од себе отерамо силе зла, а то ћемо најбоље учинити ако своје ближње посматрамо као браћу и сестре и кроз однос према њима показујемо љубав према Богу.

Беседа

link for download:here

Прослава храмовне славе у Обровцу

На празник Силаска Светог Духа на апостоле - Педесетницу  (31.05.2015.г.)  Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у Обровцу уз саслужење свештенства и монаштва епархије далматинске. У својој бесједи Епископ Фотије је честитао храмовну славу присутним вјерницима и нагласио колико је велики и важан  празник Педесетнице за све хришћане. Обичај на овај празник је да се у храм уносе зелена трава и цвијеће од којих се плету вјенчићи које за благослов вјерници носе својим домовима. После Свете Литургије освећено је славско кољиво, преломљен колач и читане су Духовске молитве. Потом је припремљено послужење за све присутне.

Храмовна слава у Кистањама

На празник светих равноапостолних Кирила и Методија (24.05.2015.), учитеља и просветитеља словенских, служена је света Литургија у Кистањама. Началствовао је протонамјесник Ђорђе Веселиновић,парох И кистањски, а саслуживали су  јеромонах Херувим, настојатељ манастира Оћестово,јеромонах Севастијан,сабрат манастира Крка и протођакон Дајан Трифуновић,епархијски ђакон.
По завршетку свете Литургије освећено је славско кољиво и пререзан славски колач. Пригодном бесједом обратио се вјерном народу протонамјесник Ђорђе Веселиновић честитајући свима данашњи празник.
Потом је у просторијама СНВ-а приређено послужење за вјерни народ, трудом кума данашње славе Недјељка Бјелановића.

ХРАМОВНА СЛАВА У КУЛИ АТЛАГИЋА

На дан када славимо пренос моштију Светог оца Николаја 22. 05. 2015. године служена је Света Литургија у Кули Атлагић и  прослављена је храмовна слава. Свету Литургију служио је протонамјесник Миле Савичић уз саслужење јереја Слађана Тубића и јереја Младена Скопљака. Након замвоне молитве пререзан је славски колач. После Свете Литургије јереј Младен Скопљак обратио се сабраном куљанском и равнокотарском народу честитајући им храмовну славу и поучио вјерни народ.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У ЦРНОГОРЦИМА

О празнику Светог Василија Острошког (12.05.2015 г.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије уз саслужење свештенства и монаштва служио је Свету Архијерејску Литургију у манастиру Црногорци, који данас прославља своју славу. Милошћу Божијом и молитвама Светог Василија у манастиру се сабрао велики број вјерника имотског краја и околине. На малом входу отац Драган Михајловић одликован је чином протојереја.

У својој бесједи Владика је говорио о животу и подвигу Светог Василија као и о његовој непоколебљивој вјери и љубави, позвавши и нас да се угледамо на њега. Примивши часне дарове са својим Архијерејем учинили смо трократни опход око светог храма и пререзали славски колач, а у порти је учињено послужење за све присутне, потом организован ручак у просторијама  црквене општине Имотски трудом и залагањем проте Драгана.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је данас (10.05.2015.) Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки. Овој Литургији присуствовала је група од око 40 верника који су из Бања Луке дошли да обиђу далматинске манастире, Крку, Крупу и Свету Недјељу.
На данашњи дан обележавамо спаљивање моштију Светог Саве које су за време турске окупације запаљене не би ли се код српскога народа пољуљала вера у Христа и у овог светитеља. Његове мошти почивале су у манастиру Милешева, да би по наредби београдског Синан – паше биле пренете у Београд и 27. априла 1594. године запаљене на Врачару. Уништењем светих моштију Турци су желели да сломе дух српскога народа и његово православље, натеравши га да се удаљи од свога великог свеца и да га заборави. Ипак, тај им наум није уродио плодом, јер је Свети Сава остао итекако жив у нашим срцима, за шта је најбољи доказ величанствени храм посвећен њему, који се данас налази управо на оном месту где су непријатељи покушали да га избришу из колективног сећања Срба.
Овај велики светитељ један је од људи који су, кроз историју, доживевши сусрет са Богом, направили преокрет у своме животу и на тај начин неизрециво обогатили животе небројено много других људи. Управо тај сусрет са Господом јесте основни циљ ка коме бисмо сви требали да тежимо, рекао је Епископ Фотије. Из данашњег јеванђеља чули смо причу о жени Самарјанки која је сусрела Господа Христа и у разговору са Њим схватила да је управо он дуго ишчекивани Син Божији. Иако је потицала из незнабожачке средине и до тада није живела врлинским животом, ова жена је препознала Спаситеља и пустила га у своје срце, што је натерало да схвати грехе из свог пређашњег живота, да се окрене Богу и настави да живи према Његовим заповестима и уз Његову благодат. Искуство Самарјанке представља својеврсну метафору у којој се може пронаћи свако од нас, јер је прекретница сваког живота просветљујући сусрет са Господом, а труд који прилажемо да би га сусрели управо је наше литургијско сабрање, примање Светог Причешћа, али пре свега однос према ближњима. Свети оци кажу да срећући друге људе на неки начин сусрећемо и Бога, јер је сваки човек икона Божија, па своју љубав према Њему показујемо кроз понашање према другим људима.

Беседа

link for download:here

ЂУРЂЕВДАНСКА ХУМАНИТАРНА ПОМОЋ

У четвртак (7.5.2015.г.) Његово Преосвштенство Епископ далматински Г.Г. Фотије у пратњи протођакона Дајана Трифуновића и свештeника Бориса Медака и Бојана Савића поделио је хуманитарну помоћ најсиромашнијим становницима Отишића Цетине, Штикова, Радучића и Ивошеваца.

Ова хумантитарна помоћ прикупљена је у ЦО Имотски трудом и залагањем надлежног свештеника оца Драгана Михајловића. Ова пракса, ако Бог да, треба да се настави и даље у оквиру хуманитарног пројекта Епархије далматинске „Милостиви Самарјанин“, јер непрестано требамо да се присјећамо ријечи светог апостола Павла:“... добро чинити да вам не досади“.

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У КНИНУ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је на празник Светог великомученика Георгија (6.5.2015.г.) Свету Архијерејску Литургију у храму посвећеном овом светитељу, у Книну. Овај велики празник представља једну од највећих српских слава, па ће тако данас многи православни Срби у Далмацији уз славску свећу, колач и кољиво окупити своје ближње.
Овај прослављени светитељ истицао се богоугодним делима од своје младости. Као младић од двадесет година доспео је до чина трибуна у служби цару Диоклецијану. Када овај цар отпоче страшно гоњење хришћана, Георгије иступи пред њега у име Христа, због чега га цар осуди на разна мучења. Време страдања провео је у смирености и молитви, захваљујући чему је успео да одоли многим искушењима и преживи да би ширио реч Божију. Захваљујући његовим чудесима многи људи тога доба примише хришћанство, а међу њима и царева жена Александра. Кад то сазна, цар нареди да се царица погуби мачем, а сам Георгије би посечен 303. године. Његова чуда нису престала са његовим упокојењем, јер га је Господ због добрих дела које је за живота чинио обдарио силном моћи којом овај светитељ непрстано помаже свима који се у његово име моле.
Из примера Светог Георгија треба да се поучимо да нам је овај живот дат да бисмо се припремили и удостојили живота са Богом, а то можемо чинити само кроз љубав према Богу и према својим ближњима, рекао је Епископ Фотије. Да бисмо били истински хришћани и да би нам Свето Причешће било на спасење, морамо се бранити од сваке врсте мржње. Наш је подвиг да се измириммо са својим ближњима и да на Свету Литургију дођемо у миру и љубави са свима, измоливши опроштај од оних којима смо учинили нажао и опростивши онима који су нама нашкодили. Само и једино тако можемо бити плодотворно тло да се у нама настани Свети Дух и на тај начин постанемо вредни његове благодати.

Беседа

link for download:here

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРКИ

Његово Преосвештенство Епископ далматински Г. Г. Фотије служио је на празник Светог Николаја Жичког (03.05.2015.) Свету Архијерејску Литургију у манастиру Крки. На данашњи дан обележава се пренос моштију овог светитеља које се налазе у манастиру Лелић, у Србији.
Владика Николај био је велики просветитељ који је сведочио Јеванђеље, не само у Србији и на Балкану, већ по читавој Европи и Америци, борећи се за истину православља. Са Патријархом Гаврилом (Дожићем) био је у заробљеништву у нацистичком логору Дахау, а заједно са својим народом понео је крст страдања у време балканских ратова, Првог и Другог светског рата. У сваком од тих тешких времена његова основна мисија била је ослобођење и уједињење српског народа и очување Светог православља. На ову, и многе друге теме, одржао је небројено много предавања и проповеди, па је до данас остао упамћен као велики отац Цркве и духовник, један од највећих српских црквених писаца и брилијантан беседник. По завршетку Другог светског рата Свети Николај завршио је као прогнаник у Америци, где је наставио да проповеда Јеванђеље Христово и тамо се упокојио 1956. године. Његове мошти пренете су 1991. године у Србију, а у мају 2003. године проглашен је светитељем.
Након Свете Литургије Епископ Фотије поздравио је присутне вернике уз велику радост због данашњег сабрања на овом светом месту. Манастир Крка представља духовни центар Епархије далматинске, јер је кроз историју носио духовни живот православних Срба овога краја. Управо из њега текла је борба за очување Светог православља, српске културе, традиције и језика и самог постојања Срба на овим просторима и зато је важно да се увек изнова окупљамо у њему слушајући јеванђељске проповеди о великим Божијим чудесима, које нас утврђују у нашој вери,  рекао је Епископ Фотије.

Беседа

link for download:here

ПОКЛОНИЧКО ПУТОВАЊЕ У МАНАСТИР ОСТРОГ

По благослову Његовог Преосвештенства Епископа далматинског Г.Г. Фотија, а у организацији Црквене општине книнске, 27. и 28. маја 2015. год. ходочасници из Книна и околине учинили су полконичко путовање у манастир Острог. Поклоничко путовање предводио је протојереј Владимир Вукосављевић са јеромонахом Јованом (Ковачевићем), сабратом манастира Драговић. Група поклоника, првог дана ходочашћа,на путу до Острога, обишла је још неколико православних светиња; Храм Св. Тројице у Мостару, манастир Житомислић, манастир Тврдош код Требиња, Саборну цркву Ваведења Пресвете Богородице у Требињу, да би у вечерњим сатима стигли у конак Доњег манастира смештеног код Цркве Свете Тројице. Наредног дана верници су након јутарње молитве учествовали у Светој Литургији на којој се већина поклоника причестила Тијелом и Крвљу Господњом. Велика је радост и духовно укрепљење поклоника што су се поклонили и цјеливали свете мошти великог угодника Божијег и чудотворца Св. Василија Острошког, гдје им је поред кивота Светитеља прочитана молитва за здравље, како њих самих тако и њихових сродника и свих оних које су у тај дан са собом повели у мислима на ово свето мјесто. Након одласка из Острога, група поклоника посјетила је и велепни, новоизграђени храм Васкрсења Христовог у Подгорици и цркву Свете Тројице у Будви, да би у касним вечерњим сатима стигли испред храма Покрова Пресвете Богородице у Книну. Ходочасници су у манастирима дочекани и угошћени са великом братском љубављу и имали су прилике да се упознају са историјатом , животом и радом манастира и њиховог братства. Поклоничка група, у којој је ове године било и много младих ходочасника, деце полазника православног веронаука у Книну, изразила је радост и одушевљење посјетом манастирима, напојивши се тако са извора воде живе, духовном снагом и љубављу своје вјере, и надајући се у будућности поновном одласку нашим дивним светињама . Црквена општина книнска захвална је свешетенству и монаштву цркви и манастира на братском пријему и гостопримству.

СВЕТА ЛИТУРГИЈА У ШИБЕНИКУ

У Недељу трећу по Васкрсу-Мироносица (26.4.2015.године), Његово Преосвештенство Епископ далматински Господин Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Спаса у Шибенику уз саслужење  протојереја  Милорада Ђурђевића и протођакона Дајана Трифуновића.
На крају Свете Литургије, Епископ Фотије је бесједио сабраном народу о тајни Христовог Васкрсења и светим мироносицама које су прве дошле на Христов гроб и увјериле се истинитост Његовог Васкрсења.

ПОСЈЕТА ДИРЕКТОРА ПОКРАЈИНСКОГ ЗАВОДА ЗА ЗАШТИТУ СПОМЕНИКА КУЛТУРЕ АП ВОЈВОДИНЕ Г.ЗОРАНА ВАПЕ ЕПАРХИЈИ ДАЛМАТИНСКОЈ

Дана 24.4.2015.године Епархију далматинску је посјетио г. Зоран Вапа, директор Покрајинског завода за заштиту споменика културе А П Војводине, а у пратњи г. Славише Грујића секретара Покрајинског секретаријата за културу и јавно информисање АП Војводине.Том приликом посјетили су манастире Крку и Крупу, те храмове: Светог Спиридона у Скрадину,Светог Спаса у Шибенику,Саборни храм у Шибенику и  Светог пророка Илије у Задру.Циљ посјете је био увид у стање и фазу изведених радова у будућим ризницама-музејима на подручју Епархије далматинске,у којима ће бити смјештено културно благо СПЦ Епархије далматинске по поврату   из Републике Србије, а које је у последњем рату 1991.-1995., у циљу очувања,  смјештено у музејима СПЦ у Републици Србији.У оквиру посјете, у Шибенику их је примио и угостио Епископ далматински Господин Фотије,те су заједно обишли шибенске храмове и упознали се са стањем будуће ризнице-музеја Епархије далматинске у Шибенику.

Сабирни логор Јасеновац на ЈРТ, 1968.

НЕДЈЕЉА АНТИПАСХЕ – ТОМИНА

СВЕТА АРХИЈЕРЕЈСКА ЛИТУРГИЈА У МАНАСТИРУ КРУПИ

У недељу прву по Васкрсу – Антипасхе (19.4.2015.) Његово Преосвештенство Епископ далматински Г.Г. Фотије служио је Свету Архијерејску Литургију у светоуспењском манастиру Крупи, уз саслужење свештенства и монаштва Епархије далматинске.

На данашњи дан наш&